Wykluczeni (twarda)

książka

Wydawnictwo Wielka Litera
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Nowa książka Artura Domosławskiego to wielka panorama globalnego Południa i zbiorowy portret ludzi bez głosu i reprezentacji. Przegranych, poniewieranych i wydziedziczonych. Autor sięga po historie z różnych kontynentów i dekad, odsłaniając głębokie źródła współczesnej wędrówki ludów.

W Kolumbii wojsko morduje młodych mężczyzn z dzielnic biedy, aby podnieść statystyki `wojny z terrorem` i otrzymać premie finansowe. W Brazylii drobni sklepikarze zrzucają się na odstrzelenie `mętów` - bezdomnych dzieci, śpiących na schodach świątyni. W Kenii brytyjscy kolonizatorzy, ponad dekadę po Holocauście, uruchamiają obozy koncentracyjne, poddając dzieci Kikujów śmiertelnym `szczepieniom`. Na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich wojsko utrudnia rdzennym mieszkańcom dostęp do wody i zakazuje gromadzenia deszczówki. Kobiety w Ciudad Juarez znikają, ponieważ... są kobietami. W dalekiej Mjanmie dokonuje się ciche ludobójstwo na narodzie Rohingjów, o których większość ludzi Zachodu nawet nie słyszała.

Notes Artura Domosławskiego wypełniał się przez lata historiami przemocy i wykluczenia. Razem z nim odwiedzamy miejsca odległe od siebie o tysiące kilometrów: Kolumbię, Brazylię, Meksyk, Palestynę, Egipt, Sudan Południowy, Kenię, Tajlandię i Myanmar, za każdym razem poznając nowy sposób, w jaki - będąc człowiekiem w XXI wieku - można cierpieć i zadawać ból. Te historie - ułożone jedna przy drugiej - łączy, mimo pozornych różnic, intymna nić. Nieważne w jakim języku mówisz, jeśli jesteś `nagim życiem` w rękach tych, którzy mają władzę, możesz zginąć, zniknąć, zostać zepchniętym do roli `podczłowieka`. Globalizacja i homogenizacja objęła nie tylko rynki finansowe, ale też biedę, rozpacz i śmierć.

W lekturze tej książki nie chodzi jednak tylko o przyglądanie się, o dreszcz przerażenia, a nawet o odruch empatii. Domosławski nie jest sentymentalny i nie pozwala na naiwną lekturę. Nieszczęścia jakie dotykają bohaterów jego opowieści nie są jakimś `obiektywnym` zrządzeniem losu, lecz skutkiem decyzji prześladowców, a także politycznych i ekonomicznych interesów tych wszystkich, którzy na dokonujące się na ich oczach dramaty patrzą i milczą. Czy w historiach z tamtego świata nie odnajdziemy czasem naszych śladów? Czy w beztrosko zarysowanych granicach, w tradycji eksploatacji, w wyciętych lasach, w waśniach plemiennych nie odnajdziemy czasem tropu prowadzącego nas z powrotem do miast bezpiecznego, dostatniego i zadowolonego z siebie Zachodu? Do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia?

Artur Domosławski, autor słynnej na świat cały biografii Ryszarda Kapuścińskiego, postanowił kontynuować niedokończony trud swego bohatera, tak wnikliwie i pięknie w owej biografii przebadany i opisany. Tym razem odwiedził w naszym imieniu miliony wykluczonych z konsumpcyjnego jarmarku i - ku naszemu pouczeniu - opisał tych, którym żyć przypadło `z powietrza i łaski Boga`, `na obrzeżach świata dostatku`. - Zygmunt Bauman

Niepokorny biograf Ryszarda Kapuścińskiego podąża jego śladem, by przedstawić współczesność wielu krajów i kontynentów. To obserwator, który ufa swoim zmysłom: dostrzega ludzi pozbawionych praw, wykluczonych z podziału dóbr, ograbionych z godności, a nawet miejsca w zbiorowej pamięci. I jednocześnie humanista, który wątpiąc (także w misję reportera), bada przyczyny i skutki podziału na bezbronnych i prześladowanych. Ludy Południa pukają do bram, a telewizje pokazują pływające wśród śmieci ciała uchodźców. Czy syci przyjmą lekcję, jaką dają im dziś biedni - `posłańcy złej wiadomości` o kruchości naszej egzystencji? Czy wezmą sobie do serca radę Domosławskiego: `Przemeblujmy głowy już teraz`? Potrzebujemy tej książki i tego pisarza. - Lidia Ostałowska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 15.03.2016

RECENZJE - książki - Wykluczeni

4.4/5 ( 21 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    1

ilo99

ilość recenzji:2401

brak oceny 15-05-2018 10:59

Różne miejsca na całym świecie. Różni ludzie. Tylko przekaz ten sam. Zawsze i wszędzie są równi i równiejsi. Tacy, którzy pomiatają i ci, którzy są pomiatani. W majestacie prawa lub przy jego przymkniętych powiekach. I nieważne czy są to ubodzy mieszkańcy faweli, których zabija się, by generałowie mogli się pochwalić sukcesami w walce z partyzantką, czy są to pracownicy najemni bezwzględnie wykorzystywani przez właścicieli hacjend, czy też są to Palestyńczycy odcięci od dostępu do wody. Ktoś tych ludzi wykorzystuje lub się nad nimi pastwi, bo może. Reportaże poruszające. Można z nimi dyskutować, można twierdzić, że przedstawiają tylko jedną stronę konfliktu, ale nie można powiedzieć, iż nie zmuszają do myślenia. Polecam.