Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Wchodzi koń do baru

książka

Wydawnictwo Świat Książki
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Niewierność kochanków, zdrada przyjaciół, wina domagająca się zadośćuczynienia

Klub w małym miasteczku. Widzowie spodziewają się rozrywkowego wieczoru, a komik na scenie dokonuje wiwisekcji, daje pokaz dezintegracji osobowości. Ma się wrażenie, że zaraz rozsypie się na oczach publiczności. Ludzie mogliby wstać i wyjść albo wybuczeć go czy wygwizdać, gdyby nie to, że wciągnął ich do swojego piekła. Dowale Gee, starzejący się komik, czarujący, nieodpowiedzialny, odpychający, obnażył ranę, z którą żył przez wiele lat - brzemienny w skutki, przerażający wybór między dwojgiem najdroższych sobie ludzi, jakiego musiał dokonać.

Wchodzi koń do baru to wstrząsająca lektura. Komik na scenie jest rozdarty między zobowiązaniem wobec publiczności a długiem wobec samego siebie. Posiłkując się jarmarcznym humorem i przekomarzając z widownią, wywołuje odrazę i współczucie - ludzie nie wiedzą, czy śmiać się, czy płakać. Wszystko rozgrywa się w obecności jego przyjaciela z lat dziecięcych, który stara się zrozumieć, dlaczego został sprowadzony na to przedstawienie.

Dawid Grosman napisał tak emocjonującą powieść, że chwilami czujesz, że musisz oderwać od niej wzrok, a nawet ją odłożyć, by złapać oddech i przygotować się na kolejną konfrontację z samym sobą i światem.
`De Morgen`

Mrożący krew w żyłach występ komediowy - tak zabawny, że popłaczecie się ze śmiechu, a zarazem dotykający najgłębszych zakamarków waszej duszy. Jednocześnie odpychający i wzruszający pokaz wulgarności - tak potężny, że prowadzi do katharsis. Mistrzowska technika literacka.
Gabriel Tsoran, `Ha`aretz`

Grosman pokazuje mechanizm emocji, opowiadając niezwykle piękną, bolesną historię.
`El Pais`

Dawid Grosman - ur. w 1954 roku w Jerozolimie. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. W Polsce nakładem Świata Książki ukazały się: Patrz pod: Miłość, Tam, gdzie kończy się kraj, Poza czasem, Bądź mi nożem, Księga gramatyki intymnej, Ciałem rozumiem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 17.05.2016

RECENZJE - książki - Wchodzi koń do baru

4.6/5 ( 12 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Paweł

ilość recenzji:1

brak oceny 27-07-2017 21:52

...

Książka idealna na lato ? krótka, lekka, można ją łatwo wszędzie zabrać ze sobą. Nie oznacza to jednak, że jest łatwa. Zmusza do myślenia, refleksji i autentycznego zaangażowania w losy postaci literackich. Jeśli lubicie takie wyprawy w głąb ludzkiej duszy, to nowa powieść Dawida Grosmana będzie dla Was doskonałym wyborem. To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem i wiem już, że nie ostatnie. Na uwagę zasługuje też świetnie tłumaczenie Reginy Gromackiej. Przygotowywała je w ścisłym porozumieniu z autorem i to widać i czuć. Piękna robota!

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 11-07-2017 10:01

Powieść ?Wchodzi koń do baru? Dawida Grosmana intryguje od pierwszych stron i trzyma czytelnika w napięciu aż do końca. Zawartymi tu emocjami z powodzeniem można by obdzielić kilkadziesiąt innych książek.

Głównym bohaterem jest Dowale Gee, starzejący się komik, który najlepsze lata ma już za sobą. Jego występ w małej prowincjonalnej miejscowości staje się przyczynkiem do dokonania obrachunku z własnym życiem.
Świadkiem tego niecodziennego spektaklu jest przyjaciel Dowale?a, który przybył na występ na specjalne zaproszenie. Ma być kimś w rodzaju osobistego i zaufanego jurora, ale mimo woli staje także uczestnikiem niezwykłego popisu komika.

Osobną rolę odgrywa w powieści widownia. To ludzie w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami wobec Dowale?a. Większość liczy na lekką rozrywkę, chcąc się zabawić i spędzić wesoły wieczór w miejscowym klubie.
Szybko okazuje się jednak, że serwowane publice dowcipy w wielu przypadkach odbiegają od oczekiwań. Widzowie, podobnie jak dawny znajomy komika, są wciąż zaskakiwani zmianami nastrojów, żywiołowością i otwartością występującego oraz jego intrygującymi wyznaniami.

Widownia zostaje wciągnięta w rozgrywający się na jej oczach groteskowy spektakl, który po jakimś czasie nie ma już nic wspólnego z niezobowiązującą rozrywką.
Czy to kolejny dowcip, czy szokujące zwierzenia? Czy to żart, czy powaga? Czy to obrazoburcza prawda, czy prowokacja? ? te i inne pytania rodzą się w umysłach oglądających coraz bardziej intrygujący występ.
Emocje sięgają zenitu, gdy niektórzy widzowie dochodzą do głosu, z jedna z kobiet zaczyna toczyć z komikiem zaskakujący dialog.

Czytelnik, podobnie jak bohaterowie tej opowieści, wciąż zadaje sobie pytanie: kim tak naprawdę jest Dowale i co chce osiągnąć?
Na odpowiedź trzeba zaczekać, ale w trakcie lektury powoli składa się ją z różnych elementów, jakie pojawiają się w monologach komika, który wraca wspomnieniami do dzieciństwa i pierwszej młodości.

Niesamowita jest kreacja głównego bohatera, który wzbudza skrajne uczucia ? raz wzrusza, innym razem denerwuje, jeszcze kiedy indziej skłania do zastanowienia się nad tym, co mówi i skonfrontowania tego przez czytelnika z własnym życiem.

Powieść Grosmana można odczytywać na różnych poziomach.
Można ją traktować jako wizerunek współczesnego człowieka, któremu los nie szczędził bólu i dramatycznych doświadczeń, który stawał przed trudnymi wyborami życiowymi i nie zawsze podejmował właściwe decyzje.
To także zbiorowy portret Amerykanów, ich lęków, fobii i ograniczeń, przyzwyczajeń i przesadnej wiary we własną wielkość.
Te i inne wady bezlitośnie obnaża szalejący na scenie Dowale, ale ważny jest też głos widowni oraz przyjaciela, który pod wpływem widowiska analizuje przeszłość i konfrontuje ją z teraźniejszością.

Na pewno jest to również poruszająca i uniwersalna opowieść o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, zdradzie i próbie odkupienia win.

Lektura powieści Grosmana na pewno nie jest lekka, łatwa i przyjemna. To książka, obok której nie można przejść obojętnie ? wzbudza ona w odbiorcy szeroką gamę uczuć i sprawia, że myśli się o jej treści nawet po odłożeniu na półkę.
BEATA IGIELSKA

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 18-05-2017 09:02

To bardzo poruszający, emocjonalny utwór, przy czym nietypowy i specyficzny. Wszystko rozgrywa się bowiem podczas ponadgodzinnego występu 57-letniego komika. Jego stad-up,który przynieść miał prostą rozrywkę, zmienia się we swoistą spowiedź. Dowale Gee opowiada o swojej samotności, chorobie, śmierci matki, dzieciństwie z surowym i bijącym ojcem, szkolnych upokorzeniach,nieudanym małżeństwie... Powoli przestaje być śmiesznie, więc stopniowo publiczność kurczy się. Na widowni siedzi także emerytowany sędzia, dawny przyjaciel ze szkolnych lat, którego Dowale, po 40 latach niewidzenia, prosi o przyjście na występ."Wchodź koń do baru"to lektura wstrząsająca,która nie przyniesie nam wszystkich odpowiedzi, bo też i otrzymujemy cząstkową jedynie wiedzę nt. bohatera - komika i narratora - sędziego. Wiemy tyle, ile wyrzuci z siebie Dowale,i tyle, ile przypomni sobie Awiszaj, a cały występ okaże się sposobem na wydarcie z siebie tego, co od zawsze bolało.