SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wypalone dzieci

O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Dobra literatura
Oprawa miękka
Liczba stron 320

Opis produktu:

Dzieci również mogą się wypalić.

Presja, której podlegają, jest nie do wytrzymania. Muszą mieć perfekcyjną stylizację na występ w klasie, idealne oceny, a po zakończeniu lekcji i dodatkowej godzinie języka obcego już czekają na nie trener i nauczycielka gry na pianinie. Dzieci niemal całkowicie poddają się dyktatowi społeczeństwa, w którym liczy się tylko sukces - i ponoszą tego bolesne konsekwencje.

Doświadczony psychiatra, profesor Michael Schulte-Markwort, codziennie diagnozuje u dzieci i młodzieży wypalenie. Swoją książką chciałby nami wstrząsnąć i wywołać dyskusję na temat stresu, który towarzyszy najmłodszym. Nauka i chodzenie do szkoły powinny być dla nich przyjemnością. Tymczasem żyją w świecie, który gna je bez tchu od jednej przeszkody do następnej i zmusza do walki o wątpliwe wartości. To ważne, by dzieci we właściwym czasie sygnalizowały, kiedy żąda się od nich zbyt wiele. Te, które bez szemrania wykonują wszystko, czego się od nich wymaga, nie wyrosną na ludzi krytycznych, mających możliwość kształtowania świata.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Dobra literatura
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-65897-02-2
Wprowadzono: 12.09.2017

RECENZJE - książki - Wypalone dzieci, O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem - Michael Schulte-Markwort

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 21 ocen )
  • 5
    17
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

enalar

ilość recenzji:128

26-03-2022 12:35

"Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem". Przyznają Państwo, że to dość oryginalny tytuł z łatwością przykuwający uwagę potencjalnych nabywców książki. Wypalone dzieci? Wydawać by się mogło, że okres dzieciństwa i adolescencji to najlepszy czas w życiu, gdy można skupić się na nauce i przyjemnościach, a dylematy dotyczące obrania ścieżki życiowej i przyziemne kwestie związane np. z utrzymaniem gospodarstwa domowego nawet jeszcze nie zarysowują się na horyzoncie. Okazuje się jednak, że współczesna rzeczywistość stawia coraz większe wymagania nie tylko dorosłym, ale również dzieciom i nastolatkom. Wypalenie zawodowe nie dotyczy już tylko pracowników z bogatym bagażem doświadczeń, ale coraz częściej naszych wychowanków niepotrafiących wytrzymać ogromnego tempa, z jakim porusza się świat. Można zadać zasadne pytanie o czynniki determinujące taki stan rzeczy. Są nimi presja ze strony rodziców przekonanych o tym, że gra na kolejnym instrumencie i dodatkowe godziny spędzone na przyswajaniu arkanów języka obcego są tym, co pozwoli ich dzieciom osiągnąć sukces w życiu. A także presja ze strony rówieśników, z którymi nieustannie rywalizuje się w szkole i poza nią. Pól, na których młodzi ludzie muszą sobie radzić sukcesywnie przybywa a ogromne oczekiwania ze strony najbliższych tylko potęgują stres.

Autor książki Michael Schulte-Markwort, psychiatra dziecięcy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem rozprawia się z mitem beztroskiego dzieciństwa. Podaje liczne przykłady pacjentów, którzy już w wieku kilku lat trafiają do jego gabinetu. Młodzi pacjenci niejednokrotnie mają poczucie, że nie są w stanie sprostać wszystkim wymaganiom. Coraz częściej ma to swoją emanację w postaci bólów brzucha, głowy, problemów ze snem, przygnębienia oraz ogólnego złego samopoczucia w dłuższej perspektywie prowadzącego nawet do depresji. W zasadzie pierwotnych przyczyn zjawiska należy szukać w środowisku rodzinnym, w relacjach między rodzicami i rodzicami a dzieckiem. Rosnąca liczba rozwodów sprawia, że dzieci w pewnym stopniu czują się współwinne zaistniałej sytuacji, a stres i frustracja rodziców staje się również ich udziałem. Dlatego tak ważny jest drobiazgowo przeprowadzony wywiad rodzinny i środowiskowy. Niejednokrotnie rodzice w trosce o dobre wykształcenie swoich podopiecznych nieświadomie wywołują w nich lęk przed przyszłością. Rodzice również stawiają sobie wysokie wymagania ze strachu przed oceną jaką wystawi im otoczenie. Dlatego muszą określić, jakie wartości kierują ich życiem i jakie chcą przekazywać swoim dzieciom, jakie miejsce w hierarchii wartości zajmuje praca a jakie wspólne spędzanie wolnego czasu. Wyjścia do restauracji, kina, wycieczki wzmacniają więzi rodzinne, jakkolwiek w książce pada przykład, że nawet wakacje na słonecznej wyspie mogą stać się przyczyną nieporozumień. Paradoksalnie rodzice odnoszący sukcesy zawodowe, cieszący się szacunkiem społecznym mogą stanowić wyzwanie dla swoich dzieci. W końcu one też muszą sprostać coraz bardziej wyśrubowanym oczekiwaniom społecznym i podtrzymać dotychczasowy status rodziny. W pewnym sensie żyją oczekiwaniami innych ludzi, a przeciętność jest czymś najgorszym, czego mogą doświadczyć. Nie ma miejsca na słabość a wszelkie trudności należy natychmiastowo przezwyciężać i przeć do przodu. Rodzina może stanowić nie tylko źródło miłości, wsparcia, ciepła i bliskości, ale również zmęczenia i wypalenia. Niestety nie ma jednego zestawu zasad zgodnie, z którymi można by postępować z każdym pacjentem. Czasem niezbędne jest wprowadzenie leków psychotropowych, co budzi kontrowersje szczególnie w kontekście młodych ludzi.

Znakiem rozpoznawczym naszych czasów stały się społeczeństwa nakierowane na wynik ekonomiczny. Wyścig trwa w najlepsze, a ci, którzy nie wyróżniają się silną psychiką i ogromnym samozaparciem zwykle wypadają poza główny tor wydarzeń. Młodzi ludzie zamykają się w bańkach medialnych a powszechna komercjalizacja oraz upublicznianie na wirtualnym forum życia prywatnego powoduje, że jest się nieustannie porównywanym i ocenianym. Niestety pokutuje powszechne przekonanie, że wyłącznie bycie samowystarczalnym chroni przed bólem, w końcu nikt nie może nas wówczas zranić. Nie powinno, zatem dziwić, że tak trudno przyznać się do słabości i poprosić o pomoc. W konsekwencji problemy nawarstwiają się i coraz trudniej poradzić sobie na życiowych zakrętach, tym bardziej, że brakuje jednoznacznych drogowskazów życiowych. Przejście z dzieciństwa w dorosłość staje się coraz trudniejsze.

Każdy człowiek powinien móc odnaleźć równowagę i wewnętrzny spokój w domu rodzinnym. Z założenia jest to miejsce wspólnego odkrywania otaczającej rzeczywistości, współpracy i wymiany pozytywnych doświadczeń. Odpowiedzialni rodzice uczą swoje dzieci jak nabywać umiejętności potrzebne w kompleksowym świecie. Przymus osiągania wyników zabija ciekawość świata i radość z jego poznawania. Zdolności bardzo często ujawniają się, gdy dzieci robią to, co dla nich ważne, a nie to, czego oczekują od nich inni. Muszą wiedzieć, że są potrzebne, a ich działanie ma znaczenie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?