Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Seryjny morderca Thomas Quick

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki.
 `Zastanawiam się, co byście o mnie pomyśleli, gdybym powiedział, że zrobiłem coś naprawdę strasznego...` tak zaczynają się wyznania Thomasa Quicka - najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii.
  W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni - morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu.
  Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Rastam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, czyta wyroki sądu, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów - kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Säter, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości.
  Wiosną 2008 roku Rastam składa Quickowi pierwszą wizytę. Odpowiedź na jego pytania okazuje się znacznie bardziej przerażająca niż sam seryjny morderca...

 `Jest to książka, która opowiada, jak doszło do tego, że szwedzka policja, prokuratorzy, adwokaci i sędziowie - przy łaskawym wsparciu lekarzy, psychiatrów, psychologów, tak zwanych ekspertów od pamięci, wielu dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury - zrobili z psychicznie chorego człowieka "najstraszniejszego seryjnego mordercę w historii kryminalistyki.`
  Leif GW Persson (ze Wstępu)

 `Wstrząsająca i prawdziwa historia, którą czyta się jak najlepszy thriller.`
  Leif GW Persson

 `Jedno z najdokładniej przygotowanych i udokumentowanych śledztw dziennikarskich w historii.`
  Dagbladet

 `Ta książka to dzwonek alarmowy dla naszego społeczeństwa i zarazem fascynująca lektura - świetnie napisana i skonstruowana.`
  Klassekampen

 `Ta książka to kamień milowy dla współczesnego dziennikarstwa.`
  Sydsvenskan


Hannes Rastam (1956-2012) - był dziennikarzem śledczym w szwedzkiej telewizji publicznej. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, między innymi: Golden Spade, Great Journalist Award, Prix Italia, Golden Nymph I FIPA d`Or. Zmarł na raka tuż przed publikacją książki. W Szwecji "Seryjny morderca Thomas Quick" osiągnął status bestsellera.

Tytuł oryginału: Fallet Thomas Quick. Att skapa en seriemördare
Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 20.08.2013

RECENZJE - książki - Seryjny morderca Thomas Quick

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Ag

ilość recenzji:1

brak oceny 17-09-2013 16:13

Książka o Quicku to fascynująca ? i jednocześnie przygnębiająca ? lektura, ukazująca, jak łatwo można było w latach ?90 w Szwecji wykreować seryjnego mordercę i przekonać sąd o słuszności tej tezy, przedstawiając spreparowane, niepełne informacje. R?stam punktuje błędy systemu, które zresztą do dziś nie zostały naprawione ? żadna z osób, które prowadziły śledztwo tak nieudolnie i dziwnie, że w zasadzie można by je oskarżyć o fałszowanie dowodów, nie została skazana. Jak tłumaczy autor, Szwecja to mały kraj, więc grono prawników czy prokuratorów jest bardzo hermetyczne i przez to ciężkie do ruszenia. Żal tylko ofiar, które nie doczekały się nigdy sprawiedliwości.

www.recenzjeknigoholiczki.blogspot.com

ilość recenzji:175

brak oceny 5-09-2013 01:26

To była chyba najtrudniejsza książka jaką do tej pory czytałam. Co mnie skłoniło do wybrania tej książki- nie wiem, może to, że nie stronię od szwedzkich kryminałów (ale też nie jestem ich zagorzałą fanką, ale faktem jest, że podczas lektury milion razy miałam ochotę odłożyć. Udało mi się ją przeczytać- bo jak już Wam kiedyś wspominałam, rzadko się zdarza, że odłożę książkę bez przeczytania.
"Seryjny morderca Thomas Quick" to historia szwedzkiego seryjnego mordercy. Czytywałam swego czasu gazety "Detektyw" i "Śledztwo", w których można znaleźć życiorysy przestępców. Może różnica jest w tym, że czasopismach to kilka stron, a ta książka ma ich 560.
Znajdziemy też w niej, w posłowiu informacje o życiu zawodowym i prywatnym autora. Zwykle są to krótkie notki- tutaj 30 stron.
Okładka mi się podoba, jest ciekawa, tajemnicza. Niby portret, ale nie przedstawia całej twarzy.