SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Światy równoległe

Multiwersum, wieloświat, multiwszechświat – długie i tajemniczo brzmiące słowa, prawda? Każde z nich posiada jedno znaczenie – zbiór wszystkiego potencjalnego innego. Mowa tu o wszechświatach różniących się od siebie jedynie drobnymi zmianami w czasie lub przestrzeni albo całkowicie odmiennymi od siebie. Wyobraźmy sobie świat, w który został opanowany przez słodkie, puchate kotki. Albo świat, w którym Tolkien nigdy nie napisał „Władcy Pierścieni”. Nie do pomyślenia, co? Takie właśnie byłyby światy alternatywne w stosunku do naszego.

Światy alternatywne

Istnieje powiedzenie, że trzepot motylich skrzydeł wywołuje huragan po drugiej stronie planety. Na tym polega koncepcja multiwersum. Motylki, które w jednym wymiarze wywołają wichurę, w innym mogą zostać złapane przez wronę, a historia potoczy się dalej – tyle że diametralnie innym torem.

Jedna z koncepcji światów alternatywnych jest oparta o badania naukowe związane z zagadnieniami fizyki kwantowej. Zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej, każda cząsteczka może obrać wiele najprzeróżniejszych dróg. Ile tych dróg, tyle powstaje nowych wszechświatów. Wieloświat przybiera kształt drzewa, które z czasem rozgałęzia się bardziej. Inna mówi o niewyobrażalnie wielkiej liczbie kopii nas samych w różnych wymiarach. Kopie wykonują te same czynności co my, lecz ich historia przebiega zupełnie inaczej niż nasza.

Światy równoległe – książki

Różne hipotezy, wyobrażenia nieustannie krążą w koncepcji światów alternatywnych. Kto jest mistrzem w ich tworzeniu? Oczywiście nasi ulubieni pisarze. Często wykorzystywanym motywem literackim są właśnie światy równoległe. Książki przedstawiają zazwyczaj historię, której akcja usytuowana jest w dwóch (lub więcej) światach alternatywnych. Najczęściej jest to nasz świat i jakiś inny, w którym przebieg wydarzeń odbywa się w sposób odmienny od tego na Ziemi. Fabuła jest przedstawiona poprzez zależności i czynniki łączące te wymiary.

Książki o światach alternatywnych związane są przede wszystkim z gatunkiem fantastyki naukowej. Przedstawiają zazwyczaj drugą Ziemię i relacje naszej czasoprzestrzeni i społeczeństwa z „tymi drugimi”. Autorzy często poruszają ten temat w kontekście historii alternatywnej, zadając sobie słynne pytanie „Co by było, gdyby…?” i odpowiadając na nie w twórczości literackiej. Motyw światów równoległych dosyć często jest także wykorzystywany w klasycznym fantasy, przykładem jest, chociażby Narnia ze znanej powieści C. S. Lewisa.

Alternatywne światy

Oczywiście są to tylko nieliczne przykłady podobnych motywów. Bohaterowie mogą podróżować przez światy mar sennych, używać portali międzywymiarowych jako Najwyżsi Magowie, przejść do innych czasoprzestrzeni w Koniunkcji Sfer albo po prostu znaleźć pewną starą szafę.

Alternatywne światy i multiwersa są na wyciągnięcie ręki. Co najlepiej przedstawia wyobrażenia na temat światów równoległych? Książki z wirtualnych półek sklepu Gandalf.com.pl! 😊 Na wszelkie wątpliwości na temat życia szukaj odpowiedzi w historiach alternatywnych. Powodzenia w badaniach. Czekamy na Wasze rekomendacje.

 


... ...
Zobacz więcej produktów