SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Chłopaki z dwudziestego wieku

20th Century Boys, Tom 4

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Kolejna (po PLUTO i MONSTERze) seria Naokiego Urasawy debiutuje w Polsce. To opowieść o przyjaźni, marzeniach, dzieciństwie, dorastaniu, ale przede wszystkim pop-kulturowa uczta, gdzie nawiązania do wydarzeń z XX wieku wypełniają kolejne kartki. Akcja skacze między dekadami drugiej połowy ostatniego stulecia poprzedniego millenium, ukazując kolejne zmiany społeczne. 20th Century Boys - Chłopaki z XX wieku to zdobywca całego wachlarza nagród japońskich i najważniejszych światowych - Festiwalu w Angouleme oraz Eisnera (aż dwukrotnie!).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Hanami
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 150x210
Ilość stron: 420
ISBN: 9788365520418
Wprowadzono: 05.08.2020

RECENZJE - książki - Chłopaki z dwudziestego wieku, 20th Century Boys, Tom 4 - Naoki Urasawa

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Radosław rosztęga.

ilość recenzji:1070

1-06-2022 21:06

Sięgając po mangę Chłopaki z dwudziestego wieku 4, trzeba być gotowym na dawkę fascynującej opowieści. Scenariusza, który porwie nas bezpowrotnie w swój świat i nie pozwoli się oderwać od lektury, zanim nie zobaczymy ostatniej strony. Autor kreśli tutaj kontynuację fabuły rozpoczętej w poprzednim tomie. Widzimy więc ucieczkę ?Shoguna? z Więzienia Umihotaru. W przerwach pomiędzy próbą wydostania się na wolność pojawiają się retrospekcje z jego przeszłości. Obok tego w kolejnych rozdziałach twórca większą uwagę skupia na pewnej nastolatce (Koizumi). Dziewczynie, która kompletnie nieświadomie wplątała się w coś naprawdę poważnego i odkryła ona prawdę na temat sfałszowanej historii. Treści jest tutaj oczywiście znacznie więcej, ale jej sekrety każdy będzie musiał odkryć samemu. Czwarty tom zbiorczej serii to również kolejna część gdzie ?czas? jest dla autora rzeczą bardzo względną. Urasawa przeplata tutaj bowiem wydarzenia z przełomu lat 60/70 (okres dzieciństwa bohaterów), końcówki XX wieku, czyli historycznego ?Krwawego Sylwestra? i współczesności, czyli Japonii 2014 roku. Wszystko to podane zostaje w idealnych proporcjach, tak aby zaintrygować czytelnika i powoli podsuwać mu nowe elementy fabularnych puzzli, z których układa on gigantyczny obraz świetnie skrojonej intrygi. Ambitna i zaskakująca historia nie mogłaby w pełni pokazać swojego kunsztu, gdyby nie świetnie nakreślone postacie. Każdy bohater jest dla twórcy bardzo ważny i przełącza się on pomiędzy nimi tak, aby każdemu poświęcić odpowiednią ilość miejsca. Nie robi tego jednak w sposób nieprzemyślany. Jeśli już wykorzystuje Hitchcockowski suspens, to ma w tym jakiś głębszy cel, który zostanie dopiero odkryty na późniejszych stronach.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

M

ilość recenzji:1979

2-01-2021 11:30

URATOWAĆ ŚWIAT

Gdybym miał wymienić pięć swoich ulubionych mang, nie byłoby to łatwe. Z jednej strony musiałby się tam znaleźć opowieści, które pod względem artystycznym wybitne nie są, ale były dla mnie przełomowymi seriami i darzę je wielkim sentymentem (?Dragon Ball?), z drugiej zmuszony byłbym wybierać między nimi, a prawdziwie genialnymi tytułami (mangi Inio Asano czy klasyka Osamu Tezuki). ?20th Century Boys? jednak to jeden z tych tytułów, który bezwzględnie musiałby się na takiej liście znaleźć, bo to nie tylko największe dokonanie Naokiego Urasawy, ale też i jedna z najlepszych japońskich serii komiksowych, jakie kiedykolwiek powstały.

Ucieczka z więzienia. Morderstwo w Chinatown. I tajemnice przeszłości.
Z Więzienia Umihotaru nie da się uciec. Ale ?Shogun? się tym nie przejmuje. Ucieka z fortu, bo musi odnaleźć w Tokio dziewczynę, która może stanowić jedyną nadzieję na ocalenie świata. Wydarzenia przybierają jednak nieoczekiwany obrót, kiedy w Chinatown dochodzi do morderstwa. Co z tego wyniknie? I czy dowiemy się, co stało się ostatniego dnia XX wieku?

?20th Century Boys? to seria złożona z samych charakterystycznych dla Urasawy motywów, które znajdziecie w innych komiksach tego autora, ale w tym wypadku zostały one dopracowane niemalże do perfekcji. W konsekwencji zrodziło się dzieło, które zachwyca właściwie na każdym kroku, chociaż każdy, kto czytał zarówno ?Pluto?, jak i ?Monster?, znajdzie tu wszystko to, co już miał okazję zobaczyć w tamtych managch.

A co to oznacza w praktyce? Całość to opowieść science fiction opierająca się jednak nie na epatowaniu niezwykłościami ? chociaż te także tutaj mamy ? a sentymentach i tajemnicach przeszłości. Dzięki temu sama akcja, choć nie wolna od prawdziwie futurystycznej fantastyki, bliska jest każdemu czytelnikowi. Zapadający w pamięć, świetnie skrojeni bohaterowie, osadzeni zostali w rzeczywistości, która jest nam mniej lub bardziej znana, co mocniej pozwala nam się z nimi identyfikować. Ale najbardziej porywa i tak tajemnica. Sekrety przeszłości, których niewinne wręcz początki sięgają do szczenięcych lat. Łączy się to z sentymentem, ale i świetną, nastrojową akcją, która wciąga, urzeka i nie pozwala odłożyć tomiku przed skończeniem lektury.

Do tego dochodzą realistyczne, charakterystyczne dla Urasawy ilustracje. Kreska autora świetnie oddaje różne aspekty historii, bywa odpowiednio mroczna, ale i nie szczędzi nam uroku, a przy okazji potrafi być zarówno dynamiczna, jak i należycie stateczna. Co ważniejsze jednak autentycznie wpada w oko i zachwyca. Jak zresztą cała ta seria. Bo 20th Century Boys nie przypadkiem uważana jest za jedną z najlepszym mang w dziejach i nieważne ile znacie podobnych opowieści czy ile mang autora mieliście okazję czytać, zachwyca tak samo, a po wszystkim zostaje jedynie uczucie niedosytu i ochota na więcej. I chyba nie muszę już nic więcej dodawać.

Czy recenzja była pomocna?