Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Syntetyczny Bóg

książka

Wydawnictwo Fronda
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W 1932 r. Aldous Huxley opublikował Nowy wspaniały świat, który wdarł się szturmem na listy bestsellerów. Opowieść o totalitarnym państwie przyszłości, które kontroluje wszystko. Czytelnikom książki, świeżo pamiętającym zbrodnie bolszewickie, dyktatura ukazana przez Huxleya mogła wydawać się kusząco łagodna. Dzięki narkotykowi o nazwie `soma` rozprowadzanemu przez władze, obywatele Nowego świata potrafili żyć ze sobą w idealnej harmonii.

Krytycy podkreślali, że huxleyowska wizja jest mrocznym ostrzeżeniem dla świata. Późniejsze życie i twórczość Aldousa Huxleya zdaje się jednak sugerować, że świat ukazany w jego najsłynniejszej powieści był dla autora obiektem tęsknot i marzeń. Zaczął pisywać eseje poświęcone stanom upojenia narkotykowego, jeździł z wykładami opowiadając o swoich mistycznych doznaniach towarzyszących zażywaniu LSD i meskaliny.

Zwrócił się ku filozofiom Wschodu, ale z czasem wybrał drogę na skróty; długotrwałym ćwiczeniom duchowym przeciwstawił ekstazę wywołaną środkami chemicznymi. Odrzuconego osobowego Boga zastąpił bóg zrodzony w laboratorium, syntetyczny bóg.

Niniejsza książka zawiera nigdy wcześniej nie publikowane teksty Huxleya o jego mistycznych poszukiwaniach, a także inne nieznane polskiemu czytelnikowi eseje traktujące m.in. o twórczości Goi i El Greco.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 23.11.2015

RECENZJE - książki - Syntetyczny Bóg

4.4/5 ( 14 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    1

Ema

ilość recenzji:1

brak oceny 5-01-2016 00:00

Cóż, dla samego nazwiska klasyka warto po tę pozycję ciągnąć. Gdy przeczytałam Nowy wspaniały świat, a potem odświeżyłam go sobie po latach byłam pod wielkim wrażeniem autora. Zainteresowałam się jego osobą i to właściwie był główny powód sięgnięcia po ten tytuł. Choć może teksty nt. innych autorów mniej mnie pociągały (co nie znaczy, że były gorsze), to filozoficzne opowieści o mistycznych doświadczeniach były miażdżące. Polecam i fanom Huxleya i nie tylko!