Złodziejka książek

(okładka filmowa)

książka

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Rok 1939. Dziesięcioletnia Liesel mieszka u rodziny zastępczej w Molching koło Monachium. Jej życie jest naznaczone piętnem ciężkich czasów, w jakich dorasta. A jednak odkrywa jego piękno - dzięki wyjątkowym ludziom, których spotyka, oraz dzięki książkom, które kradnie. Od momentu wydania powieść znajduje się na szczycie listy bestsellerów The New York Timesa. Zyskała również ogromne uznanie krytyki literackiej. Markus Zusak urodził się w Sydney w 1975 roku i jest już znany czytelnikom na całym świecie. Jego pierwsza powieść, The Underdog, zyskała uznanie krytyków w Australii. Opublikowano ją również w Europie i USA, przetłumaczono na liczne języki. Pisarz ugruntował swoją pozycję książką Fighting Ruben Wolfe, która została wydana w USA i Europie oraz zdobyła liczne nominacje do nagród w Australii, łącznie z uczestnictwem w konkursie Children`s Book Council Book of the Year Award. Następna jego powieść, When Dogs Cry, opublikowana w 2001, otrzymała wiele nominacji i nagród, m.in. miano Honour Book roku 2002, nadane przez Children`s Book Council. The Messenger (2002) to książka roku 2003 dla starszych czytelników (Children`s Book Council Book Of the Year Award), wygrała również konkurs o Premier`s Literary Award (Ethel Turner Prize). Napisana w 2005 roku Złodziejka książek stała się jego - do tej pory - najsłynniejszą powieścią. Zusak mieszka w Sydney, gdzie pisze, czasem też pracuje jako nauczyciel angielskiego w szkole średniej oraz gra w drużynie piłkarskiej, która nigdy nie zwycięża.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 21.01.2014

RECENZJE - książki - Złodziejka książek, (okładka filmowa)

4.5/5 ( 39 ocen )
  • 5
    31
  • 4
    1
  • 3
    4
  • 2
    3
  • 1
    0

Lidka

ilość recenzji:38

brak oceny 20-06-2015 17:29

"Złodziejka książek" jest powieścią, która zawładnęła moim sercem. Opowiada o dziewczynce, o złodziejce, o wojnie. Całą historię przedstawia nam Śmierć. To właśnie ona najbardziej doświadczyła skutków wojny. Widziała tysiące martwych ciał, setki zniszczonych przez bombardowania domów. Mimo wszystko tylko ona tak dobrze zna naturę człowieka. Każdy kiedyś spojrzy jej w oczy.
Śmierć poznaje Liesel Meminger w pociągu, gdy przybywa na spotkanie z jej braciszkiem. Na swojej drodze spotkała już wiele ludzi, a jednak właśnie ta mała dziewczynka przykuwa jej uwagę. Niedługo po pogrzebie brata Liesel trafia do małego miasteczka w Niemczech Molching. To tam toczą się jej dalsze losy. W serduszku dziewczynki znalazło się miejsce dla Rudy`ego o włosach w kolorze cytryny, jej przybranego ojca Hansa Hubermanna, a także jego krzykliwej żony Rosy. Życie Liesel wywraca się do góry nogami, gdy w domu państwa Hubermannów pojawia się Maks, który musi się ukrywać, ponieważ jest Żydem.
Przygoda Liesel z literaturą zaczyna się, gdy na pogrzebie brata kradnie pierwszą książkę. Był to "Podręcznik grabarza". Niestety dziewczynka nie potrafi czytać. Osobą, która przybliżyła jej niezwykły świat książek, jest Hans Hubermann. Liesel postanawia ukraść kolejne tomy.
Dziewczynka z czasem uświadamia sobie, jak wielką moc mają słowa. Najwyraźniejszym tego przykładem jest Hitler. "Patrzył, jak wyrastają, aż wkrótce całe Niemcy zarósł gęsty las hodowlanych myśli." Te zdanie idealnie dowodzi, że największą bronią dyktatora były właśnie słowa.
Ta książka w niesamowity sposób przedstawia życie mieszkańców Niemiec w czasie II wojny światowej, które wcale nie było sielanką. Ci, którzy nie zgadzali się z ideologią Hitlera, zmuszeni byli milczeć. Dotykała ich bieda. Pośród tych wielu nieszczęść jest mała Liesel. Przed jej oczami rozgrywają się sceny, których nigdy nie powinno oglądać żadne dziecko. Niestety wojna zabrała dziewczynce dzieciństwo. Liesel odnalazła w sobie wiele odwagi i hartu ducha, którymi pewnie nie wykazałby się niejeden dorosły człowiek.

Tygrysica - https://www.instagram.com/tygrysicaa/

ilość recenzji:220

brak oceny 7-05-2017 00:13

?Złodziejka książek" opowiada o wojnie widzianej oczami zwykłego człowieka, ale również o dziewczynce, która straciła brata i matkę, a zyskała miłość i prawdziwą rodzinę.
Ciężko mi powiedzieć cokolwiek o tej książce, ponieważ w przeciwieństwie do innych jej czytelników, ani mnie ona nie zachwyciła ani nie zawiodła. Napisano ją w ciekawy i prosty sposób, a narracja pod postacią Śmierci okazała się być świetnym pomysłem, jednak historia ta przez 3/4 książki prawie wcale mnie nie wciągnęła. Dopiero ostatnie sto stron sprawiło, że zaciekawiłam się dalszymi losami naszych bohaterów. Szkoda tylko, że tak późno...

Aleksandra

Erni2015

ilość recenzji:312

brak oceny 17-03-2017 23:52

Druga wojna światowa - oto czas, w którym pół naszego świata zeszło na psy; czas, w którym ludzie tracili dach nad głową i gubili swoje człowieczeństwo; czas, w którym Śmierć nader często zaglądała ludziom przez ramię i zbierała okrutne żniwo. Był to również czas, w którym na terenie hitlerowskich Niemiec przyszło żyć pewnej małej dziewczynce o imieniu Liesel. Oddana na wychowanie do rodziny zastępczej, patrząca na śmierć młodszego brata, dzień po dniu doświadczająca okrucieństw wojny, Liesel jedyną pociechę próbuje znaleźć w książkach. Trudno jednak odkryć magię słowa pisanego, gdy nie umie się czytać. Na szczęście przybrany ojciec Liesel małymi kroczkami wprowadza ją w świat liter, słów i zdań. Ponadto któregoś dnia w życiu Liesel pojawia się Max - szukający schronienia Żyd, i od tej pory życie Liesel zmienia się na zawsze...
Narratorem "Złodziejki książek" jest Śmierć; to właśnie ona opowiada nam dzieje małej Liesel. Warto w tym momencie na chwilę się zatrzymać i poznać obraz Śmierci wykreowany przez autora powieści. Otóż Śmierć nie jest tu bezduszną kostuchą, z kosą w ręce, nieustannie czającą się na czyjeś życie. Śmierć jest wiecznym wędrowcem, tułaczem, zbieraczem dusz, sługą, wykonującym swój obowiązek bez większego entuzjazmu, nostalgicznie, monotonnie, ze smutkiem i ciężkim sercem. Śmierć nieustannie krąży wokół nas, czekając na odpowiedni moment, by uwolnić duszę od stygnącego ciała. W jej działaniach nie ma nienawiści, nie ma złości, nie ma uprzedzeń; Śmierć jest neutralna i po prostu robi to, co robić musi.
Śmierć opowiada nam historię Liesel krótkimi zdaniami. Narracja prowadzona jest spokojnie, z wyczuwalnym smutkiem, mimowolnie wymuszając na czytelniku niespieszne czytanie. Nie ma tu egzystencjalnych przemyśleń, ani zagłębiania się w filozofię życia czy śmierci; mimo to "Złodziejkę książek" czyta się uważnie, kontemplując pojedyncze akapity i podświadomie zastanawiając się nad mocą słowa. A że moc ta jest wielka, odkrywamy razem z Liesel - jak choćby wtedy, gdy poznajemy szokującą historię Hitlera-siewcy słów, albo gdy głośne czytanie pomaga ludziom ukrytym w piwnicy przetrwać alianckie bombardowanie.
W swoich recenzjach pisałem już wielokrotnie, że dobra książka łatwo nie daje o sobie zapomnieć. A "Złodziejka książek"? Streścić ją można w kilku zdaniach. Nie o treść tu jednak chodzi, lecz o sposób, w jaki została przekazana. Czytelnik już na pierwszej stronie zasiada na huśtawce emocji, bujając się naprzemiennie w rytmach smutku, radości, przyjaźni i nienawiści. A wszystko to w najgorszym dla człowieka otoczeniu, w wojennej zawierusze, ze Śmiercią za plecami, w samym sercu faszyzmu, gdzie o zachowanie godne człowieka trudniej niż o śnieg w maju. "Złodziejka książek", widziana oczami Śmierci, nie da więc o sobie szybko zapomnieć. Przez tę książkę patrzymy we własną duszę, doceniamy życie. Oswajamy śmierć.

mihanka

ilość recenzji:64

brak oceny 5-02-2017 19:15

Poruszająca opowieść o życiu i śmierci, miłości i nienawiści, lojalności, wierności, poświęceniu, wdzięczności, stracie, przetrwaniu, poczuciu winy, krzywdy, sprawiedliwości, solidarności - napisana w sposób niezwykły. Naczytałam się w swoim niekrótkim życiu książek o tej tematyce niemało. Wydawać by się mogło, że nic mnie już w tej dziedzinie nie zaskoczy. "Złodziejka książek" zdołała tego dokonać. Może dzięki młodości autora, może z powodu jego oddalenia od Europy i spojrzenia na jej traumy z dużego dystansu. A może to ten nietypowy narrator, opowiadający o tym, co widział z bliska albo co spodziewał się zobaczyć prędzej lub później. Króciutkie opisy sytuacji i uczuć są jak klejnociki dodające błyskotliwości utworowi.

Kasia

ilość recenzji:3

brak oceny 14-12-2016 13:31

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Zaskakująca, wyjątkowa, poruszająca niezwykle trudne problemy. Książka świetna nie tylko dla młodzieży, ale też dorosłych lubiących powieści z historią w tle. Historia opowiedziana przez Śmierć (to nie żart!), co nadaje jej odpowiedniej interpretacji. Historia tytułowej złodziejki książek - Liesel od pierwszy do ostatnich stron jest tragiczna. Jednak ona czerpie z niego aż zadziwiającą radość, wobec ogromu otaczającego ją okrucieństwa niemieckiego nazizmu. Kocha zastępczych rodziców, przyjaźni się z ukrywającym się w jej domu Żydem, zakochuje się w koledze. Siłę dają jej książki, które czyta codziennie od momentu, gdy nauczyl ją tego ojciec Czyta podczas nalotów bombowych, czyta samotnej sąsiadce, czytając budzi ze śpiączki przyjaciela - Żyda Maksa. Niektore książki ukradła, niektóre otrzymała w prezencie, książkę napisał też dla niej Maks.
Polecam każdemu, kogo zachwycił np. Jeździec Miedziany Paulliny Simons. Lektura obowiązkowa dla każdego mola książkowego, mój numer 1 w 2016 roku. A czy Ty też kochasz książki tak bardzo, że mógłbyś jakąś ukraść?

Nadia Anuszkiewicz

ilość recenzji:1

brak oceny 20-03-2016 16:58

A kiedy Śmierć odwiedzi ciebie?
Powieść ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK Marcusa Zusaka zdobyła ostatnio niemałą sławę wśród młodych (lecz nie tylko) czytelników na całym świecie, gdyż została ona przetłumaczona na 40 języków. Powstał także na jej podstawie film.
Akcja książki dzieje się podczas II Wojny Światowej w hitlerowskich Niemczech i opowiada o losach nastoletniej dziewczynki, która ma dość niezwykłe hobby, a konkretnie jest to kradzież książek. Jest to co prawda główny wątek powieści, jednak nie ma on tutaj największego znaczenia. Czytając możemy dowiedzieć się wiele na temat tego, jak wyglądało życie zwyczajnych Niemców w tych czasach oraz, że byli też ludzie, którym nie podobał się panujący porządek, ludzie przechowujący Żyda w piwnicy. Jest to trochę inne spojrzenie na te wydarzenia, które przecież tak dobrze znamy z lekcji historii. Z drugiej strony to książka wywołująca wiele emocji, bardzo wzruszająca. Oryginalnym elementem jest też narracja, którą prowadzi nie kto inny, jak Śmierć. I tak naprawdę to o tym jest ta historia: o oswajaniu się ze śmiercią i o człowieczeństwie.
Liesel Meminger poznajemy na pogrzebie jej brata, kiedy kradnie swoją pierwszą książkę. Z czasem myślę, że każdy polubi tą prostolinijną, inteligentną istotkę. W trakcie czytania poznajemy też zastępczych rodziców dziewczynki, jej przyjaciół oraz Maksa, który jest Żydem. Ścieżki jego losu przeplatają się z losami głównej bohaterki. Lekturę czyta się szybko, nawet aż za szybko, jest zwyczajnie wciągająca. Ma też bardzo oryginalnie podzielone rozdziały, które dodają jej uroku. Zakończenie nie pozostawia niedosytu, lecz wiele emocji.
Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego. To jedna z niewielu książek, które faktycznie zmieniają coś w życiu i zostają na długo w pamięci. Mnie ona oczarowała i wywołała naprawdę sprzeczne emocje, co mogę uznać jako zaletę. Każdy w tej powieści znajdzie coś dla siebie.
?Drobna uwaga: Na pewno umrzecie.?

Episkey9

ilość recenzji:5

brak oceny 9-09-2015 07:12

"Złodziejka książek" to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych książek jaką kiedykolwiek przeczytałam. Porywająca od pierwszych stron, pozwalająca Nam "zaprzyjaźnić się" z Rudym i Liesel.
Ciekawym faktem jest, że to ŚMIERĆ jest Naszym przewodnikiem - jest narratorem. Ale nie jest to przerażająca kostucha. Miejscami wydaje się wręcz Opiekunem.
Pierwszy raz udało się komuś w taki sposób opisać sytuacje podczas II wojny światowej. Czytanie tej książki nie było ciężarem, a przyjemnością.
Osobiście podziwiam postawę Lisiel, która jest tytułową złodziejką, za jej zamiłowanie do książek i poświęcenie, za to jak odnalazła się w nowej sytuacji.
Powieść ta uczy Nas by wykorzystywać każdą daną Nam chwilę - ponieważ jutra może już nie być,
by czerpać radość z każdej przeczytanej książki,
by wykorzystać każdą chwile by móc pocałować chłopca o blond włosach.