Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Zbyt wiele szczęścia (twarda)

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dziesięć opowiadań znakomitej kanadyjskiej pisarki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2013! Dziesięcioro głównych bohaterów (przeważnie bohaterek) i dziesięć historii rozgrywających się w dwudziestowiecznej Kanadzie i dziewiętnastowiecznej Europie. Niezależnie od tego, czy centralnym wydarzeniem w opowiadaniu jest napad z bronią w ręku czy rywalizacja o względy mężczyzny, wyuzdany rytuał czy potrójne morderstwo, intymna i wyciszona proza Alice Munro sprawia, że czytelnik czuje się, jakby dopuszczano go do najgłębiej skrywanych rodzinnych tajemnic. W 2009 roku autorkę nagrodzono prestiżową Man Booker Prize za całokształt twórczości. "Ta nagroda daje nadzieję, że Alice Munro również poza obszarem anglojęzycznym wzbudzi wreszcie zainteresowanie, na jakie od dawna zasługuje." - Michael Gorra, "The Times" `Najwspanialsza autorka opowiadań wśród żyjących pisarzy anglosaskich.` Bonnie Brody, Fairbank Reader `Styl Alice Munro jest żwawy, zmysł obserwacji niezmordowany, ciekawość zachłanna, a zdania - zaczerpnięte z najczystszego źródła.` - Jonathan Penner, The Washington Pos Alice Munro (ur. 10 lipca 1931 w Wingham w prowincji Ontario) - laureatka literackiej Nagrody Nobla (2013) oraz nagrody Bookera (2009). `Mistrzyni współczesnego opowiadania` - jak określiła ją w uzasadnieniu werdyktu Szwedzka Akademia, a na co dowodem jest często używane przez dziennikarzy i czytelników określenie `kanadyjski Czechow`. Akcja większości jej utworów osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario, gdzie urodziła się i dorastała autorka. W swojej kameralnej twórczości wielokrotnie wykorzystywała wątki autobiograficzne, własne doświadczenia i przeżycia, choć jak sama twierdzi, to cztery opowiadania kończące ostatnią książkę Drogie życie `najwierniej oddają to, co chciałaby powiedzieć o sobie i swoim życiu`. Po jej publikacji Alice Munro ogłosiła przejście na literacka emeryturę. Na polskim rynku autorka nie jest jednak jeszcze w pełni znana. Na wydanie czekają m.in. tomy Księżyce Jowisza i Odcienie miłości. W swoim dorobku pisarka ma także dwie nagrody Trillium Book Award (1990, 2013) oraz trzy wyróżnienia literackie przyznawane przez Gubernatora Generalnego Canady (1968, 1978, 1986). Przez czytelników uwielbiana jest za szczerość, oszczędność słowa, kameralność swoich utworów i za to, że pisze o `zwykłym życiu i zwykłych ludziach`. Alice Munro odpowiada: `to nieprawda, każdy z nas jest wyjątkowy`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 13.11.2013

RECENZJE - książki - Zbyt wiele szczęścia

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Sosenka

ilość recenzji:222

brak oceny 27-11-2013 11:05

Nie tak dawno temu miałam okazję zapoznać się z twórczością Alice Munro, popularnej na cały świat pisarki, nagrodzonej Literackim Noblem. Poprzedniej książce postawiłam bardzo wysoką ocenę, zresztą zasłużenie.
Opowiadania Munro pochłaniają mnie bez końca, są proste i przy tym błyskotliwe, wzruszające i niezwykle refleksyjne. Kiedy pojawiła się więc możliwość przeczytania dwóch kolejnych tomików autorki, od razu z niej skorzystałam. Zaczęłam od "Zbyt wiele szczęścia".
Zbiory opowiadań Munro są przepięknie wydawane.
Każda okładka utrzymana jest w podobnym stylu, widzimy na niej odwróconą do nas tyłem kobietę-zazwyczaj w szykownej fryzurze i eleganckiej kreacji. Dominujące kolory są jasne i w połączeniu z czcionką dają przepiękny, promienny efekt. Póki co jestem w posiadaniu trzech tomów i to właśnie okładka "Zbyt wiele szczęścia" jest moją ulubioną.
W książce znajdziemy dziesięć opowiadań o ludzkich losach, życiu, miłości i cierpieniu. Munro jest mistrzynią kreowania swoich postaci. Są one złożone i bogate emocjonalnie, zaznajomione z bólem jak i szczęściem, świadome wszechobecnych problemów, jak np. bezrobocie. Bohaterowie są w różnych sytuacjach życia, z którymi uczą się walczyć.
Opowiadania są bardzo realistyczne i wywierają na czytelnika ogromny wpływ, skłaniają do przemyśleń i głębszej refleksji i po każdej zakończonej historii wprawiają w zadumę. Munro zakreśliła zakończenia swych opowieści bardzo różnie, wciąż jednak pozostawiła czytelnikom pole do wyobraźni i popisu. Ludzie zainteresowani literaturą psychologiczną nie będą zawiedzeni. Same opowiadania nie były długie, akcja poruszała się więc szybko, a książka nie zawierała niepotrzebnych zapychaczy stron.
Autorka ma niebywały talent, jej styl jest barwny i spontaniczny, skutecznie przyciąga uwagę czytelnika i jest łatwy w odbiorze. W książce można napotkać liczne nawiązania do Kanady - nie tylko jako miejsca akcji, ale też ojczyzny pisarki.
Ze wszystkich historii najbardziej polubiłam "Wodne rodniki", którego bohaterka, Nita, jest śmiertelnie chora. To cudowna opowieść o sile walki i pięknie życia. Warto zatrzymać się też przy szokującym "Na wzgórzach"-rewelacyjnym opowiadaniu o mrocznych zakamarkach umysłu lub "Kilku kobietach", gdzie różne bohaterki o odmiennych osobowościach opiekują się chorym człowiekiem. To prawdziwa burza charakterów, dowód na to, że dla Munro nie ma ograniczeń. Jest prawdziwą mistrzynią krótkiej formy i zasłużoną laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera.
"Zbyt wiele szczęścia" to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów pisarki. Opowiadania są ciekawe, wciągające, z przesłaniem. Niektóre z nich na długo pozostają w pamięci. Polecam!