SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

ZAGINIONE KRÓLESTWA (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
obejrzyj zwiastun

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2010
Oprawa twarda w obwolucie
Ilość stron 784
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego Władcy Pierścieni.
Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do "końca". Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach.
Wydanie polskie ma być światową prapremierą.


Norman Davies - urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata związany ze School of Slavonic and East European Studies przy Uniwersytecie w Londynie. Wykładał na najważniejszych światowych uczelniach: Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie i w Adelajdzie. Od roku 2000 do 2006 pracował w Wolfston College w Oksfordzie. Obecnie jest Visiting Fellow w Clare Hall w Cambridge. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego.
Norman Davies przez Polaków został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta; jest honorowym obywatelem Krakowa, Wrocławia i Lublina. Otrzymał doktoraty honoris causa od wielu uniwersytetów, w tym ostatnio od Uniwersytetu Warszawskiego

Tytuł oryginalny: Vanished Kingdoms
Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk, Joanna Rumińska, Elżbieta Tabakowska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2010
Wymiary: 160x225
Ilość stron: 784
ISBN: 978-83-240-1462-0
Wprowadzono: 10.11.2010

RECENZJE - książki - ZAGINIONE KRÓLESTWA - Norman Davies

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 14 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

aborygenka81

ilość recenzji:16

brak oceny 9-02-2011 17:20

Norman Davies odszedł tym razem od od uniwersalistycznego i przekrojowego ujęcia tematu jak to miało miejsce w Europie czy Bożym Igrzysku, by zmierzyć się z historiami raczej partykularnymi i mniej rozpowszechnionymi. Autor, niczym wprawiony gawędziarz opowiada o dziejach dawno minionych i splata finezyjnie wątki legend arturiańskich, historii króla Marka z Tristana i Izoldy, losów dzielnego rycerza Cyda czy tajemniczych Nibelungów z bogatą faktografią dotyczącą Celtów, Piktów, Brytów, Burgundów czy Aragończyków. Davies zdziera patynę czasu z zapomnianych latopisów i annałów by konfrontować średniowieczne romanse i legendy z rzeczywistym biegiem zdarzeń. Zaginione Królestwa to jednak nie tylko historie spowite mgłą wieków – ambitny profesor idzie dalej i snuje opowieści nie tak znów odległe jak nieuchwytne, wyłuskując co mniej znane epizody z dziejów cesarskiego Bizancjum (Byzantion), monarszej Galicji czy książęcej Toskanii (Etruria). Można odnieść wrażenie, że im bardziej efemeryczna postać i niszowe zdarzenie tym większa atencja historyka dla przedstawianego wątku, i nie jest tu Davies sensatem pokroju Jana Tomasza Grossa czy Richarda Dawkinsa, lecz klasykiem humanistą, który potrafi przyznać jakich prawd i dlaczego nie poznamy, poświęcając się bez reszty tej bardziej przystępnej części, którą profesjonalnie dokumentuje, opatrza licznymi przypisami (imponująca bibliografia!) i przejrzystymi mapkami.
Zaskakuje powoływanie źródeł internetowych, z którymi Norman Davies jakże często się rozprawia nie zostawiając na publikowanych on – line treściach suchej nitki. Tak dogłębna weryfikacja danych świadczy o klasie autora, a perfekcyjny warsztat w zestawieniu z naprawdę niezłym stylem musiał zaowocować kolejnym znakomitym dziełem brytyjskiego historyka.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?