SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Prawy umysł

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

ebook

Wydawnictwo Smak Słowa
Data wydania 2014
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów?
Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy?

W książce Prawy umysł psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.
Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne - niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.
Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę - uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi. To nasza skłonność do łączenia się w grupy - wyjaśnia autor - jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych.

W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.

`Oto pierwsza próba przeprowadzenia wnikliwej analizy postawy i przekonań moralnych liberałów i konserwatystów. Dzięki lekturze tej książki poznałem lepiej samego siebie. Nie mogłem się od niej oderwać!`
Michael Gazzaniga, autor książki Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?

`Wnikliwa analiza różnorodnych psychologicznych korzeni moralności oraz ich roli w powstawaniu konfliktów politycznych. Można mieć nadzieję, że książka ta okaże się pomocna w łagodzeniu owych konfliktów.`
Richard E. Nisbett, autor książki Geografia myślenia

`Jonathan Haidt jest jednym z najbardziej błyskotliwych i twórczych spośród żyjących psychologów, a jego najnowsza książka to prawdziwy majstersztyk - odważna, błyskotliwa i znakomicie napisana analiza najważniejszych problemów naszych czasów. Ta książka zmieni Twoje przekonania dotyczące liberałów i konserwatystów, ateizmu i religii, dobra i zła. To książka, o której wszyscy będą mówić.`
Paul Bloom, autor książki How Pleasure Works

`Jako człowiek, który codziennie przysłuchuje się gorącym sporom politycznym, poczułem się zafascynowany, oświecony, a nawet rozbawiony, czytając błyskotliwe rozważania Haidta. Ta wnikliwa, a jednocześnie przystępna książka pomoże wszystkim czytelnikom w zrozumieniu prawych umysłów zamieszkujących świat polityki.`
Larry Sabato, autor książki A More Perfect Constitution

`Haidt podważa poglądy nowych ateistów i udowadnia, że religia stanowi istotny element naszego dziedzictwa moralnego. Jego błyskotliwa synteza pokazuje, że chrześcijanie nie powinni się obawiać paradygmatu ewolucyjnego, lecz mogą z niego czerpać istotne korzyści.`
Michael Dowd, autor książki Thank God for Evolution

`Badania Haidta zrewolucjonizowały psychologię moralności. Ta znakomicie napisana książka ma dalekosiężne implikacje dla wszystkich, którzy interesują się polityką, religią albo licznymi kontrowersyjnymi kwestiami, które dzielą współczesne społeczeństwa. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd wzięły się Twoje przekonania moralne i dlaczego wielu ludzi się z Tobą nie zgadza, przeczytaj tę książkę.`
Simon Baron-Cohen, autor książki Teoria zła

`Niezwykła i oryginalna synteza psychologii społecznej, analizy politycznej i rozumowania moralnego. Ta książka łączy w sobie to, co najlepsze w tych trzech dziedzinach, i przedstawia dowody na to, że jesteśmy z natury zdolni do przyzwoitości i prawości, które są warunkiem koniecznym przetrwania ludzkich społeczeństw.`
Edward O. Wilson, profesor emerytowany, Uniwersytet Harvarda

Bestseller New York Times 2013!
Sunday Time - Najbardziej prowokacyjna książka roku 2012!
The Guardian - Najlepsza książka psychologiczna roku 2012!
Prospect Magazin (UK) - Najlepsza psychologiczna książka roku 2012!
Strategy+Business - Najlepsza biznesowa książka roku 2012!


Jonathan Haidt jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanu Wirginia oraz profesorem etyki w biznesie w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim.
Jest autorem książki Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne. Mieszka w Charlottesville w stanie Wirginia.
Jonathan Haidt jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, wielokrotnie umieszczany na listach największych psychologów, myślicieli, kreatorów idei. Wielokrotnie występował w ramach TED!
Więcej informacji o książce, wywiady, recenzje, programy TV na stronie righteousmind.com
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Smak Słowa
Rok publikacji: 2014
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

RECENZJE - eBook - Prawy umysł

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ahab

ilość recenzji:1

16-11-2020 12:12

Ta książka jest niezwykle trafna, nie da się tego ująć inaczej - to praca ponadprzeciętnej jednostki. Tym pozornym nadmiarem optymizmu mogę zrazić niektórych czytelników, ale niestety nie mogę użyć odmiennych słów, aby jak najdokładniej opisać "Prawy umysł". W tym momencie można zadać sobie pytanie, dlaczego tak twierdzę? Już śpieszę z odpowiedzią.

Przede wszystkim "Prawy umysł" diametralnie zmienia sposób postrzegania innych ludzi. Niejednokrotnie denerwowałem się, kiedy rozmaici ludzie wygłaszali niespójne, nielogiczne i nieintuicyjne argumenty, które miały poprzeć ich opinie. Wszyscy przecież kojarzymy nieco absurdalne lub oparte na, mówiąc eufemistycznie, płytkich obserwacjach wywody wujków i dziadków na spotkaniach rodzinnych. Po przeczytaniu książki moja perspektywa na tego typu wypowiedzi całkowicie się zmieniła. Autor dowodzi bowiem za pomocą szeregu fascynujących przykładów i badań dwóch rzeczy:
1. Nasze sądy moralne nie są wynikiem logicznego i świadomego rozumowania. Oznacza to, że wszystkie opinie dot. dobra i zła kształtują się za pomocą intuicji, więc nie w dużej mierze nie mamy na nie żadnego wpływu!
2. Dobierając argumenty, mające poprzeć naszą intuicję, nie kierujemy się obiektywną prawdą.

Oczywiście, autor bardzo dokładnie omawia wspomniane wnioski, wysuwając wiele ciekawych konkluzji, których nie będę omawiał ze względu na wstręt do większych spoilerów. Ważne jest to, że po przeczytaniu "Prawego umysłu" znacząco rozwija się nasza umiejętność rozumienia bliźnich oraz przesłanek, którymi kierują się w życiu. A stąd krótka droga prowadzi do samodoskonalenia, w czasie którego będziemy mogli dostrzegać, które z naszych opinii bazują na świadomym wyborze, dokonanym na podstawie solidnych przesłanek, a które wszczepiono nam np. w czasie wychowania.

Myślę, że owe 2 wymiary: lepsze rozumienie ludzi oraz samodoskonalenie są największymi zaletami "Prawego umysłu", ale warto jeszcze wspomnieć, że książka napisana jest w sposób prosty, przystępny, intuicyjny. Na poparcie każdej z tez autor przytacza wiele przykładów i eksperymentów, z których część jesteśmy w stanie wykonać sami bez większego wysiłku.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?