SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wymazane (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2017
Oprawa twarda
Ilość stron 304
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Polski pisarz wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej `Nike`, laureat Paszportu `Polityki` to zaskakujący współczesny twórca. Jego prozę charakteryzuje przesada w opisie świata i częsta ironia. Styl twórczości Michała Witkowskiego porównywany jest między innymi do Gombrowicza. W swoich dziełach wyraża swoje poglądy, a jego bohaterami często są geje, sam autor też jest homoseksualistą.

Książka `Wymazane` to kolejna `baśń` zawierająca ciekawe nazwy własne takie jak Las, w którym rosną same trujaki czy Królowa pieczarek. Sam tytuł to nazwa miasteczka na Dzikim Wschodzie. Akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce, w średniowieczu, przedwojennym i wojennym Grudziądzu, a nawet na Malediwach. Książka stworzona jest dla osób, które lubią absurdalne poczucie humoru. Nie zabraknie tu również miejsca na emocje, romans i przyjaźń.

WYMAZANE - POWRÓT DO BAŚNI
- Książka idealna dla wszystkich miłośników baśni.
- Niebanalny styl - w licznych metaforach pisarz ukrył prawdę, książka zmusza do myślenia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 125x195
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-240-4663-8
Wprowadzono: 27.09.2017

RECENZJE - książki - Wymazane - Michał Witkowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 21 ocen )
  • 5
    16
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    2
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Anna

ilość recenzji:639

brak oceny 10-01-2018 00:57

Wymazane to powieść autora Michała Witkowskiego, której akcja rozrywa się we współczesnej Polsce.

Książka składa się z 33 rozdziałów podzielonych na II części i opowiada o losach Damiana, który fascynuje się losami starszymi kobiet.

Nie zabraknie w tekstach dialogowych stosownie dobranego słownictwa w sytuacjach wykonywanych codziennych zajęć oraz dokładnie opisanych miejsc, w których toczy się akcja tej powieści.

Lekkie pióro autora powoduje, że można na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, które nas wokół otacza, gdyż można na chwilę korzystać z uroku życia w książce i odrobinę pofantazjować.

Tekst zawarty w książce czyta się szybko ze względu na dobrze dobraną czcionkę.

Twarda oprawa przedstawiająca niebieskie tło, Wydanie I, Wydawnictwo Znak Litera nova, s.498, Kraków 2017.

Polecam przeczytać tą książkę, którzy lubią dobry humor, gdyż autor zadbał o to aby było go jak najwięcej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Zdzisław Ruszkowski

ilość recenzji:39

brak oceny 3-11-2017 08:58

?WYMAZANE?
?Michał Witkowski, kronikarz Polski z pozłotka, dykty i blachy falistej, stworzył nową baśń o tej dziwnej krainie. Nie przestał być sobą, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w Wymazanym obok absurdalnego poczucia humoru i groteski pojawia się nowy ton ? poważny, miejscami gorzki. Laureat Paszportu ?Polityki?, Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike, finalista Angelusa. Tłumaczony na 30 języków. Akcja tej napisanej z niewiarygodnym epickim rozmachem powieści rozgrywa się m.in. we współczesnej Polsce, w średniowieczu, przedwojennym i wojennym Grudziądzu, a nawet na Malediwach?.
Kolejna, moim zdaniem udana powieść Michała Witkowskiego, pisarza kontrowersyjnego, nie przez wszystkich akceptowanego. Ciekawie i z humorem opisana akcja, rozgrywająca się gdzieś ?tam? na prowincji. Mocno przerysowane kolorowe postaci i dużo dobrej zabawy. Wartka akcja, zabawne dialogi i czasami niepoprawne ?słówka? ale tak właśnie pisze Witkowski. Dobrze napisana, dająca do myślenia ale też poprawiająca nastrój powieść.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Klaudia Nadolna

ilość recenzji:166

brak oceny 15-10-2017 18:18

Piękno to pojęcie względne i przemijające. Liczy się to co w środku. Brzmi tandetnie? Być może.

Michał Witkowski w swojej najnowszej książce opisuje brzydotę, ukazując całą prawdę o współczesnym życiu, które w dobie internetu i wszechobecnego oszustwa i nieróbstwa straciło na swojej wartości. Robi to w sposób budzący kontrowersję i niekiedy obrzydzenie. Takim zabiegiem trafia w najczulsze punkty naszego społeczeństwa, które wegetuje, by przetrwać każdy kolejny dzień.

Damian Piękny to bohater niezwykły w swojej przeciętności. Gdyby pominąć jego odstające od normy erotyczne pragnienia, to byłby zwykłym chłopakiem z prowincji, który ma plany i marzenia, ale nie wie jak się za to zabrać z odpowiedniej strony. Do całości prezentacji jego osoby dochodzi jednak nietypowe odchylenie od normy ? zamiast fascynować się dziewczynami w swoim wieku, jego pociągają stare, pomarszczone, grube, porozciągane kobiety i ich owłosione krocza oraz owłosione pachy. Jego największym marzeniem jest sława, ale jak sam mówi ? jest zbyt piękny na aktorstwo, facebooka czy instagrama. W książce poznamy jego pożądania i zamiary. Całość nie opiera się tylko na jego historii, ale również na powrocie do przeszłości starszych kobiet, które snują opowieść o czasach wojennych.

Wymazane to zimne miasteczko, w którym znajdziemy mnóstwo kontrastów. Ludzie tutaj są pozbawieni zasad moralnych i marzeń, charakteryzuje ich apatia. Najlepiej przedstawia to poniższy cytat zaczerpnięty z omawianej książki.

?Wysiadasz więc na przystanku Wymazanym. Wiata jest jak domek z cegły, zbudowana jeszcze za komuny i pomalowana na wypłowiałe kolory. Na tym przystanku zawsze wystają miejscowi młodzi bezrobotni. Bardzo by chcieli wyjechać, ale jak włosy na sitku na dnie wanny, tak oni zatrzymali się właśnie na przystanku, który też jest odpływem Wymazanego, tyle że zapchanym. W lecie narasta w nich energia pochodząca z nudy i próbują zniszczyć tą wiatę, jakby chcieli się wyrwać, wywalić sitko z odpływu wanny, ale wszystko, co już mogło odpaść, dawno odpadło, reszta jest nie do ruszenia. W zimie stoją w miejscu, przenoszą ciężar ciała z nogi na nogę i wciskają głowy w kołnierze. Tu, na przystanku, albo na torach. >>Stoję, stoję, czuję się świetnie<< ? to o nich śpiewała Kora. Spluwają. Nadpalają zapalniczką rozkład jazdy, który ich nie dotyczy, bo nigdzie się nie wybierają.?

Na ulicach mijamy lujów, którzy w swoim życiu nie mają już żadnego celu, do którego chcieliby dążyć. Michał Witkowski przedstawia ich życie w sposób brutalny i szczery, bez zbędnych ceregieli i fałszywej uprzejmości. Z powieści z każdej strony wylewa się gorycz i żal. Przedstawione w niej osobowości wydają się być przerysowane i kiczowate, jednak idealnie wpasowują się w ogólny zarys. Czarny humor miesza się tu z ironią. Autor w książce demaskuje nasze czasy, gdzie liczy się tylko powierzchowne piękno i istnienie w mediach społecznościowych. Z racji tego, że Witkowski jest świetnym obserwatorem szarej codzienności, idealnie trafia w punkt.

Historia w książce nie jest opowiedziana pięknym językiem, który trafi w gust literatów, którzy poszukują poprawności i etyki. Zadowoli zaś na pewno ludzi, którzy poszukują prawdy, których męczy obecna sztuczność świata. Tych, którzy są odważni i nie boją się szkarady. W większości powieść jest przegadana, ale po tym poznamy prozę Witowskiego ?po jego gadulstwie. Jednak jest on doskonałym gawędziarzem, bo mówi ciekawie, wprost i niezwykle.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna Kaczmar

ilość recenzji:1

brak oceny 14-09-2017 12:51

Prozę Witkowskiego, jak i samego autora można kochać albo nienawidzić. Jego wizja współczesnego świata albo zachwyci czytelnika, albo go zniesmaczy i odrzuci. Miejscami wulgarny, obsceniczny i bezczelny język, bardzo obrazowy i kolokwialny. Zawiera elementy, z którymi można się utożsamiać. Na marginesie wymyślonego miasteczka Witkowski brutalnie obnaża prawdę dotyczącą Polski w różnych momentach historycznych. Autor przelewa na papier nie tylko swoje przemyślenia, ale i sprawy, o których się nie mówi.

,,Wymazane? przepełnione jest esencją brzydoty. Staje się ona również nośnikiem kiczu, miłości i goryczy. Powieść aż kipi rozczarowaniem światem i jego przesadnym kultem młodości i ulotnego piękna. Spychający na bok wszystko, co stare i brzydnie współczesny czytelnik może czuć się przytłoczony obrazami brzydoty, które serwuje w najnowszej powieści Witkowski. Oczywiście okraszone to zostaje ironią i humorem, które mają zgrabnie zamaskować niektóre kwestie, ale wnikliwy odbiorca będzie potrafił odczytać zamysł pisarza.

Należę do grona tych osób, które podziwiają pisarza za specyficzny sposób ukazywania ludzi, ich szarego życia, które nikogo poza nimi (i autorem oczywiście!) nie obchodzi. Witkowski ma dar to tworzenia mięsistych, nieugładzonych historii, które wciągają czytelnika swą prostotą i specyficznym sposobem opisu (kto czytał poprzednie książki, ten wie!. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Book Z Toba

ilość recenzji:1

brak oceny 22-08-2017 08:44

"Wymazane" to nowa powieść Michała Witkowskiego, która zabiera nas do małego, wymyślonego miasteczka gdzieś na północy Polski, gdzie jest zimniej niż w Suwałkach i do którego dojeżdża tylko jeden autobus. Wśród mieszkańców tytułowego Wymazanego jest Damian Piękny, czyli najpiękniejszy chłopiec na świecie. Damian kontemplował przez chwilę osiągnięcie czegoś w życiu, ale po chwili mu przeszło i postanowił stać się gwiazdą Instagrama.... tylko nie wie dokładnie co to znaczy... Nowa książka Witkowskiego jest o wiele smutniejsza i prawdziwsza (w calej swojej groteskowości) od innej prozy tego autora, z jaką miałam przyjemność się zapoznać. To na pewno nie jest książka dla każdego, ale też każdy wie, że Witkowski nie jest autorem dla każdego. Mi ten obrazowy, kolokwialny i miejscami wulgarny język bardzo się podoba, a miasto, które stworzył Witkowski ma w sobie takie elementy, z którymi może utożsamiać się każdy Polak. To była przyjemna lektura, choć ciężka i do bólu prawdziwa. Trochę o współczesnych młodych Polakach bez szans i perspektyw, trochę o wojnie, trochę o kumunie - może działo się odrobinę za dużo i wątki można by podzielić na co najmniej dwie książki, ale jest to nadal raczej wartościowa książka, którą powinien przeczytać każdy fan Witkowskiego - a może i jego przeciwnicy :)

Po całą recenzję zapraszam na: https://youtu.be/nnaeevIhzNo

Czy recenzja była pomocna?