Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

ZABIĆ Mordy polityczne w PRL (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Czy w Polsce Ludowej istniało tajne komando śmierci?

Nadepnąłeś komunistycznej władzy na odcisk? Zginiesz.
Chcesz się bawić w opozycjonistę? Stracisz życie.
Chroni cię sutanna? Skończysz jak Popiełuszko.

Licealista utopiony w Wiśle... Sędziwy ksiądz ze skręconym karkiem... Były premier torturowany we własnym domu... Tłumaczka z poderżniętym gardłem i uduszona staruszka...
To nie jest przyjemna lektura. Wszyscy bohaterowie nie żyją, a mordercy nie ponoszą kary. Giną dowody, a procesy zatrzymują się w martwym punkcie. Jeśli nie kocha się ludowej władzy, PRL nie jest przyjemnym miejscem do życia, za to doskonałym, by je stracić.

Patryk Pleskot, odważny historyk Instytutu Pamięci Narodowej, odkrywa sekrety zagadkowych morderstw, za którymi stoi tajemnicze komando śmierci - zbrojna ręka służb Polski Ludowej.

Żadna z tych historii nie została wymyślona. Dużo tu poczucia krzywdy i mało poczucia winy...

Książka Pleskota to opowieść mroczna, tajemnicza i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest prawdziwa.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 13.01.2016

RECENZJE - książki - ZABIĆ Mordy polityczne w PRL

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2408

brak oceny 8-06-2016 07:44

Moim zdaniem, autor sam, zupełnym przypadkiem, zrecenzował swoją książkę w jednym z jej rozdziałów. ?Piszemy tu tylko o spekulacjach i hipotezach, których nie sposób udowodnić. Zarazem istnieje zbyt wiele niejasności, by uznać wersję oficjalną prokuratury za najbardziej przekonującą?. I rzeczywiście tak jest. Te reportaże to z reguły spekulacje bazujące na znanych nam faktach. Autor zbiera je razem, zestawia ze sobą różne wersje, podważając opinie komunistycznych, stronniczych sądów i organów ścigania. Stara się nie naginać ani nie przeinaczać faktów. Podkreśla jedynie celowe zaniechania śledczych, niejednokrotnie punktując absurdalność argumentów milicji. Ot, choćby w ten sposób: ?Skoro morderca się nie przedstawił i nie zaanonsował, to przecież go nie było, prawda??. Niestety, autor jest niestaranny w swoich relacjach. Myli macochę z matką, szwagra z kompanem, a roztrzęsiony człowiek w oczach obserwatora jest ?spokojny i nie widać po nim śladów specjalnego zdenerwowania?. Podsumowując, książka jest ciekawa, napisana ze swadą, jedynym jej mankamentem jest to, że niewiele wnosi do znanego nam stanu wiedzy. Lecz dla młodych ludzi powinna być lekturą obowiązkową, żeby mieli świadomość jak wyglądało życie w tamtych czasach i że nie było kolorowe i zabawne, jak usiłują przekonywać niektórzy.

chili

ilość recenzji:1

brak oceny 19-02-2016 14:13

ja jestem nią zachwycona, nie mogłam się od niej oderwać. Czyta się i czyta i nie można przestać, dopóki się nie skończy. Dawno, mnie nic tak nie wciągnęło, jak właśnie ta książka. Gorąco polecam po nią sięgnąć.

Janek

ilość recenzji:1

brak oceny 17-02-2016 10:43

Książka Pleskota podzielona jest na cztery rozdziały, każdy z nich opisuje trzy przypadki - konkretne sprawy głośne z telewizji i pierwszych stron gazet. Z tą różnicą, że autor przeprowadza prywatne dochodzenia na bazie faktów, a nie oficjalnych komunikatów mediów i stanowiska prokuratury. Wyniki jego dochodzenia jeżą włosy na głowie.

Każda sprawa to indywidualne dochodzenie, które autor przeprowadził na bazie zebranych faktów. Materiały dowodowe to zeznania świadków, zachowane dokumenty, protokoły sekcji zwłok, raporty policyjne, a także późniejsze badania przeprowadzone przez komisję Rokity. Na bazie ich pracy autor wykonał doskonałą robotę rekonstruując miejsca zbrodni, wydarzenia i wyciągając wnioski.

W swojej pracy demaskuje rolę aparatu władzy, m.in. szefa MSW Czesława Kiszczaka, a ukazuje działanie machiny oraz departamentów, w tym najsłynniejszego - IV, w ramach którego istniała grupa "D" nazwana tak od jej funkcji - destabilizacji kościoła i opozycji. W końcu ujawnia materiały świadczące o istnieniu, na etapie schyłku PRL, specjalnego komanda śmierci.

Mocna i szokująca książka, która rozprawia się z mitami PRL. Utrzymana w formie kryminału stanowi świetną lekturę dla osób, które chciałby koniecznie zapoznać się z mroczną historią Polski Ludowej.

Joanna Jaszczyk

ilość recenzji:33

brak oceny 9-02-2016 10:28

Świetna książka opisująca historie kilku osób, po które polityka wyciąga swoje łapsa. Część z tych osób znamy, o zabójstwie Księdza Popiełuszki każdy czytał wiele razy, jednak w książce Patryka Pleskota znajdziemy coś więcej. Autor skupia się nie na najbardziej prawdopodobnych i oficjalnych motywach zbrodni, ale również przedstawia inne, wątki, które z różnych powodów pozostały jakby pominięte. Każdej historii poświęca sporo czasu, wysuwa hipotezy tylko po to, by je obalić, bawi się z czytelnikiem zmuszając do wyciągania własnych wniosków. Czytając tę książkę zaczynamy się zastanawiać jak daleko sięga polityka, dlaczego w wolnym państwie komunistyczni działacze musieli zginąć. Dlaczego w czasie śledztwa nie powiązano ze sobą tajemniczych zgonów księży? Dlaczego skręcenie karku we własnym pokoju uznawane było za śmierć z przyczyn naturalnych. Książka dla każdego, kto interesuje się historią, a również dla wielbicieli zagadek i teorii spiskowych.

Anuska_cze

ilość recenzji:11

brak oceny 26-01-2016 17:07

Prawdziwa do bólu historia, Nasza historia. Trudna i nie łatwa, drastyczna i bolesna. Bez szczęśliwego zakończenia. Dla mnie osoby która nie pamięta czasów PRL dodatkowo bardzo przykra Wychowałam się w demokratycznej Polsce i taką ją znam i kocham, ciężko było mi czytać historię tak niesprawiedliwej władzy.

Kto z nas nie słyszał o Grzegorzu Przemyku, księdzu Popiełuszce czy Piotrze Jaroszewiczu są to chyba najbardziej znane ?ofiary? PRL. Autor dodatkowo przedstawia nam inne osoby, które spotkał podobny los. W książce znajdziemy opis sytuacji lub działań poszczególnych bohaterów które nie spodobały się ówczesnej władzy. Jednak autor nie skupia się tylko na motywach politycznych. Oprócz obszernego opisu motywów politycznych znajdziemy też opis motywów sugerowanych przez organy śledcze PRL. Autor nie boi się również przedstawiania drastycznych morderstw oraz absurdy prowadzonych dochodzeń. W części opisanych spraw pozostawia ocenę sytuacji czytelnikowi przytaczając mu rożne możliwości rozwiązania i różne motywy.

Trzeba przyznać, że książka jest napisana bardzo profesjonalnie oparta na wielu źródłach i wspomnieniach.

Jagna

ilość recenzji:1

brak oceny 23-01-2016 19:25

Moje wrażenia po lekturze? Z jednej strony poczucie dobrze napisanej książki, z drugiej - frustracja. Sam autor pisze: "Trudno pozbyć się uczucia frustracji (...). Towarzyszy ono wielu opisywanym w tej książce historiom (jeśli nie wszystkim), ale tutaj jest szczególnie silne. Tak mało wiemy, tak niewiele jesteśmy w stanie ustalić."