Zawsze stanę przy tobie

książka

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Książka autorki "Zostań, jeśli kochasz" i "Wróć, jeśli pamiętasz".

Brit jest niepokorna i czasami pakuje się w kłopoty. Mimo to nie może zrozumieć, dlaczego ojciec i macocha oddają ją do Red Rock, ośrodka terapeutycznego, gdzie rzekomo leczy się zbuntowane nastolatki. Teraz jej życie spoczywa w rękach terapeutek o niedostatecznych kwalifikacjach, twardziela Szeryfa oraz okrutnej psycholog. Nikt nie zdoła przetrwać samotnie - lecz komu zaufać w miejscu, gdzie nagradzane jest donoszenie na koleżanki? Na szczęście Brit poznaje V, Bebe, Marthę oraz Cassie - cztery dziewczyny, dzięki którym może uda jej się nie oszaleć. Razem starają się zachować zdrowy rozsądek, by życie w Red Rock nie zmieniło się w ostateczny koszmar.

Tytuł oryginalny: Sisters in Sanity
Tłumaczenie: Szczyrek Natalia

Gayle Forman to wielokrotnie nagradzana amerykańska autorka oraz dziennikarka, której artykuły ukazywały się w licznych gazetach, między innymi "Seventeen", "Cosmopolitan", "The Nation" i "Elle". W 2002 r. wyruszyła z mężem w roczną podroż dookoła świata. Wrażenia z tej wyprawy zawarła w swoim debiucie "You Can't Get There From Here: A Year On the Fringes of a Shrinking World". W 2007 r. ukazała się jej powieść dla młodzieży "Zawsze stanę przy tobie", a w 2009 bestsellerowa "Zostań, jeśli kochasz". Od tamtej pory Gayle wydała cztery kolejne książki dla młodych czytelników.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 11.04.2016

RECENZJE - książki - Zawsze stanę przy tobie

4.6/5 ( 14 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Książkomaniacy

ilość recenzji:74

brak oceny 1-05-2016 13:28

"-Tato! Tato, co jest grane? Co oni wyprawiają?
-Proszę, proszę, nie zróbcie jej krzywdy - praktycznie błagał bandziorów. Potem spojrzał na mnie. - Kochanie, Brit, to tylko dla twojego dobra. Kochanie.
- Coś ty wykombinował, tato?! - wrzasnęłam. - Dokąd mnie zabierają?!
- To jedynie dla twojego dobra Brit - powtórzył i zobaczyłam, że płacze co przeraziło mnie jeszcze bardziej."

Brit niezbyt dobrze radzi sobie po rozstaniu rodziców. W nowej rodzinie nie znajduje dla siebie miejsca, macocha i przyrodni brat stanowią ciągłą konkurencję, a ojciec - cóż, ten całkowicie ulega presji nowej żony.
Pomysłem na rozwiązanie rodzinnych problemów jest wysłanie dziewczyny do Red Rock - ośrodka terapeutycznego, gdzie leczy się zbuntowanych nastolatków.
Rzeczywistość okazuje się brutalna - Red Rock Academy przypominała nędzny tani hotelik ogrodzony drutem kolczastym, a dziedziniec zamiast drzew zdobiły pryzmy zakurzonych pustaków. Dla uwieńczenia tego wszystkiego teren patrolowało dwóch umięśnionych neandertalczyków. Wstępne badania Brit stawiają diagnozę: "Zespół zachowań prowokacyjno-buntowniczych ODD. " Dla Brit to prawdziwa droga przez mękę. Jej życie spoczywa w rękach terapeutów. Ciasna cela, brak towarzystwa i dziwny system kar i nagród to efekt słabych wyników w szkole, nocnych powrotów do domu, wiecznie naburmuszonej miny. Czy jednak to wszystko to zasługa Brit? Czy jej zachowanie to tylko wynik młodzieńczego buntu? Czy jest może jakieś drugie dno?

"Po pierwszych dniach w Red Rock Academy przekonałam się, co muszą znosić zwierzaki w zoo." Dlaczego ojciec wsadził córkę do zakładu? Czy to wariatkowo, obóz poprawczy, czy przechowalnia dla niechcianych nastoletnich dziewcząt? Pracownicy ośrodka zamieniają życie podopiecznych w koszmar. Tu trafiły nastolatki z różnymi problemami: podejrzenie homoseksualizmu, anorektyczki, bulimiczki targające się na własne życie. Nie jest łatwo sprostać oczekiwaniom terapeutów i nie oszaleć. Tu ściany mają oczy i uszy, nie istnieje coś takiego jak przyjaźń. Na szczęście Brit poznaje cztery dziewczyny, dzięki którym pobyt w ośrodku nabiera sensu. Zaczyna pojawiać się siła walki, chęć przetrwania i powrotu do dawnej rzeczywistości. Istnieje obawa degradacji na niższe poziomy, ale dziewczęta wspólnie dbają o własne dobro. Wiedzą, że jeśli będą mieć w sobie nawzajem oparcie są w stanie oprzeć się szeryfowi i niewykwalifikowanym terapeutom. Zakładają BOSKI BAJECZNY SUPEREKSKLUZYWNY KLUB WARIATEK i zaczynają się w nim czuć jak siostry.

"Kto tu był pochrzaniony: Martha czy jej rodzice z obsesją na punkcie szczupłej sylwetki? Cassie czy jej homofobiczni matka i ojciec? V czy jej wspaniali starzy, zbyt zajęci, by się nią zaopiekować? Ja czy mój ojciec niepotrafiący skonfrontować się z rzeczywistością? "

Dorośli porzucili swoje role, otoczyli się kołem ignorancji. Czy można im dalej ufać? Dziewczyny muszą dbać same o siebie. Czy dorośli chowają głowę w piasek? Jak skończy się wojna buntowniczek Red Rock Academy? Czy prywatne śledztwo dziewczyn odniesie sukces?
Książka "Zawsze stanę przy tobie" to kolejna pozycja godna uwagi. To słodko-gorzka opowieść o życiu współczesnych nastolatków, o ich zainteresowaniach, problemach i przekraczaniu progu dorosłości. Autorka zadbała o wspaniałą kreację bohaterów. Kolejne kartki książki to nie tylko odkrywanie tajemnic rodzinnych funkcjonariuszek Red Rock Academy, ale przede wszystkim obnażanie charakterów, uczuć i emocji.
To próba odpowiedzi na pytanie jak sprostać oczekiwaniom dorosłych. Czy rodzice nie stawiają zbyt wysoko poprzeczek swoim dzieciom? Czy próby samobójcze, anoreksje to nie w pewien sposób próba obrony? A Brit? Czy strach jej ojca może mieć tragiczne konsekwencje?
Książka Gayle Forman to także głos w obronie praw obywatelskich. Autorka podkreśla, że dziecko to też człowiek. Człowiek, który myśli i czuje. Znęcanie się fizycznie i psychiczne jest karygodne. Nie tłumaczy go strach, bezradność i zbyt wygórowane ambicje. W tym mroku uczuć jest jednak światełko w tunelu. Znajdują się osoby, którym można zaufać, dzięki którym udaje się nie oszaleć. Dziewczęta znajdują oparcie w samych sobie, ale są też dorośli, którym nie jest obojętny los dziewczyn z problemami.
Mam nadzieję, że zachęciłam was do lektury tej niezwykłej książki. Nie jest to powieść łatwa i przyjemna, podejmuje tematy trudne, ale niezwykle ważne. Takie, o których trzeba i powinno się rozmawiać. Gayle Forman - autorka bestsellerów Zostań, jeśli kochasz i Wróć, jeśli pamiętasz i tym razem udowodniła, że nie boi się takich tematów poruszać. Książkę Zawsze stanę przy tobie polecam młodzieży, rodzicom, każdemu z nas...

Izabela Nestioruk

Marta - ksiazeczki synka i coreczki

ilość recenzji:1

brak oceny 30-05-2016 02:24

Powiem Wam, że moim zdaniem nie jest to zwykła książka o wyolbrzymionych problemach buntowniczej nastolatki. Może i jej ojciec nieco przesadza, może i udaje, że chodzi tutaj tylko i wyłącznie o jakiś bunt (którego swoją drogą wcale nie zauważyłam), może i chce dla córki jak najlepiej jednak zabrał się do tego kompletnie nie tak jak powinien. Bo Brit nie potrzebuje odosobnienia, ona potrzebuje bliskości i zrozumienia... Problemy, które ma ta dziewczyna nie są jakieś straszne, to raczej tęsknota za matką, osamotnienie i strach przed tym co może ją spotkać w przyszłości... Zresztą o tym przeczytacie już sami... Ja ze swojej strony powiem Wam tylko, że czytało mi się tę książkę bardzo dobrze. Czytanie o tym okropnym ośrodku wychowawczym, o tym co spotyka te dziewczyny, o przemyśleniach, przeżyciach, wszystko to bardzo mnie zaciekawiło, wciągnęło. Jednak mimo tematyki powiem Wam, że nie jest to żadna ciężka książka pełna dramatycznych przeżyć. Jest to raczej dosyć pozytywna lektura, z lekkim humorem, z małą romantyczną nutką, pełna burzliwej przyjaźni, miłości, złości, strachu, determinacji... Książka dla nastolatek, choć jestem pewna, że i dorosłe Panie mogą się nią zainteresować. Ja nastolatką przestałam by,ć dobre kilka lat temu, a jednak przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem :)

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 9-05-2016 15:12

SIOSTRY NA DOBRE I NA ZŁE

Ta powieść przypomina baśń. Popularna i ceniona autorka Gayle Forman wzięła baśniowy schemat złej macochy, za sprawą której dobra dziewczyna trafia w sam środek koszmaru, z którym musi sobie poradzić, ale zamiast księżniczki zaoferowała nam zwykłą nastolatkę i problemy, które dotykają młodych ludzi. Cel pozostaje ten sam ? przetrwać i ukarać zło, ale czy tym razem zło naprawdę zostanie ukarane?

Brit jest dobrą dziewczyną, typową nastolatką ze swoimi pasjami i dość wymagającym charakterem. Jest w niej trochę buntu, ale kłopoty, jakie stają się jej udziałem nie są niczym wielkim. Owszem, zdarza jej się nie wrócić na noc do domu, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że jest członkinią zespołu, który gra często nocami. Owszem, ma też tatuaże i włosy przemalowane na fiolet, ale troszczy się o swojego młodszego braciszka i trzyma z daleka od używek. Dlatego nie może zrozumieć sytuacji, w jakiej się nagle znajduje. Oto pewnego razu, wbrew wszelkim planom, ojciec zabiera ją na rodzinną wycieczkę. Z bratem i macochą, która nie żywi do Brit żadnych ciepłych uczuć mają się spotkać na miejscu, ale kiedy zjeżdżają w zupełnie niewłaściwą stronę i zatrzymują pod ośrodkiem terapeutycznym Red Rock, nastolatka orientuje się, że coś jest nie tak. Wywleczona siła przez sanitariuszy, trafia do ośrodka, który bardziej przypomina więzienie. Pozbawiona pomocy ojca, którego wredna macocha przekonała do swoich racji, pozbawiona przyjaciół i wszystkiego, co składało się na jej życie, musi teraz odnaleźć się w placówce, której personel nie posiada nawet medycznego wykształcenia, a zasady w nim obowiązujące odbierają godność i szansę na nawiązanie znajomości. Jakimś jednak cudem udaje jej się zaprzyjaźnić z czterema dziewczynami, które staną się dla niej wsparciem i jedyną ostają normalności w tej chorej sytuacji, która potrwać może nawet całe lata?

?Zawsze zostanę przy tobie? to pierwsza powieść dla nastolatków (i pierwsza beletrystyka) jaką niemal dekadę temu napisała Gayle Forman. W końcu mamy więc okazję przeczytać ją i poznać przy tym całkiem niezła historię. Bo choć grupa docelowa odbiorców jest młoda wiekiem, to książka jest naprawdę udana i dojrzała. Brit i jej problemy to typowe kłopoty, jakie czają się w życiu każdego nastolatka. Nie każdemu jednak życie dołożyło kolejnych pod postacią macochy, która chce się jego lub jej pozbyć. I nie każdego obdarowała taką porcją niesprawiedliwości. I ta niesprawiedliwość wyzwala w książce największe emocje. Konieczność dostosowania się do reguł, które są wbrew nie tylko własnym poglądom, ale też i zwykłym ludzkim zasadom, próba przetrwania upokorzeń i ciągłej inwigilacji i okrucieństwo bolą czytelników niemal tak samo mocno, jak Brit. I nie ważne, że Gayle pisze o tym lekkim, łatwym stylem, który nie wymaga wiele od czytelnika ? emocje pozostają.

Ale wśród tego całego brudu i zasad, na jakich można by oprzeć strukturę komunistyczną czy nawet faszystowską, znajduje się także coś jeszcze ? nadzieja i przyjaźń. Iskierka, która tli się gdzieś w bohaterce i napędza do walki. Czy Brit uda się zwyciężyć i pozostać sobą, tego Wam nie zdradzę, przekonajcie się sięgając po powieść. Warto.

Ruczek

ilość recenzji:94

brak oceny 4-05-2016 12:56

Brit Hemphill w wieku szesnastu lat trafia do zamkniętej szkoły z internatem, pełniącej funkcję ośrodka terapeutycznego dla nastolatek - do Red Rock. Początkowo myśli, że to wszystko to jedna wielka intryga wymyślona przez jej macochę, mająca na celu pozbycie się niechcianej i zbuntowanej pasierbicy z domu, jednak z czasem dociera do niej, że ojciec wysłał ją tam rozmyślnie. Aczkolwiek, prawdziwe powody kryjące się za tym są nieco inne, niż początkowo jej się wydaje i niż wmawiają jej kierownicy ośrodka. Również samo Red Rock nie jest tym, czym wydaje się być dla rodziców wysyłanych tam nastolatek.

Brit najpierw pragnie wydostać się stamtąd jak najszybciej, aby móc wrócić do swojego nieogarniętego ojca oraz posiadanej namiastki prawdziwej rodziny, ale przede wszystkim do zespołu z którym występuje, a w którym jest również niesamowity Jed. Jednakże zesłanie do tego ośrodka przedłuża się z dni i tygodni, aż do miesięcy, a sama bohaterka znajduje tam przyjaźń jakiej się nie spodziewała. Między nią a czterema innymi dziewczynami nawiązuje się nić porozumienia, która trzyma je wszystkie przy normalności, w tych jakże nienormalnych warunkach. Dziewczyny razem walczą nie tylko o swoje przetrwanie, ale i o uwolnienie się z ośrodka, pozornie mającego im pomóc, a w rzeczywistości pognębiającego ich jeszcze bardziej, poprzez stosowanie metod nawet zagrażających ich życiu! Jednakże kto uwierzy buntującym się dziewczynom z "problemami" alkoholowymi, narkotykowymi czy seksualnymi?

"W mojej szkole w Portland za tego rodzaju wyzwiska zostawało się po lekcjach, tymczasem tutaj nazywano to terapią."[s. 62]

Gayle Forman jest znana swoim czytelnikom przede wszystkim z powieści, których główną bohaterką jest nastolatka napotykająca liczne problemy na swojej drodze do szczęścia, z którymi często musi się zmierzyć sama. Ponad to jej styl cechują retrospekcje, problemy rodzinne i nie zawsze łatwe wątki romantyczne. I tym razem autorka nam tego nie poskąpiła, z tą tylko różnicą, że wątek miłosny nie wiedzie prymu w tej historii. "Zawsze stanę przy tobie" to bowiem historia przede wszystkim o rozpadzie rodziny, problemach psychicznych i radzeniu sobie z nimi z perspektywy rodziny chorej osoby, a także o niełatwej sztuce bycia nastolatką. Również to opowieść o tym, jak dorośli nadużywają swojej władzy oraz jak rodzice nie potrafią rozmawiać ze swoimi dziećmi i ich słuchać.

Pisarka stworzyła ciekawą główną bohaterkę, która pomimo wszystkiego, co twierdzą inni, wie, czego od życia chce - i wbrew pozorom wcale nie jest to uprzykrzanie go swojemu ojcowi i macosze. Dziewczyna nawet po trudnych przejściach życiowych zdaje się być poukładana i nie tworzy problemów, których nie ma. Tak samo jej przyjaciółki poznane w Red Rock, które są zwyczajnie "skazane" za inność bądź posiadają prawdziwe problemy, z którymi zwyczajnie same nie potrafią sobie poradzić. Nic nie zostaje przez nie niepotrzebnie rozdmuchiwane, przez co książkę czyta się z przyjemnym zaciekawieniem, bez notorycznego "przewracania oczami", co jest dość przyjemne w tego typu młodzieżówce.

"[...] muzyka mnie naprostowała, zwróciła mi mnie samą, moją pewność siebie, przypomniała, że przez ostatnie pół roku nie żyłam swoim życiem. Prawdziwe życie było cudowną rzeczą i chociaż w tym momencie wydawało się bardzo odległe, wciąż istniało. Ja wciąż istniałam."[s. 138]

Lekki styl autorki sprawia, że pozycję tę czyta się szybko i bezproblemowo. Główne bohaterki to postaci wyraziste, każda z ciekawą historią do opowiedzenia. Muszę przyznać, że "Zawsze stanę przy tobie" to najlepsza książka tej autorki, z wszystkich, jakie dotychczas czytałam. I choć pisarka nadal niczym szczególnym nie zachwyca ani nie zaskakuje, to jednak i tak pozycja ta jawi się jako bardzo przyjemna lektura, potrafiąca umilić wolne chwile. Z pewnością nie żałuje poświęconego jej czasu.

Gayle Forman po raz kolejny nie zawodzi i serwuje czytelnikom historię lekką, choć nie o takowych sprawach traktującą. Powieść ta, to mieszanka różnych emocji, w zależności od poruszanych tematów, którą z pewnością można polecić nie tylko fanom twórczości tejże pisarki, ale również miłośnikom powieści poruszających problemy rodzinne, emocjonalne, związane z dorastaniem, szukaniem swojego miejsca w życiu i samego siebie, jak i problemy natury psychicznej. Nawet, jeśli autorka nie wyróżnia się w dalszym ciągu niczym szczególnym, to nadal bez wahania będę sięgać po jej twory, szukając prostych, przyjemnych w odbiorze, życiowych, choć również nieco bajkowych powieści - co po raz kolejny otrzymałam w postaci lektury tejże książki. Polecam wszystkim zainteresowanym. :)

"Tyle tylko możemy zrobić, Brit. Stawiać kolejne kroki. A jeśli zrobisz ich wystarczająco wiele, nagle dokądś docierasz."[s. 252]