SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wilk stepowy (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Media Rodzina
Data wydania 2017
Oprawa twarda
Ilość stron 360

Opis produktu:

Najsławniejsza powieść Hermanna Hessego wyrasta z atmosfery lat dwudziestych, z kryzysu wartości, jaki dotknął Europę między dwiema wojnami, a także z ówczesnej fascynacji psychoanalizą i jazzem. Do dziś jednak Wilk stepowy nie stracił na aktualności; czytelniczy renesans tej książki rozpoczął się w latach sześćdziesiątych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zafascynowała pokolenie późniejszych hippiesów i stała się wielkim bestsellerem. Zapis przeżyć osamotnionego artysty, Harry`ego Hallera, frapuje obrazem natury ludzkiej, wizją obecnych w każdym z nas skrajności i sprzeczności - a także narracją, która balansuje na granicy rzeczywistości i narkotycznej wizji.


W marcu 1926 r. w hotelu Baur au Lac w Zurychu odbył się przygotowany przez dadaistów bal maskowy. Zabawa zamieniła się w szalony happening artystyczny, który dla wielu uczestników był wielkim przeżyciem. Jednym z nich był przebrany za arlekina Hermann Hesse.
`Jaki ze mnie głupiec. Rozwiązywałem przez trzydzieści lat problemy ludzkości, nie wiedząc, co to bal maskowy. Sądziłem, że ludzie są mniej więcej podobni` - napisał w dzień po imprezie.
Gdyby nie maskarada u dadaistów, `Wilk stepowy`, a zwłaszcza psychodeliczny finał powieści, w którym bohater odwiedza `magiczny teatr`, ogląda dziesiątki swoich wcieleń i dyskutuje z Mozartem - byłby inny. Hesse pisał `Wilka...` w poczuciu kryzysu duchowego. Miał za sobą doświadczenie rozpadu życia społecznego (pierwsza wojna światowa) i osobistego (rozpad małżeństwa i choroba psychiczna żony). W powieści o losach dobiegającego pięćdziesiątki Harry`ego Hallera - prowadzącego nieuregulowany tryb życia samotnika, intelektualisty, konesera sztuki, amatora cygar i alkoholu, utrzymującego się z procentów od lokaty bankowej - Hesse pytał, jak osiągnąć wewnętrzną harmonię i zachować niezależność w rzeczywistości skażonej chaosem, pogodzić w sobie naturę i kulturę, nonkonformizm i bunt przeciw zastanym konwencjom z wrodzoną potrzebą bezpieczeństwa?
Kiedy wybuchła hipisowska rewolta lat 60., książka Hessego zrobiła zawrotną karierę. Od tytułu powieści wzięła nazwę amerykańska grupa rockowa Steppenwolf, teatr i dziesiątki knajp w USA i Europie. Fred Haines nakręcił według `Wilka...` film z Maksem von Sydowem w roli głównej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 125 x 195
Ilość stron: 360
ISBN: 978-83-8008-258-8
Wprowadzono: 25.04.2017

RECENZJE - książki - Wilk stepowy - Hermann Hesse

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 31 ocen )
  • 5
    25
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

kajkosz

ilość recenzji:52

brak oceny 9-06-2009 13:18

Poruszająca książka o samotności, wyobcowaniu i rozdarciu psychicznym człowieka w ,,średnim" wieku. 50-letni Harry to erudyta, podróżnik, samotny poszukiwacz nocnych przygód i inteligentny obserwator rzeczywistości. Przekleństwem bohatera jest - doskonale ukazana w powieści - podwójna osobowość. Harry ma ,,alergię" na wszelkiego rodzaju społeczne konwencje, schematy i rytuały. Razi go sztuczność i umowność otaczającego go świata, pozy przyjmowane przez większość znajomych - denerwują i odpychają. On sam nie widzi dla siebie miejsca w schemacie mieszczańskiego społeczeństwa. Wie, że mógłby odgrywać w swym życiu rolę poważnego i szanowanego obywatela, pociąga go pozorne bezpieczeństwo takiej ,,maski" (dom, praca, nawiązanie znajomości). Z drugiej strony czuje, że ,,dostosowywanie się" do czyichkolwiek wyobrażeń jest niewykonalne. Tytułowy wilk stepowy uosabia dziką naturę bohatera, pragnienie autentycznego życia bez zahamowań, zakłamania i strachu przed odrzuceniem: ,,Masz rację wilku stepowy () jesteś dla tego prostego, wygodnego, dzisiejszego świata () za bardzo wymagający i za głodny. On cię wypluwa." Indywidualizm, ucieczka przed zaszufladkowaniem, poszukiwanie ziarna prawdy w chaosie współczesnego świata - to tylko niektóre z tematów podjętych prze autora powieści, jak widać - wciąż aktualne. Lektura trudna, zmuszająca do refleksji - dla wymagającego czytelnika.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

BookParadise

ilość recenzji:170

brak oceny 25-07-2017 21:59

   ?Wilk stepowy? nie jest lekką lekturą, którą można czytać w biegu. Wymaga zatrzymania się, zmuszenia swoich szarych komórek do myślenia i wysnuwania wniosków, bo tylko wtedy jest się w stanie zrozumieć sens książki i zachwycić się nad jej genialnością. Mimo że sam autor nie był z niej zadowolony, to stała się ona czymś cieszącym się uznaniem i popularnością. Trzeba jednak zaznaczyć, że całkiem słusznie tak się stało. To powieść, którą nie sposób nie polecić. Jest bowiem niezaprzeczalnie warta przeczytania i mam nadzieję, że zagości ona na waszych półkach, w sercach i umysłach.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Northman

ilość recenzji:1

brak oceny 8-07-2017 15:45

Niesamowita, aktualna... ta książka zamknęła mi dosłownie usta... zaniemówiłem - i to nie raz ani nie dwa razy.

Hesse już raz zaskoczył mnie szalenie pozytywnie w niedawnym czasie, "Siddharthą" mianowicie, lecz "Wilk stepowy"... naprawdę, z ręką na sercu: nie spodziewałem się książki o egzystencji kogoś, kto może być do tego stopnia, w tak uniwersalny sposób... każdym z nas... również mną, czy nawet Tobą - tak, Tobą, osobą czytającą tę recenzję... "Wilk stepowy" może być na pierwszy rzut oka powieścią głównie o nieprzystosowaniu, o rozterkach, dylematach, lecz jeśli już zagłębimy się nieco bardziej w treść... nie sposób nie odnaleźć tutaj cząstki samego siebie... Co oczywiście nie oznacza, że każdy z nas jest nieprzystosowany... Chodzi bardziej o to, że główny bohater i jego sposób myślenia... to jest tak uniwersalny obrazek, tak bardzo ludzki, że mogący śmiało zostać przyrównanym do - jak wspomniałem - choćby cząstki każdego z nas... Niesamowite doświadczenie.

Nie sposób w kilku słowach oddać całości wrażeń po tej lekturze. To książka naprawdę ważna. Mądra. Zapadająca w pamięć, i to na bardzo długo jak podejrzewam. Jaki jest, płynący z niej, jakiś najważniejszy wniosek?... Jednego, najważniejszego, wskazać nie sposób... Myślę wszak, że dla mnie osobiście najważniejsze jest po lekturze przemyślenie... iż każdy ma swoje rozterki, wahania, pytania do samego siebie, odniesione do swego "ja" w kontekście konfrontacji własnego życia z rzeczywistością... i posiadanie ich jest czymś bardzo ludzkim... Nie ma w tym nic dziwnego, choćby nie wiem jak szalone, trudne, skomplikowane, czy wręcz psychodeliczne, balansujące na krawędzi psychicznej równowagi wewnętrznej byłyby to dylematy. Wiele opinii o tej książce niesie ze sobą zachwyt nad egzystencjalnymi walorami treści naniesionej na papier przez pióro Hessego... Zgadzam się z tym. Lecz dla mnie najważniejszy z tej książki jest wniosek mówiący, iż... tak naprawdę, zgodnie z filozoficzną maksymą, można rzecz, że "nic co ludzkie nie jest mi obce"... A ludzkim jest wszystko to, co tkwi w nas samych. Nieważne jak trudne, szalone, czy pokręcone. Człowieczeństwo jest w stanie pomieścić w swym znaczeniu naprawdę wiele. I dla mnie przede wszystkim o tym jest ta książka.

...

Czy recenzja była pomocna?