Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Tysiąc wspaniałych słońc

książka

Wydawnictwo Albatros
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń...

Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czytana powieść 2007 roku. Niekwestionowany bestseller # 1 w ponad 20 krajach świata, sprzedany w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Poprzednia książka Hosseiniego zatytułowana "Chłopiec z latawcem" także zdobyła niebywałą popularność, a ostatnio została zekranizowana przez Marca Forstera.


Tytuł oryginału: A Thousand Splendid Suns
Tłumaczenie: Anna Jęczmyk
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 03.06.2015

RECENZJE - książki - Tysiąc wspaniałych słońc

4.5/5 ( 15 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 31-03-2017 22:13

Nie da się ukryć, że "Tysiąc wspaniałych słońc" to nie żaden majstersztyk, zwłaszcza pod względem języka, bo ten prosty, nieskomplikowany, ale nie jakoś wybitnie i nie na tyle, by mnie irytować. O wiele istotniejsza jest bowiem opowieść i to ona skupia uwagę czytelnika: to historia ostatnich 30 lat Afganistanu zaprezentowana przez pryzmat historii dwóch afgańskich kobiet. Mariam, dziecko spoza małżeńskiego związku, zmuszona żyć z matką - dotychczasową służącą w bogatym domu - poza społeczeństwem i ojcowskim domem, jako 15-latka zostaje "oddana" swemu panu - mężowi. Dla ojca to doskonały sposób, by pozbyć "kalającej" jego dobre imię nieślubnej córki. Do małżeństwa z brutalnym, skorym do przemocy Raszidem dołącza po kilkunastu latach młoda nowa żona, Lajla. Ta miała być kimś, kształcić się, zaznać szczęścia z przyjacielem z młodości, ale wojna pokrzyżowała plany: rodzice zginęli podczas bombardowań, ukochany wyjeżdża z opanowanego wojną Kabulu, a ona sama spodziewa się jego dziecka. By uciec przed prawno-religijnymi skutkami przedmałżeńskiej bliskości, poślubia mężczyznę i w ten sposób zapewnia sobie i nienarodzonej córce bezpieczeństwo. Przynajmniej tak jej się wydaje na początku... Z czasem cierpienie i przemoc, doświadczane w domu i w mieście, zbliżają obie małżonki... Oczywiście, można się zżymać, że autor ma problemy z panowaniem nad czasem fabularnym (Lajla we wrześniu 1997 rodzi syna, a w kwietniu 2005 Zalmaj ma prawie sześć lat (sic!) :-)), ale sama historia: bolesna, trudna, naznaczona upokorzeniem i zniewoleniem, ale także o szukaniu miłości i zrozumienia, staje się podróżą orientalną, udaną i ciekawą.