Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Rój

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Podporządkowanie. Posłuszeństwo. Służba.
Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko... Żarliwa i - wszystkim poza Królową - bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw...
Przedziwna, barwna książka, przekonujący portret sposobu myślenia pszczoły i roju pszczelego. To właśnie odróżnia ludzi od innych zwierząt: wyobraźnia pozwala nam wykreować pełny, wiarygodny świat całkowicie odmienny od naszego.
Tracy Chevalier



Pasjonująca opowieść, połączenie baśni o Kopciuszku i legend arturiańskich, z efektownymi keatsowskimi przymiotnikami na okrasę.
Margaret Atwood na Twitterze
Jest to pięknie napisana i niezwykła książka, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie, nie tylko dlatego, że jej bohaterami są - tak, to nie pomyłka - pszczoły... Świat widziany okiem pszczoły potrafi być fascynujący... Śmiała i oryginalna opowieść, która obnaża nasze zbrodnie przeciwko środowisku i pozwala poznać złożony pszczeli świat od wewnątrz. Czytając ostatnie strony w ogródku, złapałam się na tym, że obserwuję prawdziwą pszczołę z mieszanką podziwu, ciekawości i współczucia... Każda książka, która zmienia nasz sposób postrzegania świata, bez wątpienia zasługuje na to, żeby odnieść sukces.
`Sunday Times`

Misternie skonstruowana baśń, która ma więcej wspólnego z `Folwarkiem zwierzęcym` Orwella niż przesłodzoną antropomorficzną kreskówką Disneya. Opowieść, która nie tylko stanowi bogate źródło pogłębionej wiedzy o świecie pszczół, ale i stawia poważne socjologiczne pytania. Znakomita lektura pióra ze wszech miar oryginalnej autorki.
`Daily Mail`

Fakty zawarte w tej baśniowej opowieści przedstawione są niesłychanie obrazowo... Kryzys ukazany w `Roju` jest rzeczywisty, przerażający i stale się pogłębia.
`Guardian`

`Rój` to istna jazda bez trzymanki. Zmysłowa, dosadna miniepopeja o ponadczasowych rytuałach i współczesnej katastrofie ekologicznej. Powieść Paull przyprawia o szybsze bicie serca i przenosi czytelnika w nowy świat.
Emma Donoghue, autorka `Pokoju`

Ten niezwykły i przewrotny thriller prowadzi nas w zawrotnym tempie przez dziwaczne życie i przygody Flory 717... Osobliwie skłania do myślenia. Ul jest nie tylko społecznością na wskroś totalitarną, ale i wdzięcznym tłem dla autorki kreującej silną kobiecą postać, jaką w istocie rzeczy jest Flora 717.
`The Times`

Najlepsza powieść w swoim gatunku od czasu `Wodnikowego Wzgórza`. Trzymające w napięciu intrygi pałacowe i mała bohaterka o wielkim sercu. Zadziwiające osiągnięcie.
Martin Cruz Smith, autor `Parku Gorkiego`
Intrygujące... Wszystko, co chcieliście wiedzieć o pszczołach - a nawet więcej. Teraz kolej na Hollywood.
`Tatler`

Rzadko spotyka się książki będące tak fantastycznym wytworem wyobraźni, a jeszcze rzadziej - tak dobrze napisane i wciągające. Powieść Laline Paull - dziwna, poetycka historia o prostej pszczole i jej poszukiwaniach swojego miejsca w ulu - jest jedyna w swoim rodzaju i pod każdym względem udana. `Rój` to rzecz cudowna, zapadająca w pamięć... Zróbcie sobie tę przyjemność i ją przeczytajcie.
`Kirkus`

Dziwna i frapująca... Oglądany przez filtr tak obcej nam świadomości świat tych stworzeń jest urzekająco dziwaczny i często straszny... Na każdym kroku czyhają niespodzianki.
`Literary Review`

Laline Paull ukończyła anglistykę w Oksfordzie, scenopisarstwo w Los Angeles oraz wiedzę o teatrze w Londynie. Mieszka w Wielkiej Brytanii z mężem, fotografem Adrianem Peacockiem, i trójką dzieci.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 13.09.2016

RECENZJE - książki - Rój

3.7/5 ( 11 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    3
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2408

3-03-2020 13:26

Lubię dyskutować z opiniami z okładki. Tym razem nie jest inaczej. I o ile zgadzam się z tym, że powieść jest wciągająca, to "Folwarkiem zwierzęcym" już bym jej nie nazwała. Za to podziwiam kunszt autorki, której udało się w tak pasjonujący sposób przedstawić życie pszczół. Dowiemy się jak jest zorganizowana codzienna praca w ulu, że są różne rody, które pełnią specjalne funkcje. Są sprzątaczki, strażniczki, kapłanki, królowa. Są mamki i zbieraczki. Przy czym biologia płynnie miesza się z fantastyką i jedynie fachowy pszczelarz byłby w stanie powiedzieć, w którym momencie autorkę poniosło. Jedna z ciekawszych lektur na jakie natknęłam się w ostatnim czasie. A wpadła mi w ręce zupełnie przypadkiem. Uwielbiam takie przypadki. Mam nadzieję, że waszych rąk również nie ominie. Polecam. 

Livingbooksx

ilość recenzji:87

brak oceny 20-10-2016 10:24

Flora to pszczoła, która niczego się nie boi. Jej charakter jest niesamowicie silny, waleczny i sprawia, że nic nie jest w stanie stanąć na jej drodze i pokrzyżować jej planów. Pomimo, że w hierarchii panującej w ulu jest ona dość nisko usytuowana, jej ciepło i staranie pozwala jej wstąpić do grup, o których mogła jedynie marzyć. Zadania, które zostają jej przydzielane to ogromne wyróżnienie, jednakże chwilami, w świetle ogromnej odpowiedzialności, jaka na nią dość szybko spadła - nie radzi sobie i ma przez to niemałe problemy. Wszystko się zmienia, gdy w grę wchodzi miłość. I to nie miłość partnerska, a miłość do dziecka. W ulu jest to zabronione, a Flora łamie przez to wiele podstawowych zasad. Co się z nią stanie? Co z jej niewyobrażalnie wielką miłością do dziecka? Czy Królowa zabroni jej tego pięknego uczucia, wygna ją, a może po prostu przyjmie ponownie pod swoje skrzydła? Jej los jest niewiadomy, a miłość dalej trwa.

"Ułomność to zło. Ułomność jest zakazana...
Odmienność to nie to samo, co ułomność."

Książka opisana jest z perspektywy Flory, czyli pszczoły pracującej w ulu. Początkowo dość trudno było mi się wdrożyć w powieść, ponieważ jakby nie było - nie miałam jeszcze okazji czytać opowieści z perspektywy owada, który walczy o swoje prawa. Szybko jednak przełamałam moje obawy i zagłębiłam się w treść, która okazała się niesamowicie życiowa i realistyczna. Pszczoły znajdujące się w ulu, opowiadające swoją historię, to nie zwykłe zwierzątka, które produkują miód. Ich żywot jest znacznie bardziej skomplikowany, ich uczucia zawiłe, hierarchie niesprawiedliwe, Królowa bezwzględna, zadania wymagające.. Flora przedstawia czytelnikowi świat od zupełnie innej strony, z jakiej my, jako ludzie, nigdy nie mieliśmy styczności. Powieść pomimo, że z perspektywy pszczoły, jest niesamowicie prawdziwa.

Opowieść pszczół, którą przedstawiła nam autorka, w prosty sposób przełożyć można na ludzkie życie. Pobudki, które kierują owymi owadami, są w dużym stopniu spotykane w środowisku ludzi. Uczucia, które pojawiają się w ulu, wątpliwości, zawiłe tajemnice i ciężkie zakazy to problemy, które pojawiają się na całym świecie. Autorka w łagodny i delikatny sposób przedstawiła surowe zasady, które mają miejsce w różnych częściach Europy i nie tylko i subtelnie przełożyła to na historię Flory, pszczoły o ograniczonych prawach. Z całą pewnością każdy czytelnik odnajdzie w tej powieści inne przesłania i ukryte porady, jednakże uważam, że opowieść ta wniesie coś w życie i postrzegania świata każdego z nas.

Autorka pisze w niezwykle wrażliwy i delikatny sposób, jej język jest bardzo przemyślany i perfekcyjne dobrany do danych sytuacji. Pisze z całą pewnością lekko i subtelnie, dzięki czemu książkę czyta się dość szybko i przyjemnie. Trudne tematy, ciężkie sytuacje i problemy zaistniałe w ulu opisane zostały przystępnie, a czytelnik podczas czytania nie zazna zbyt powolnego tempa akcji ani nudnych, niepotrzebnych fragmentów. Ogromny plus dla autorki.