Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Triumf chirurgów (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jürgen Thorwald, posługując się zapiskami swego dziadka Henry'ego Stevena Hartmanna, z wykształcenia lekarza, a z zamiłowania podróżnika i historyka medycyny, odkrywa przed nami kręte ścieżki, jakimi przyszło podążać prekursorom nowoczesnej chirurgii. Przedstawia dramatyczne dzieje ich nowatorskich odkryć i wynalazków, opowiada niezwykłe historie pionierskich operacji i zabiegów na poszczególnych narządach. Dzięki wartkiej i obrazowej narracji Thorwalda mamy wrażenie, jakbyśmy sami zaglądali przez ramię lekarzowi przy stole operacyjnym lub badaczowi pochylonemu nad mikroskopem bądź też przysłuchiwali się burzliwym sporom podczas kongresów medycznych i dyskusjom na przyjęciach lekarskiej śmietanki towarzyskiej sprzed stu lat. Fascynująca lektura.

Kontynuacja znakomitego Stulecia chirurgów, czyli kolejna odsłona heroicznej opowieści o początkach i dziejach chirurgii.

Tłumaczenie: Albin Bandurski, Janina Sczaniecka
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 21.10.2009

RECENZJE - książki - Triumf chirurgów

4.7/5 ( 15 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wanda

ilość recenzji:230

brak oceny 18-03-2010 22:49

Książka którą chce się czytać, polecić znajomym, albo kupuje na prezent ze świadomością że obdarowany będzie usatysfakcjonowany czytelniczo po jej lekturze. Triumf chirurgów to także pozycja, bez której nie wyobrażam sobie mojej prywatnej biblioteczki i jedna z nielicznych mających ode mnie gwarancje wieloletniego nawet nie tyle zdobienia oszklonego regału, chociaż wydanie Znaku jest solidne i gustowne, co ostrożnego lecz regularnego czytania. Serdecznie polecam na prawdę warto.

Pauza

ilość recenzji:17

brak oceny 7-08-2015 08:03

?Triumf chirurgów?

Ciąg dalszy ?Stulecia chirurgów?, w którym Thorwald przedstawia najważniejsze dla tej dziedziny medycyny odkrycia od momentu wynalezienia narkozy. Tym razem autor skupia się na wydarzeniach od roku 1881 (słynna debata Ferrier-Goltz dotycząca budowy mózgu i tzw. teorii lokalizacyjnej) do 1906 (nieudana próba przeszczepienia rogówki przez Eduarda Zirma w Ołomuńcu). Opisywane przez niego fakty nie są już tak spektakularne ani tak krwawe, jak w pierwszej części cyklu (nie przeczytamy zatem o amputacjach ?na żywca? czy operacjach dokonywanych brudnymi rękami przy aplauzie licznej widowni). Są za to bliższe czytelnikowi chronologicznie i, można by rzec, emocjonalnie. Chirurg nie jest tu bowiem krwawym oprawcą, jak często jawił się do XIX wieku, staje się zaś wnikliwym naukowcem, wybawicielem cierpiących, czy nawet ? by sięgnąć po odrobinę patosu ? precyzyjnym artystą.
Autor przedstawia tak znaczące dla rozwoju medycyny punkty, jak pierwsze usunięcie wola na tarczycy, pierwsze usunięcie guza mózgu, pierwsze usunięcie chorego pęcherzyka żółciowego. Opisuje tak dramatyczne wydarzenia, jak choroba i śmierć cesarza Fryderyka III na raka krtani z powodu źle postawionej diagnozy czy prowadzące do narkomanii eksperymenty lekarzy z kokainą, którą uważano za obiecujący środek znieczulenia miejscowego. Opisy te otoczone są tym samym, co w poprzedniej części książki, fabularnym płaszczem: narratorem jest Henry Steven Hartmann, z wykształcenia lekarz, z zamiłowania historyk medycyny, podróżujący wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego i pieczołowicie wydarzenia te dokumentujący. Jak chce Thorwald, ma on być jego rodzonym dziadkiem. Czy tak jest w istocie? Nawet jeśli nie, nic nie ujmuje to książce.
Napisana jest ciekawym, wartkim językiem. Nie stanowi bariery dla osób nie znających się na medycynie, biologii czy anatomii. Zawiera wiele szczegółów pobocznych, nieistotnych może dla medycznego przypadku, za to ważnych dla czytelnika, który dzięki temu może lepiej wczuć się w daną sytuację i ją sobie wyobrazić. Ciekawa lektura dla miłośników książek popularnonaukowych, osób zainteresowanych medycyną, rozwojem nauki i potęgą ludzkiego umysłu.