SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Agnieszka Holland - biografia

Agnieszka Holland była trzykrotnie nominowana do Oscara za: Gorzkie żniwa (1985 r.), Europa, Europa (1991 r.) oraz W ciemności (2011). Zaliczana w poczet artystów tworzących kino moralnego niepokoju, komentującego aktualne problemy społeczno-polityczne w latach 1976-1981. Za całokształt twórczości uhonorowana w 1999 r. na festiwalu filmowym w Las Vegas. Najwięcej o Agnieszce Holland dowiecie się z książki Magia i pieniądze – wywiadu, który przeprowadziła z wybitną reżyserką Maria Kornatowska.

Agnieszka Holland – notka biograficzna


Agnieszka Holland urodziła się 28 listopada 1948 w Warszawie. Ma siostrę, Magdalenę Łazarkiewicz, która również jest reżyserką i scenarzystką. Agnieszka ukończyła Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a później studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Od najmłodszych lat walczyła z komunizmem, za co została aresztowana w 1970 r. na pięć tygodni. Wróciła do Polski i z Andrzejem Wajdą zaczęła pracę w Zespole Filmowym X, państwowej wytwórni filmowej.

Agnieszka Holland i jej filmowy debiut


Wieczór u Abdona, krótkometrażowy film telewizyjny Holland nakręciła w 1975 r. Później zrealizowała jeszcze kilka produkcji, ale momentem przełomowym w jej karierze był rok 1978. Wtedy to reżyserka napisała scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy Bez znieczulenia. I odniosła sukces. Choć Agnieszka Holland filmy kręciła od połowy lat siedemdziesiątych, pełnometrażowym obrazem Aktorzy prowincjonalni debiutowała dopiero w 1978 r. Po nim przyszedł czas na Gorączkę (1980 r.). Filmy te otworzyły przed młodą reżyserką drogę do kariery. Ale krytykująca władze Holland nie była w Polsce przez wszystkich lubiana. Gdy nakręciła Kobietę samotną (1981 r.), kopię filmu wywiozła do Francji, gdzie zamieszkała. I słusznie, bo film aż do 1987 r. nie mógł być w naszym kraju wyświetlany. Na emigracji Holland nadal współpracowała z Wajdą. Zrealizowała wtedy kontrowersyjne Gorzkie żniwa, opowieść o żydowskiej studentce medycyny, która ucieka z transportu do obozu koncentracyjnego i aby przeżyć, musiała oddać się niedoszłemu księdzu. Obraz został nominowany do Oscara. W 1988 r. Agnieszka Holland nakręciła historię Jerzego Popiełuszki, Zabić księdza. W rolę Popiełuszki wcielił się Christopher Lambert, a jego mordercy – Ed Harris. W kolejnych produkcjach naszej reżyserki również grali znakomici aktorzy zagraniczni, np.: Leonardo DiCaprio (Całkowite zaćmienie), Maggie Smith (Plac Waszyngtona), Diane Kruger (Kopia mistrza) czy James Norton (Obywatel Jones). Za swe produkcje Holland dostała mnóstwo nagród i odznaczeń. Nie sposób wymienić ich tu wszystkich, dlatego podamy kilka najważniejszych: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2001 r.), Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze (2008 r.) czy Order Księżnej Olgi III stopnia od prezydenta Ukrainy.

Holland – reżyserka niepokorna


Świat dla bohaterów filmów Agnieszka Holland nie jest przyjazny. Gonią za szczęściem i ponoszą klęskę. Doświadczenia tych pojedynczych jednostek ukazywane są na tle wielkich wydarzeń politycznych. Reżyserka i scenarzystka krytykuje rządy komunistyczne, nazistowskie czy pokazuje moralny upadek Ameryki. Bohaterowie jej filmów są też często ukazywani w sytuacjach ekstremalnych, np. rzeczywistości wojny. Wybory (niekoniecznie dobre), jakich wtedy dokonują, są świadectwem ich człowieczeństwa. Agnieszka Holland stawia metafizyczne pytania i często unika odpowiedzi. Ze związku z reżyserem Laco Adamikiem, zakończonym rozwodem, ma córką Katarzynę Adamik, również reżyserkę.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 7 książek, których autorem jest: Agnieszka Holland. Na książki autora Agnieszka Holland mamy rabaty sięgające do 12%.
... ...