Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem (twarda)

książka

Wydawnictwo Świat Książki
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Skrwawiona ziemia to obszar, na którym Stalin i Hitler zabili 14 milionów cywilów i jeńców. Rozciąga się od środkowej Polski po zachód Rosji, poprzez Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Śmierć tych ludzi - połowa zmarła z braku żywności - była z góry zaplanowana. Co Sowieci i Niemcy chcieli w ten sposób osiągnąć? Na czym polegał proces czystek etnicznych, przeprowadzanych przez oba reżimy?

Doskonale udokumentowana praca o straszliwych mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat trzydziestych po czasy powojenne.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 05.05.2015

RECENZJE - książki - Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Rbit

ilość recenzji:8

brak oceny 12-04-2016 10:28

Katalog zbrodni i terroru dokonywanego przez Niemców i sowietów na terenach Polski, Białorusi i Ukrainy. Liczenie ofiar. Z racji obszerności tematu, często opisy są zbyt powierzchowne i uproszczone, ale nie dało się tego uniknąć. Lekturę polecałbym wszystkim zachodnioeuropejskim opiniotwórczym intelektualistom, dziennikarzom i politykom. Podobnie i naszym rodakom zbyt pochopnie wyciągającym wnioski z monografii przypadku czy reportaży. Uważna lektura pozwala widzieć szerszy kontekst i skalę zbrodni. Pozwala też stawiać ciekawe pytania: dlaczego Hłodomor formalnie nie został uznany za ludobójstwo? Dlaczego terror niemiecki uważany jest za dobrze zorganizowany, podczas gdy w porównaniu z organizacją zbrodni stalinowskich był amatorszczyzną? Dlaczego Rosjanie uważają się za największe ofiary Wojny Ojczyźnianej, podczas gdy dotknęła ona w większym stopniu Białorusinów, Ukraińców i Polaków? Dlaczego na świecie najbardziej znanym symbolem Holocaustu jest KL Auschwitz, a nie obozy śmierci jak np. Treblinka? itd. Świetne "Zakończenie" w którym pisze o polityce martyrologicznej i manipulowaniu liczbami ofiar.
Jako uzupełnienie w temacie, poprzez pokazanie relacji politycznych Niemców z Białorusinami, Ukraińcami, Litwinami polecam "Nie trzeba głośno mówić" Józefa Mackiewicza
Minusy:
- kontrowersyjna teza o wyłącznej odpowiedzialności Niemców za głód w Leningradzie;
- nadreprezentacja niektórych wątków (np. oddział braci Bielskich wspomniany ze 3 razy, a rzeź na Wołyniu tylko dwa krótkie zdania);
- moim zdaniem zbędny rozdział o stalinowskim antysemityzmie, można by go ograniczyć do kilku akapitów w zakończeniu;
- zupełne pominięcie tragedii repatriowanych z zachodnich stref okupacyjnych dipisów