SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Alaska Przystanek na krańcu świata (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Poznańskie
Oprawa twarda

Opis produktu:

- Czy na Alasce płaci się mieszkańcom za życie?
- Kto, jak i dlaczego wciąż poluje tam na wieloryby?
- Co zrobić, gdy stanie się oko w oko z łosiem?
Witajcie na Alasce! - największym i najrzadziej zaludnionym stanie Ameryki, gdzie na kilometr kwadratowy przypada pół mieszkańca, a do stolicy nie prowadzi żadna droga lądowa. Żyje się tutaj w otoczeniu zapierającej dech w piersiach dzikiej przyrody i na granicy płyt tektonicznych, więc doświadczenie trzęsienia ziemi jest tak samo prawdopodobne, jak spotkanie niedźwiedzia czy spacer po lodowcu.
Alaska - kojarzona z zimnem, wysokimi górami i życiem na odludziu - jest o wiele bardziej różnorodna, niż może się wydawać. Damian Hadaś opowiada o jej kontrastach, postępujących zmianach klimatycznych, trudnej historii rdzennych mieszkańców, fenomenie `Wszystko za życie`, ale też o tym, jacy są Alaskijczycy i czy naprawdę jest tu tak zimno, jak myślimy.
Niektórzy z nas, zamiast o śródziemnomorskich plażach, snują arktyczne sny o Alasce, Grenlandii, Czukotce. Zwykle na podstawie malowniczych zdjęć ośnieżonych szczytów i gór lodowych, dryfujących przez atramentowe zatoki. To książka o tym, co dzieje się poza kadrami takich fotografii. O prozie życia w izolacji, na styku płyt tektonicznych, wśród niedźwiedzi, pod tańczącymi neonami zorzy polarnej.

Adam Robiński

Chyba nie ma na świecie drugiego tak bardzo owianego legendami i rozpalającego wyobraźnię kawałka świata, jak Alaska. Trudno więc nie zadawać sobie pytania, czy legendy te są faktycznie żywe. Damian Hadaś, przywołując największe alaskańskie ikony i najbardziej znane lokalne historie, stara się dostrzec w nich współczesne konteksty. Alaska nie daje sobie łatwo odebrać swojej ikoniczności. To miejsce, w którym uważny obserwator z pewnością zobaczy wiele kontekstów i nowych połączeń. Ale zawsze one będą podporządkowane alaskańskiemu genowi. A jego przecież nie da się wydłubać z DNA.
Kamila Kielar
reporterka, podróżniczka, podcasterka
Damian Hadaś wrzuca nas w środek krainy, w której bezkompromisowa przyroda dyktuje warunki, nie ma wiele miejsca na ludzkie błędy, a życie zaskakuje nawet tych, których przodkowie osiedlili się w odciętym stanie Ameryki dziesiątki lat temu. Ale w trakcie lektury poznajemy przede wszystkim Alaskę dzisiejszą, aktualną. Odzieramy ją z mitów, półprawd i własnych wyobrażeń, poznając gorzki smak życia w alaskańskim raju. Uczciwa, szczera lektura.
Piotr Mikołajczak
Icestory

Relacja z Alaską może być tylko pełna skrajności, bo taki jest ten stan - albo raj na ziemi, albo miejsce nie do życia. Damian Hadaś wspaniale o nim opowiada, podkreślając zalety i rozprawiając się z romantycznymi mitami.
Diana Chmiel
Bardziej lubię książki niż ludzi
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka,  Literatura piękna,  Powieść podróżnicza,  książki na jesień,  książki na lato,  Książki o górach,  Książki o podróżach
Wydawnictwo: Poznańskie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
ISBN: 9788366981911
Wprowadzono: 11.10.2021

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Alaska Przystanek na krańcu świata - Damian Hadaś

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mal***************

ilość recenzji:655

2-01-2022 18:14

Alaska stoi przed nami z otwartymi ramionami. Największy stan Ameryki zaskakuje i zadziwia. Czy znacie go takim, jak przedstawia go Damian Hadaś? Nie sądzę, pewnie trochę suchych faktów i mitów o Alasce jest rozpowszechniane, ale te ciekawostki, którymi nas zadziwia autor nie są szeroko znane.
Wraz z autorem przemierzamy wzdłuż i wszerz najbardziej tajemniczy stan Ameryki. Ludności, jak na lekarstwo, warto dodać, że zaludnienie wynosi pół osoby na kilometr kwadratowy. Ale wokół piękna fauna i flora, pełna zaskakujących widoków i wzruszeń. Nieodkryta do końca, zadziwiająca swoim blaskiem i pięknem, skrywają w swoich głębiach moc tajemniczości i dzikości. Nie można powiedzieć, że ludziom żyje się tam rewelacyjnie. W tym stanie zmagają się często z trzęsieniami ziemi, tajfunami czy zmienną i nieprzewidywalną pogodą. Trzeba uważać na niebezpieczne zwierzęta, aby się nie obudzić u boku zaspanego niedźwiedzia. A do wszechogarniającego lodowego zimna po prostu trzeba się przyzwyczaić. Inaczej się nie da. Dzięki autorowi poznajemy system edukacji na Alasce, intrygującą historię rdzennych mieszkańców tych mroźnych okolic, słynną Górę Denali, znane i ogromne lodowce, tryskającej ropie i znaczeniu dla gospodarki całych Stanów Zjednoczonych. Jakie jest życie na takim odludziu? Czy do takich warunków można się przyzwyczaić z czasem czy trzeba być urodzonym na Alasce, aby się tam zaklimatyzować? A czy słyszeliście kiedyś historię Magicznego Busa? Czy wiecie dlaczego jest ona tak intrygująca dla przybyszów i wielu z nich chce do niego dotrzeć? Sami się przekonajcie ?
Cieszę się, że powstała tak ciekawa pozycja, pokazująca blaski i cienie życia w tym mroźnym kraju. Nie jest schematyczna i tendencyjna, ale pełna ciekawostek i informacyjnych perełek. Alaska od kuchni, od tej mało znanej nam strony. Po takim jej przedstawieniu chyba każdy marzy, aby chociaż na chwilę się tam zjawić. Aby z niecierpliwością oczekiwać na zorzę polarną, czy dzisiaj zaszczyci nas swoją obecnością czy znowu będzie kazała na siebie czekać?
Ta lektura zawiera w sobie piękne i tajemnicze zdjęcia, okazałych i niecodziennych widoków, otaczającej dzikiej przyrody i nieuchwytnych dla obiektywu aparatu zwierząt. Można się zakochać w takich widokach. Zauroczenie nie jest chwilowe, ale zostaje z nami na dłużej. Ile trzeba poświęcić chwil, aby uchwycić tak magiczne widoki? Nieskończenie wiele.
To najbardziej rozpalający zmysły i pobudzający wyobraźnię kawałek świata. Odległy i trudno dostępny, kraj dla odważnych i spragnionych inności, życia bez pośpiechu i ciągłego stresu.
Nie można nie skorzystać z zaproszenia autora do podróży na Alaskę. Taka okazja może się szybko nie zdarzyć. Ja przeżyłam niesamowitą przygodę, mogę śmiało powiedzieć, że jedną nogę już postawiłam na lądzie tego odległego zakątku świata ? Skradła moje serce ?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:674

4-12-2021 12:35

?Alaska. Przystanek na krańcu świata? to niesamowicie piękna podróżnicza książka. Dzięki niej oczyma wyobraźni byłam na Alasce. Idealne doznania. Cudowny tekst do tego śliczne zdjęcia. Idealnie nadaje się na prezent ? nie tylko dla miłośników przygód.
Tutaj znajdziecie wszystko co chcielibyście wiedzieć o Alasce. Od klimatu, zwierząt, życia, tradycji aż do naturalnych katastrof. Czy znacie może wielką piątkę zwierząt zamieszkujących Alaskę? Ja znam, ale tylko zdradzę wam nazwę jednego zwierzaka ? łoś. Wyobraźcie sobie pijecie kawę na werandzie, a tu zjawia się piękny łoś ? co robicie? Ja raczej miałabym zawał.
A co powiecie na temat klimatu na Alasce? Niestety nie jest dla mnie. Ja kocham ciepło. Nienawidzę zimna. Nie wytrzymałabym długo w tym pięknym mroźnym miejscu.
Pięknie wyglądać musi zorza polarna. Ludzie płacą duże pieniądze tylko po to, żeby ją na żywo zobaczyć. Też kiedyś chciałabym ją zobaczyć.
Wyobrażacie sobie przejażdżkę rowerem po lodowcu? To musi być frajda.
Na Alasce dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie.
Piękny krajobraz, zorza polarna i bliska obecność dzikich zwierząt przyciągają masę turystów.
A co skłoniło autor Damiana Hadasia do przeprowadzi i zamieszkania na Alasce? Tego dowiecie się po przeczytaniu. Z tej książki dowiecie się za co kocha ten piękny rejon.
Wspinacze: alpiniści i himalaiści również znajdą tutaj coś dla siebie.
Po przeczytaniu książki ?Alaska. Przystanek na krańcu świata? aż chce się tam pojechać i przeżyć niezapomniane przygody. Damian Hadaś nas do tego zachęca. Niestety nie wszystkich na to stać. Dlatego idealnym zamiennikiem jest ten reportaż. Czytając czułam się jakbym tam była. Widziałam piękne lodowce, cudowne zwierzęta i poznałam cudownych ludzi.
Czy myślicie, że życie na Alasce jest ciężkie? Moim zdaniem tak. Wszystko jest bardzo drogie, do tego ten mroźny klimat nie ułatwia sprawy. Jednak mimo wszystko chciałabym tam kiedyś polecieć ? chociaż na kilka dni i poznać rdzennych mieszkańców.
Ciekawi was jak wygląda szkolnictwo na Alasce lub jak tam radzą sobie z chorobami w tym z Covid-19? Zachęcam do przeczytania ?Alaska. Przystanek na krańcu świata?. Polak opowiada o życiu w zupełnie innym klimacie.
Jestem zachwycona tą pozycją. Piękny reportaż z życia na Alasce. Autor wspomniał w niej o prawie każdej dziedzinie życia w tym mroźnym klimacie. Doskonale nadaje się na prezent ? nie tylko na nadchodzące święta.
?Alaska. Przystanek na krańcu świata.? jest godna polecenia. Przeczytałam ją w kilka dni. Cały czas jestem pod ogromnym wrażeniem treści i fotografii, które tam się znajdują.
Gratuluję autorowi tak wspaniałego dzieła i odwagi w spełnianiu swojego marzenia.
Pamiętajcie marzenia są po to, żeby je spełniać.
Z całego serca polecam ?Alaska. Przystanek na krańcu świata.?.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?