Wszystkie śmierci dziadka Jurka

książka

Wydawnictwo Bukowy Las
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Historia rodzinna na tle historii Polski. Zabawna, wzruszająca, niezwykła powieść

Matthias Nawrat, pisarz wywodzący się z pokolenia emigracji solidarnościowej (wyjechał do Niemiec jako dziecko) jest w Polsce jeszcze nieznany, choć ma już w swoim dorobku kilka książek. Jego najnowsza powieść - Wszystkie śmierci dziadka Jurka - z pewnością to zmieni.

Jej kanwą uczynił Nawrat opowieści swojego dziadka Jurka - zasłyszane bezpośrednio przez narratora (wnuczka) lub członków rodziny. Ponieważ bohater urodził się przed wojną w Warszawie, a po wojnie trafił na tzw. Ziemie Odzyskane, do Opola, ich tłem jest w gruncie rzeczy historia Polski od czasów okupacji po ostatnie lata PRL-u.

Wydarzeniem uruchamiającym film wspomnień jest rzeczywista śmierć dziadka, na którego pogrzeb przyjeżdża narrator, wracając tym samym do swojej przeszłości.

Opowiedziana z wirtuozerią, a jednocześnie bardzo wzruszająco ta współczesna opowieść łotrzykowska, która grozie i mrokowi czasów, w jakich przyszło żyć bohaterowi, przeciwstawia humor (często czarny) i życiową mądrość oraz po prostu spryt, broniący przed opresyjnością czasów i systemów w zmieniającej się Europie.

Pomysłowość, jaką w tak rozumianej strategii przeżycia przejawia dziadek Jurek, powoduje, że zmartwychwstaje z kolejnych swoich śmierci, których nie miał prawa przeżyć. Wszystko to sprawia, że jest to książka śmieszna, groteskowa i smutna na przemian - jak samo życie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bukowy Las
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 02.06.2016

RECENZJE - książki - Wszystkie śmierci dziadka Jurka

4.5/5 ( 13 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 26-12-2016 19:28

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Z niezwykłym komizmem, ale i czułością Matthias Nawrat opowiada losy swego ukochanego dziadka Jurka. Dziadek Jurek, wychowany w Warszawie, przeżywający wraz z innymi odradzanie się wolnej Polski, w pierwszych latach wojny trafia do Oświęcimia, a po 45 osiedla się w zrujnowanym Opolu, gdzie rozpoczyna trudną i bolesną "karierę" dyrektora delikatesów. Trudną, bo to Polska komunizmu i zimnej wojny, po sklepowych półkach hula wiatr, a kolejni "wielcy": Bierut, Gomułka, Gierek, Jaruzelski rujnują kraj. Opowieść o dziadku Jurku staje się więc opowieścią o Polsce: przedwojennej, wojennej, a przede wszystkim powojennej. W powieści wydarzenia autentyczne splatają się z fikcyjnymi, bo przecież nie jest to czysta biografia Jurka Mrożka, a bolesne wydarzenia maskuje niebanalny humor. To trochę jak opowieść o złu i cierpieniu, którą prezentuje się dziecku, więc i to zło, i cierpienie trzeba "zatuszować", "zminimalizować". Tak więc dziadek w budynku bezpieki, internowany, przesłuchiwany, więziony, będzie po prostu korzystał z "propozycji" noclegu :-), żywność konfiskowana przez wojska radzieckie będzie więc darem od wdzięcznych Polaków, a rzucone 10 kożuchów z owczej skóry jako pierwsze zaopatrzenie sklepu spożywczego - zgodnie z ideą równości - rozdzieli się między partyjnych, by obywatele nie czuli przypadkiem niesprawiedliwości, gdy nie starczy dla wszystkich w kolejce :-) Trudno tak naprawdę stwierdzić, kim był dziadek Jurek w socjalistycznym państwie, bowiem w swych opowieściach przekazywanych wnukom gloryfikuje swe działania i ma tendencję do samousprawiedliwiania :-) Nawrat stworzył powieść niebanalną, zabawną, która stara się oddać nie tylko historię rodziny, ale przede wszystkim rodziny w Polsce i w Europie XX wieku.

Andrea

ilość recenzji:1

brak oceny 6-07-2016 00:00

Hmm? zainteresował mnie tytuł tej książki i przyznam szczerze, że było warto po nią sięgnąć! :) Jej lektura to najlepiej wykorzystane kilka wakacyjnych wieczorów. Bardzo pozytywna i optymistyczna, jednocześnie wzruszająca, ale też zwyczajnie zabawna. A do tego z polską historią w tle. Wiele płaszczyzn, sporo ciekawych bohaterów ? warto!