Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Powrót

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jak to jest - zacząć wszystko od początku?

Dorotka - to niepokorna istota. Rzuca pracę za granicą, zapowiedź prestiżowego życia i wraca do Polski by zacząć od nowa. Zamiast dyplomu ASP i poważnych zawodowych wyzwań woli ozdabiać ludzkie ciała. Czy zawód tatuażystki przystoi 30-letniej kobiecie, pochodzącej przecież z dobrze sytuowanej rodziny?

Niby dorosła, ale nie do końca. "Dziecko korpo", pokolenie "pomiędzy", na własnej skórze poznała gorzki świat PRL-u. Za stara by zostać "hispterką", za młoda by mianować się "starą". Zawieszona pomiędzy światem rozważnych dorosłych i światem roztrzepanych nastolatków. Głowa pełna pomysłów, szałowy wygląd i szalone decyzje. Czy w obliczu współczesnych dylematów odkryje swoją dorosłość? Czy znajdzie swój sposób na życie? Jak poradzi sobie z nowym otoczeniem, nową i sytuacją?

Izabela Sowa w nowej powieści pisze o trudnych powrotach, przełamywaniu przyzwyczajeń i strachu. Ukazuje czytelnikom zawiłości dorosłego życia. Opisuje pokolenie, które nie wpisuje się posłusznie w normy społeczne. Charakteryzuje ludzi, którzy nie realizują modelu zakładania rodziny, stałego utrzymania i rozważnego wchodzenia w kolejne etapy życiowe. Autorka pokazuje jak budzą się z szaleńczej młodości, ich na to sposoby, tak różne od pokolenia wstecz, jak ich życiem rządzi spontaniczność, emocjonalność godna charakteru niejednego nastolatka. Pragną zostać w pełni odpowiedzialnymi rodzicami, korzystając jednocześnie z uroków bycia beztroskim dzieckiem. To książka o dorastaniu... do własnej dorosłości.

Książki Izabeli Sowy zostały okrzyknięte mianem `ambitnej literatury środka`, a recenzenci sytuują je gdzieś między powieściami Grocholi i Masłowskiej.

Jak narodziła się Dorotka?

`Zimą dałam się wyciągnąć na niezwykły koncert Roba Coffinshakera. Świetna muzyka, magiczna atmosfera, i ludzie. [...] Czekając na koncert, dostrzegłam filigranową brunetkę wystylizowaną na rockabilly, od stóp aż po fikuśną fryzurę. Wtedy narodziła się Dorotka. Nie zmieniłam jej nawet imienia.`
Izabela Sowa

Opinie:

`Jak to jest nic nie czuć i tworzyć innym na ciele obrazki? Jak to jest być tak wrażliwą, żeby bronić się przed uczuciami? Przeżyj to z Dorotką, rzuconą jak przez huragan prosto w życie. Polecam.`
Joanna Brodzik

`Czy odnajdziesz w sobie siłę, żeby na przekór wszystkim iść swoją drogą? Iza Sowa jak zwykle zachwyca.`
Marzena Rogalska

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 27.08.2014

RECENZJE - książki - Powrót

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Anuś

ilość recenzji:75

brak oceny 2-01-2015 12:23

Bardzo przyjemna i zadziwiająco niebanalna książka. Polecam ją tym, co lubią książki obyczajowe ale nie przesłodzone. Dorotka, która jest główną bohaterką jest chodzącym paradoksem, dziewczyna z dobrego domu zajmuje się tatuowaniem. Ma 30 lat ale czasem czuje się bardziej jak nastolatka. Jest buntowniczką ale nie lubi konfrontacji. Nie jest to kwestia źle napisanej postaci, tacy ludzie właśnie są, rzadko kiedy da się wcisnąć ich w sztywne ramy. Bohaterka jest efektem zderzenia PRL z nowym kapitalizmem. Wraca do domu, jest zmęczona byciem źródłem rozczarowania rodziny i przyjaciół. Niby chce się poddać, jednak życie po raz kolejny płata jej figla. Książka jest przyjemna. Barwne postacie i błyskotliwe dialogi są najsilniejszym atutem tej książki.

anq

ilość recenzji:1

brak oceny 4-09-2014 14:07

Książkę otrzymałam jako egzemplarz recenzencki.
Moje poprzednie doświadczenia z autorką Izabelą Sową są raczej niewielkie - ot krótki romans przy okazji owocowej serii - lekkiej i zabawnej.
Po "Powrocie" spodziewałam się więc czegoś podobnego tym bardziej, że utrzymana w pastelowych kolorach okładka w stylu retro mogłaby na to wskazywać. Tymczasem - niespodzianka.
Za banalną, napisaną lekkim stylem historią kryją się prawdziwe problemy współczesnych 30-latków. Eko-zakręconych ludzi pracujących w korporacjach, jeżdżących na warsztaty asertywności i tai-chi, nie potrafiących poradzić sobie ze swoimi uczuciami i tęskniących za bieda-stylem PRL.
Główna bohaterka - około trzydziestoletnia Dorotka Paciorek wraca do kraju po porzuceniu studiów na ASP i kilku latach spędzonych za granicą. Wraca do Krakowa, miasta którego klimatu trochę jakby za mało na kartkach książki (ale to moja opinia jako że uwielbiam to miasto:)).
Bohaterka jest typem trochę wycofanej buntowniczki - niby ekstrawagancki ubiór, niby pracuje jako tatuażystka, pali trawkę, jest wojującą wegetarianką, ale jednak w kontaktach z ludźmi unika konfrontacji wybierając wycofanie. Dorotka to zdrobnienie używane przez całą książkę - bohaterka mówi tak sama o sobie, co ja uznałam za infantylne i mocno irytujące, ale być może to celowy zabieg nawiązujący do Dorotki zagubionej w krainie Oz.
Sama w sobie historia głównej bohaterki wydaję się być z początku kolejną historyjką romansu, okazuje się jednak że ma drugie dno.
To co dla mnie stanowi smaczek tej książki to bohaterowie drugoplanowi, język (powiedzonka, rozwinięcia skrótów) oraz zakończenie, którego się nie spodziewałam. Ciekawa narysowane postacie babci oraz Tatka/Tadka Paciorka i Elizy. RODos - Rodzinne Ogródki Działkowe otoczone siatką wywołują uśmiech na twarzy.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Można (aczkolwiek wcale nie trzeba) się nad nią głębiej zastanowić, choć rzeczywistość w niej przedstawiona chyba trochę przejaskrawiona. I coś na deser - książka zyskuje w miarę czytania, zwłaszcza zakończeniem.