Anatomia pęknięcia - Michał Protasiuk - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Anatomia pęknięcia (twarda)

książka

Anatomia pęknięcia - opis produktu:

Pierwsza w Polsce książka o naszej przyszłości po izolacji.

Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu Black Mirror. Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Podzielony internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące - to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller. Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deep fake, jest dla nas - odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera - niepokojąco aktualna i znajoma. Diagnozuje nasze lęki o przyszłość

Jesteśmy plikami w bazach danych. Profilami w mediach społecznościowych. Jeśli ciekawi nas jutro - powinniśmy czytać Protasiuka.

WOJCIECH ORLIŃSKI, `Duży Format`:

`Nasza bliska przyszłość. Książka Protasiuka jest jak Black Mirror w polskich realiach, ale zdecydowanie bardziej na serio od strony naukowej. Polecam!`

KAROLINA GŁOWACKA, TOK FM, autorka podcastu Radio Naukowe

`Ogromna wiedza o technologiach pozwala Protasiukowi swobodnie rysować wiarygodne światy. Autor daje nam mocne fabularnie opowieści i publicystkę w jednym. Zaangażowane, ostrzegawcze metafory. Anatomia pęknięcia to nie jest krzywe zwierciadło. To lustro obraz wyostrzające. Lepiej przestańmy scrollować nasze newsfeedy, a czujniej przyjrzyjmy się realowi i wirtualowi`.

JAN STRADOWSKI, `Focus`:

`Koncepcje naukowe i wizje technologiczne bywają trudne do zrozumienia. Anatomia pęknięcia to znakomity przykład, jak można je przybliżyć dobrze napisaną fikcją. Jej osadzenie w bliskim nam świecie - wypalonym upałami Poznaniu czy wśród warszawskiego prekariatu - potęguje wrażenie realności. Michał Protasiuk pokazuje, że nawet zaawansowana technologia nie uczyni ludzi mądrzejszymi - wciąż ulegają gwałtownym emocjom, są podatni na błędy rozumowania. Opowieści Protasiuka to wiarygodne ostrzeżenie przed dystopijną przyszłością, którą wciąż jeszcze mamy szansę zmienić`.

Książka Anatomia pęknięcia pochodzi z wydawnictwa Powergraph. Autorem książki jest Michał Protasiuk. Należy do gatunków: literatura popularno - naukowa. Książka Anatomia pęknięcia liczy 448 stron. Jej wymiary to 140x210. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Anatomia pęknięcia

3/5 ( 1 ocena )
 • 5
  0
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Hrosskar

18-04-2021 13:35

Książka Anatomia pęknięcia jest zbiorem sześciu opowiadań, każde poruszające inny temat i problematykę. Fikcja polityczna opowiada o tym, że to opinia społeczna kształtuje poglądy polityka, a nie odwrotnie, ponieważ ten chcąc wygrać, śledzi, co jest ważne dla ludzi i o tym mówi. Tytułowa Anatomia pęknięcia opisuje zjawisko zwane błędem potwierdzenia, czyli tendencję do skupiania się na informacjach, które potwierdzają nasz wcześniejszy punkt widzenia i ignorowanie tego, co jest sprzeczne. Grzybiarze z kolei to opowiadanie wykorzystujące fakt, że grzybnia jest skomplikowaną siecią połączeń, która potrafi rozciągać się na wiele kilometrów i można ją określić jako taki "grzybowy Internet". Ciała za mało i Sześć to dwie różne historie, których głównym tematem jest sztuczna inteligencja (SI), ale ukazana w odmienny sposób. Ostatnie zaś opowiadanie, czyli Przeciw naturze to najbardziej fantastyczny ze wszystkich tekstów, pokazujący świat po pandemii COVID-19, w którym zatrzymał się postęp.

Wszystkie sześć opowiadań przedstawia niezwykle ciekawe pomysły, wizje i przewidywania co do tego, jak będzie wyglądała nasza przyszłość po pandemii COVID-19 i z jakimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć. Wiele z tych historii nie jest wcale taka nierealna, niektóre bowiem rzeczy dzieją się już na naszych oczach, jak chociażby zjawisko deep fake. Może ono być bardzo niebezpieczne i to już teraz, a nie za kilka, czy kilkanaście lat, jak ma to miejsce w jednym z opowiadań. Nie da się ukryć, że Michał Protasiuk dokładnie przemyślał swoje wizje przyszłości, a także to, jakie chciał w nich poruszyć problemy. Niestety jednak, zbiór dwie zasadnicze wady.

Po pierwsze, w trakcie lektury nieustannie towarzyszyło mi poczucie, jakby autor chciał przekazać zbyt wiele informacji na temat poruszanych zjawisk, rzeczy, czy zachowań. Przyniosło to niestety skutek odwrotny do zamierzonego. Niejeden raz na jednej stronie autor potrafi szczegółowo opisywać kilka różnych zagadnień, podając wiedzę wręcz encyklopedyczną. Oczywiście są one powiązane z fabułą danego opowiadania, w mniejszy lub większy sposób, ale nie zawsze według mnie konieczne było podawanie tych informacji, szczególnie w postaci długich opisów. Po drugie, o większości bohaterów nie umiałbym powiedzieć czegoś więcej niż zdanie lub dwa. Niestety, nie mamy okazji dobrze ich poznać, tym samym problemy z którymi się borykają nie zawsze potrafią wzbudzić takie emocje, jakich by oczekiwał autor i skłonić czytelnika do refleksji nad przyszłością.

Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka to zbiór sześciu opowiadań o naszej niedalekiej przyszłości. Książka zapowiadała się bardzo dobrze, ale niestety autor w mojej ocenie zbyt wiele czasu poświęca długim opisom, w których wyjaśnia wiele zjawisk, jak również kreacja bohaterów mogłaby być zdecydowanie lepsza.

Czy recenzja była pomocna?