SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Z przygód krasnala Hałabały

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 48
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu? - pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka wszystkiego dowiedzieli.
- Owszem, wymyśliłam - mówię. - Siadajcie i posłuchajcie: `Był sobie raz krasnal...`

Tak zaczyna się baśń o krasnalu Hałabale, który już od 1936 roku zabawia polskie dzieci.
W tym wydaniu wracamy do niezapomnianych ilustracji wybitnego artysty Zdzisława Witwickiego.

Lucyna Krzemieniecka (ur. w 1907, zm. w 1955) - autorka książek dla dzieci, poetka. Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1926 roku na łamach pisma `Głos Prawdy`. Była związana z grupa literacką Kwadryga. Współpracowała z redakcjami pism dla dzieci: `Świerszczyk`, `Płomyk`, `Płomyczek`, a także z Teatrem `Baj` i Polskim Radiem.
Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zdzisław Witwicki (ur. w 1921) - wybitny malarz i rysownik. W dzieciństwie sam ilustrował swoje lektury szkolne, aby je nieco urozmaicić. Po wojnie został redaktorem artystycznym w Instytucie Wydawniczym `Nasza Księgarnia`. Największą sławę zyskał jako twórca graficznych wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt książek, w tym m.in. `Malowany ul` Adama Bahdaja, serię o wróbelku Elemelku Hanny Łochockiej, `Pimsa, którego nie ma` Joanny Papuzińskiej, `Zimę z białym niedźwiedziem` Heleny Bechlerowej i oczywiście `Z przygód krasnala Hałabały` Lucyny Krzemienieckiej.
Ma na koncie ponad dwieście pięćdziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie), a za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Laureat Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2001) oraz Medalu `Zasłużony Kulturze Gloria Artis` (2010). W Przedszkolu nr 31 przy ulicy Kruczej w Warszawie, którego jest patronem, mieści się stała ekspozycja prac artysty.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2016
Wymiary: 140x202
Liczba stron: 48
ISBN: 9788310130303
Wprowadzono: 17.01.2016

RECENZJE - książki - Z przygód krasnala Hałabały - Lucyna Krzemieniecka

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ania

ilość recenzji:1

brak oceny 23-02-2016 08:31

Powiem Wam szczerze, że ta książeczka jest naprawdę urocza. Moja Ala czytała ją z ogromną przyjemnością, a Natalka z równie chętnie wysłuchała wszystkich tych opowiadań. Rozdziały w tej książeczce sa bardzo króciutkie i ciekawe. Każdy z nich czyta się naprawdę błyskawicznie. Co więcej przygody naszego krasnala toczą się w ciągu całego roku, wiec poza wesołych historii nasze dzieciaczki mają okazję dowiedzieć się nieco na temat zmian zachodzących w lesie w czasie różnych pór roku.

Czy recenzja była pomocna?

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 2-02-2016 14:31

Krasnal Hałabała to postać wręcz kultowa wśród bohaterów dziecięcych bajek. Nowe wydanie jego przygód to niewielka książeczka ozdobiona wieloma ilustracjami z 1958 r. autorstwa Zdzisława Witwickiego. Dzięki temu książeczka ma pewną magię, która wprowadza nas do niesamowitego świata leśnych duszków i ich przyjaciół ? zwierząt. W publikacji znajduje się kilka opowiadań, w których poznajemy poczynania Hałabały w czasie całego roku. Są to zabawne opowiastki, pełne ciepła i zaskakujących puent. Oprócz zapewnienia dobrej zabawy opowiadania te pozwalają maluchom zapoznać się z tym, jak toczy się życie w lesie.

Warto więc, aby nasze dzieci zawarły bliższą przyjaźń z tym sympatycznym krasnalem. Trzeba jednak pamiętać, że opowieści o Hałabale powstały ponad 60 lat temu, więc język jest nieco specyficzny, jednak według mnie podkreśla on wyjątkowy czar tych opowieści.

Czy recenzja była pomocna?

Dominika Ławicka

ilość recenzji:74

brak oceny 23-01-2016 18:39

Ręka w górę, kto pamięta tę lekturę :)
Powroty do lektur z dzieciństwa to dla mnie bardzo sympatyczne momenty, co z resztą często podkreślam i z ogromną przyjemnością przedstawiam na u książki, które kiedyś mnie zachwyciły. W zasadzie powinnam rozpocząć od słów dawno, dawno temu, bo dziś opowiem o Halabale, cudownej, rezolutnej gadule, postaci, która mieszka w lesie, a dokładnie w dziupli, "jak to krasnoludki".
Krasnala Hałabałę wymyśliła Lucyna Krzemieniecka, a właściwie Wiera Zeidenberg (11.05.1907 r. - 22.09.1955 r.), pisarka i poetka. "Z przygód krasnala Hałabały" to jej najbardziej znana książka, która zyskała uznanie i bawi polskie dzieci już od 1936 r.
Przyznaję, że przeczytałam ją tylko raz, jeszcze w szkole podstawowej i bardzo wybiórczo zapamiętałam przygody Hałabały, czego nie mogę powiedzieć o wyglądzie krasnala, bo ten pamiętam doskonale, a to dzięki Zdzisławowi Witwickiemu, wybitnemu artyście, który stworzył wspaniałe i bardzo charakterystyczne ilustracje.
"Z przygód krasnala Hałabały" to zbór krótkich opowiadań, których głównym bohaterem jest właśnie Hałabała. Opowiadania Krzemienieckiej to trochę proza, a trochę wiersz, zaś przygody sympatycznego krasnala są pretekstem do przedstawienia leśnego życia, czyli zwierząt, roślin i zmian zachodzących w przyrodzie, oczywiście z uwzględnieniem pór roku. Lucyna Krzemieniecka stworzyła bardzo mądry tekst, z ogromną dbałością o słowo, po prostu ciekawy i ładny pod względem językowym. Dziś pisze się zupełnie inaczej, co nie w każdym przypadku oznacza gorzej, ale ciekawa jestem, ile z tekstów, które powstają obecnie będzie równie atrakcyjna, wartościowa i przede wszystkim aktualna ze względu na treść za kilkadziesiąt lat.
Hałabała bardzo spodobał się mojej maleńkiej córeczce, która początkowo delikatnie przewracała strony w poszukiwaniu krasnala, ale musiałam interweniować, ponieważ miała wielką ochotę posmakować dobrej literatury. Potem już grzecznie słuchała, jak mamusia czyta. A czyta się znakomicie, to klasa sama w sobie, prosta, krótka forma, bardzo inteligentnie podana.
Dominika Ławicka

Czy recenzja była pomocna?