A.I. Sztuczna Inteligencja Stevena Spielberga jako baśń magiczna - Adrianna Fiłonowicz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

`A.I. Sztuczna Inteligencja` Stevena Spielberga jako baśń magiczna (miękka)

książka

`A.I. Sztuczna Inteligencja` Stevena Spielberga jako baśń magiczna - opis produktu:

Książka zawiera analizę tytułowego filmu Spielberga pod kątem występowania w nim struktur i motywów baśniowych oraz pełnionych przez nie funkcji. Autorka stawia tezę, że przynależność filmu "A.I. Sztuczna Inteligencja" do gatunku science fiction nierozłącznie wiąże go ze światem baśni. Dzieło charakteryzuje się wyjątkową świadomością związku koneksji gatunkowych fantastyki naukowej z baśnią, do której regularnie odwołują się twórcy omawianego obrazu. Jako narzędzie do analizy filmu autorka wykorzystuje szeroko pojmowaną teorię baśni, którą przedstawia w rozdziale pierwszym, poczynając od strukturalistycznych badań Władimira Proppa, poprzez badania nad stylem prowadzone przez Maxa Lüthiego oraz okres wzmożonego zainteresowania światem baśni w nurcie psychoanalitycznym, aż po najnowsze badania z tej tematyki. Sama analiza filmu podzielona została na dwie części. Wpierw opisane zostały wydarzenia poprzedzające wypędzenie głównego bohatera z domu - w rozdziale drugim, a w trzecim omówiono przygody w czasie wyprawy protagonisty.

Autorka przedstawiając zagadnienia związane z obecnością struktur i motywów baśniowych oraz pełnionych przez nie funkcji, główny nacisk położyła na rytuał inicjacyjny, który staje się udziałem głównego bohatera, a także omówiła powracające toposy wzbogacające wymowę filmu. Na koniec stara się odpowiedzieć na pytania: jaką funkcję pełni baśniowość w filmie "A.I. Sztuczna inteligencja" oraz co z poetyki baśni przedostało się do kina science fiction?

Książka `A.I. Sztuczna Inteligencja` Stevena Spielberga jako baśń magiczna pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem książki jest Adrianna Fiłonowicz. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, film. Książka `A.I. Sztuczna Inteligencja` Stevena Spielberga jako baśń magiczna liczy 126 stron. Jej wymiary to 145x205. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
`A.I. Sztuczna Inteligencja` Stevena Spielberga jako baśń magiczna

4.5/5 ( 2 oceny )
  5
  1
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.