Rekin z parku Yoyogi (twarda)

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Modus operandi: czyste biurko, harmonia i spokój. Araukaria w chińskiej wazie, na tokijskim biurku - dwie laleczki kokeshi ze szkoły mistrza Usaburo Okemoto. Obok dzban zielonej, japońskiej herbaty. Strój roboczy - yukata. W takim entourage`u powstaje kontynuacja `Japońskiego wachlarza`.

Znawczyni i wielbicielka historii, kultury i całej japońskiej spuścizny kontynuuje swoje filozoficzne fascynacje w debiutanckim zbiorze esejów. Niezwykła powieść o Kraju Kwitnącej Wiśni, jego mieszkańcach, bajkowych krajobrazach. Joanna Bator zabiera czytelników w fascynującą podróż! Oprowadza po lesie samobójców w Aokigaharze, w tajemnicy wkracza do opuszczonego miasteczka Nichitsu, wdziera się do Elektrycznego Miasta Akihabary - świątyni otaku - ekscentrycznych miłośników japońskiej popkultury. Wraz z autorką spacerujemy po malowniczych parkach, kontemplujemy w cichutkich i tajemniczych kaplicach, odwiedzamy herbaciarnie, małe bary w peryferyjnych dzielnicach, buszujemy po centrum handlowym w ekskluzywnej Shibuyi. Swoje antropologiczne i filozoficzne refleksje kieruje jednak w stronę ludzi - wyjątkowo chłonnych, twórczych, z niezwykłą umiejętnością zadumy nad światem, oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po tak dramatycznych wydarzeniach, jak trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 roku. Rekin z parku Joyogi, bogata w doświadczenia i wiedzę, z wrażliwością i głębokim zaangażowaniem śledzi tak odmienną kulturowo nację i pokazuje czytelnikom miejsca o jakich mogą pomarzyć, o jakich nie można przeczytać w żadnych przewodnikach i folderach turystycznych.

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 17.04.2018

RECENZJE - książki - Rekin z parku Yoyogi

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    4
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

lubovitz

ilość recenzji:114

brak oceny 7-10-2014 20:50

"Rekin z parku Yoyogi" autorstwa Joanny Bator to zestaw barwnych, wielowątkowych opowieści o współczesnej Japonii. Kraj ten dla wielu pomimo, że świat nazywany globalną wioską nadal jest egzotyczny. Wciąż niezbyt wiele o nim wiemy, a warto poznać jego mieszkańców ponieważ z kart książki wyłaniają się niezwykle ciekawi ludzie o często dziwnych najdelikatniej mówiąc zainteresowaniach, które pewnie dla niektórych czytelników będą niezrozumiałe. Autorka (trzeba to koniecznie przyznać) niezwykle interesująco i umiejętnie snuje opowieść o kraju, który bezsprzecznie ją intryguje, jak lubi podkreślać, kraj do którego często wraca nie tylko fizycznie ale również poprzez wspomnienia. Joanna Bator w swoich tekstach podejmuje bardzo wiele zagadnień ale przede wszystkim skupia się na kulturze a jest tutaj o czym pisać gdyż dla Japończyków ma ona niebagatelne znaczenie, które kreuje ich tożsamość. Tak więc autorka wspomina w książce o słynnej na całym świecie Godzilli rozumianej w kontekście socjologicznym jako egzemplifikacji traumy powojennej Japończyków, w szczególności tego do czego doszło w czasie II wojny światowej w Hiroszimie i Nagasaki. Wspomina o jednym z jej ulubionych japońskich pisarzy a mianowicie Harukim Murakami, który tworzy coś na kształt hybrydy pomiędzy japońską sztuką a amerykańską popkulturą, przez co krytykami często miotają sprzeczne uczucia. Jedni zachwycają się jego stylem inni z kolei negują i postrzegają tylko w kontekście sukcesu komercyjnego. Z "Rekina z parku Yoyogi" dowiemy się jak Japończycy potrafią sobie radzić w chwilach tragedii narodowej czego przykładem jest postawa społeczeństwa wobec zniszczenia elektrowni atomowej w Fukuszimie. To wydarzenie pokazało, że tamtejsze społeczeństwo jest niezwykle uporządkowane, kształtowane od dziecka aby być praworządnymi obywatelami i w chwilach tragedii nie zajmować się sobą tylko postrzegać siebie jako część wielkiego narodu japońskiego, który potrafił wyjść o własnych siłach z niejednych kłopotów. Wiele kart książki poświęconych jest tradycji japońskiej w naszym kraju postrzeganej fragmentarycznie poprzez postacie gejszy i samuraja a przez niektórych mangę i anime znane towary eksportowe Kraju Kwitnącej Wiśni. Joanna Bator stara się w historii spisanej na podstawie wieloletnich doświadczeń przekazać obraz Japonii w sposób jak najbardziej zrozumiały dla ludzi pochodzących z zupełnie innego kręgu kulturowego. Opowiada o Japończykach w sposób bez wątpienia pozytywny, zazdroszcząc im często poukładanego społeczeństwa, niektórych aspektów kultury czy po prosu fantazji w życiu codziennym. Jeśli ktoś chce poznać ten azjatycki kraj, z tej drugiej mniej formalnej strony, pomijając wszelkie statystyki i opisy encyklopedyczne powinien bez wahania sięgnąć po "Rekina z parku Yoyogi".

Alicja

ilość recenzji:1

brak oceny 6-05-2014 08:53

"Japoński Wachlarz" doczekał się pięknej kontynuacji. Eseje w "Rekinie z Parku Yoyogi" przypominają mi własną wycieczkę na drugi koniec świata, do Kraju Kwitnącej Wiśni. Każdy dzień zaskakiwał mnie tam tak samo, jak wydaje się zaskakiwać Joannę Bator. Kontrastowe zestawienia smaków to jedno, ale uwielbienie Godzilli i Święta Penisa to co innego.