Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Amerykańska księżna z Nowego Jorku do Siedlisk

książka

Wydawnictwo Karta
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Z wrodzonym talentem pisarskim, niepozbawionym ostrza krytyki, odmalowuje fascynujący obraz epoki. Po wybuchu wojny wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.

Świeże i niezwykłe ujęcie przedwojennej Polski. Portret ówczesnej polskiej arystokracji z punktu widzenia młodej Amerykanki. Wiele z tego, co - jak nam się wydaje - pamiętamy o latach 20. i 30. ubiegłego wieku, jest truizmem i stereotypem. Ta książka zadziwi współczesnych czytelników pełnym zrozumienia, choć dalekim od romantyzmu opisem świata, który przeminął - Anne Applebaum

Virgilia Sapieha, z domu Peterson (1904-1966) - amerykańska pisarka, krytyczka literacka, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Na początku lat 50. współprowadziła program telewizyjny Author Meets the Critic. W 1961 roku opublikowała autobiografię A Matter of Life and Death.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Karta
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 18.01.2019

RECENZJE - książki - Amerykańska księżna z Nowego Jorku do Siedlisk

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Małgorzata Jachimska

ilość recenzji:1

10-08-2019 11:10

To pierwsza w moim życiu książka, w której mogłam przeczytać o tym jak naprawdę wyglądało życie w Polsce w latach 30-tych ubiegłego wieku. Kraj zacofany, brudny, z upadającą gospodarką, ludźmi, którzy w większości byli analfabetami (nawet ci wysoko urodzeni)., wierzyli w zabobony, a jedynym ich marzeniem było jakoś przetrwać najbliższą zimę. Te lata w innych książkach, filmach czy artykułach są opisywane jako jedno pasmo radości, dobrobytu, ze wspaniałą bohemą artystyczną i świetlanymi perspektywami. Książka pokazuje też nie tylko antysemityzm Polaków, ale również ich niechęć do wszystkich przedstawicieli innych narodów i wyznań. Przeraża, jak wielu naszych obywateli wtedy uwielbiało Hitlera i jak bardzo był oczekiwany w naszym kraju jako ten który naprawi wszystko. A wszystko to autorka opisuje tak jak widzi, bez jednej oceny czy komentarza. Czytanie tej książki boli..