Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Pozdrowienia z Londynu

książka

Wydawnictwo REBIS
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Druga część mrocznego thrillera w scenerii dawnej Łodzi!

Miasto dymiących kominów, polski `Manchester`, ziemia obiecana i ziemia przeklęta... Łódzki detektyw Stanisław Berg staje po raz drugi w obliczu mrocznych tajemnic dziewiętnastowiecznej metropolii i jego mieszkańców.

Pierwsze dni maja 1892 roku. Codzienny dynamizm Łodzi zakłóca makabryczna zbrodnia. Ofiarami stają się dwie młode kobiety. Ich ciała przypominają poszarpaną przez dzikie zwierzęta padlinę. Carska policja, która rozpoczyna śledztwo zmuszona jest odroczyć dochodzenie - w mieście zaczynają wybuchać strajki i protesty. Masowe manifestacje nasilają się, przestają pracować kolejne fabryki, robotnicy zbroją się w kamienie do brukowania ulic... Wojsko interweniuje, powodując krwawą masakrę. `Bunt Łódzki` zdaje się nie mieć końca. Bliscy zamordowanych kobiet domagają się jednak sprawiedliwości. Wszelkie nadzieje pokładają w rękach Stanisława Berga. Młody detektyw wyrusza więc, na poszukiwanie sprawcy, w długą i niebezpieczną podróż, której źródło płynie wprost z londyńskich dzielnic. Whitechapel jako pierwsza idzie pod lupę...

`Pozdrowienia z Londynu` to komplementarna powieść kryminalna z dynamiczną historią miasta Łodzi w tle. W mieście dymiących kominów, pracujących pełną parą fabryk włókienniczych, rozkwitających i upadających fortun, wreszcie czterech kultur - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej rozgrywają się bardziej mroczne, niż można sobie wyobrazić, wydarzenia wypływające z najciemniejszych zakamarków kamienic, fabryk i pałaców... Pomiędzy nieatrakcyjnymi uliczkami przechadzają się znani literaci - Orzeszkowa, Prus, Reymont, Tuwim, Przybyszewski. Beśka w doskonałym stylu ukazuje okres łódzkiego pozytywizmu i modernizmu na tle uroków i szkarady Łodzi z wiarygodną charakterystyką wszystkich migrujących ówcześnie nacji, carskiej policji i administracji konstruując niezwykle przebiegłą i skomplikowaną, kryminalną fabułę.

`Chciałem stworzyć powieść, która za tło miałaby dawne czasy, a jako że dwudziestolecie międzywojenne jest dziś u nas mocno eksploatowane, postawiłem na koniec wieku XIX, kiedy to działali szaleni wynalazcy, a gdzieś w ukryciu konspirowali polscy działacze niepodległościowi.`
Krzysztof Beśka


Krzysztof Beśka (ur. 1972 w Mrągowie) - prozaik, dziennikarz, twórca słuchowisk radiowych i tekstów piosenek. Wydał powieści Wrzawa (2004) i Bumerang (2007), przez krytykę zaliczone do nurtu prozy ukazującej w krzywym zwierciadle nową, wolnorynkową rzeczywistość. Autor rozliczeniowej Fabryki frajerów (2009), za którą otrzymał Wawrzyn - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz Wawrzyn Czytelników, a także współczesnego kryminału Wieczorny seans (2012).

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 03.04.2014

RECENZJE - książki - Pozdrowienia z Londynu

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

kmroczko

ilość recenzji:1

brak oceny 11-12-2014 09:32

Muszę w tym miejscu przyznać, że Pozdrowienia z Londynu bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Zamiast przydługich opowieści o wyglądzie łódzkiej ulicy AD 1892, jest szybko krocząca do przodu akcja. Opisy są, ale właśnie wynikają w jakiś sposób z akcji, umotywowane fabułą stanowią jej kostium, nie dominując w tak wyraźny sposób. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w fabryce czy szulerni, to ludzie są głównymi aktorami. Dzięki temu mamy powieść, nie przewodnik po dawnej Łodzi. Jednocześnie jest to powieść retro z prawdziwego zdarzenia, posiadająca odpowiedni klimat. Jest po prostu dobrze, proporcje zostały zachowane, czytelnik może po prostu rozkoszować się lekturą.

Fabuła powieści też powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych miłośników powieści kryminalnej. Autor po raz kolejny sięgnął po motyw już ograny, ten użyty w Pozdrowieniach z Londynu jest chyba najbardziej znany z możliwych, bo któż nie słyszał o słynnym londyńskim mordercy? Ambitne to zadanie, bardzo łatwo polec w tym boju. Wypada w tym miejscu pogratulować Krzysztofowi Beśce udanego zmierzenia się z legendą. W tym pojedynku polski pisarz okazuje się zwycięzcą. Intryguje na tyle sprawnie, by przykuć uwagę czytelnika jednocześnie wodząc go za nos. Za to przecież kochamy kryminały, prawda?

Można znaleźć jakieś słabsze elementy powieści, trzeba jednak czytać uważnie. Największym chyba jest nadto kwiecisty język, jakim posługuje się Beśka (ten grzech wyznaje sam autor na swoim blogu). Do tej pory nie mogę zrozumieć, dlaczego ojciec ukochanej Berga ?odbył studia?. Niemniej jednak autor nie męczy nadmiernie swojego czytelnika, tym bardziej że udaje mu się snuć ciekawą intrygę, która skutecznie odciąga uwagę od pisarskich potknięć.

Przyznaję też, że czekam z dużą niecierpliwością na zapowiadaną już kolejną część cyklu, Dolinę Popiołów. Jeśli Krzysztof Beśka utrzyma zwyżkujący poziom, możemy spodziewać się czegoś naprawdę godnego uwagi. Pozdrowienia z Londynu udowodniły, że to pisarz o bogatej wyobraźni i dużej sprawności fabularnej. Warto poświęcić chwilę i sprawdzić to na własną rękę.

Michał

ilość recenzji:1

brak oceny 20-08-2014 14:52

Beśka tworzy absolutny majstersztyk fabularny osadzony w świetnie opisanych sceneriach. Już sam pomysł umieszczenia historii w XIX-wiecznej Łodzi wydał mi się interesujący, ale to jak autor opisuje ówczesne miasto to jest jakaś bajka... Architektura fabrycznej Łodzi została oddana idealnie chociaż razem z postaciami wtedy żyjącymi jest tylko tłem do dziejących się tam wydarzeń. A dzieje się sporo, bo obok strajków robotniczych, konfliktów o tle narodowościowym i wojskowych interwencji spotykają łodzian także rzeczy mniej spektakularne i na mniejszą skalę - ot morderstwo dwóch kobiet. I wtedy na horyzoncie, wśród brudnych, brukowanych (jeszcze nieukończonych!) ulic pojawia się Stanisław Berg - prywatny detektyw, którego tym razem fabuła zagna aż do Londynu. Autorze? Wielkie brawa za pomysłowość i pióro. Czapki z głów drodzy Czytelnicy!

Maniek

ilość recenzji:1

brak oceny 5-05-2014 14:08

Bardzo dobry wątek kryminalny umieszczony w czasach gwałtownego rozwoju industrialnego - rosnąca i dymiąca kominami Łódź końca XiX w. stanowi świetną scenerię. Carska policja będzie się musiała nieźle narobić zanim odkryje, kto jest winny śmierci dwóch kobiet. Błyskotliwie jest tu odmalowana atmosfera napięcia w mieście, frustracji tłumu, braku poczucia bezpieczeństwa i chaosu. Bardzo odkrywcza pozycja pośród innych sztampowych kryminałów.

Brunnhild

ilość recenzji:78

brak oceny 6-03-2014 12:43

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Łódź, jak każde inne miasto, miała swoją rewolucję. Dlaczego właśnie wiek XIX? Wtedy działo się najwięcej. Dynamiczny wzrost znaczenia gospodarczego, liczne imigracje, mieszanka kultur, rozwój przemysłowy na wysoką skalę, w końcu wielkie nadzieje i szanse na godziwą pracę, warunki mieszkaniowe - urbanistycznie Łódź wpłynęła na szerokie wody. `Ziemia Obiecana` - jak nazywa się ówczesne miasto, opisane w powieści Krzysztofa Beśki jest niezwykle wartościową i... kompletną pozycją z zakresu łódzkiej literatury. Nie dość, że kompensuje w sobie wszystkie, te mniej i bardziej ważne, aspekty z historii dziewiętnastowiecznej Łodzi, które bywają pominięte ze względu na jednokierunkowość wielu pozycji, to i opisane wydarzenia zanurzone są w barwnej otoczce fabularnej. Jest dochodzenie, tajemnica, w tle uroki metropolii i jego szpetota. Wartka akcja, przyprawiająca o wypieki na policzkach. Będzie się działo!