SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Potop

Czas hańby i sławy 1655-1660

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2022
Oprawa zintegrowana
Ilość stron 384
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Opis produktu:

Tęsknisz za zamachami stanu, krwawymi weselami i knowaniami rodem z Westeros? Brakuje ci Lannisterów, Starków i Targaryen`ów? Poznaj prawdziwą GRĘ O TRON, która rozegrała się na polskich ziemiach niemal cztery wieki temu i zaangażowała pół Europy!

Kiedy Władysław IV Waza wydawał ostatnie tchnienie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat Polsce przyjdzie mierzyć się z powstaniem Chmielnickiego i kozacko-tatarską nawałnicą, wielkim najazdem cara Aleksego, inwazją Szwedów, buntem Radziwiłłów, napadem okrutnych wojsk siedmiogrodzkich, Brandenburgią...

Potop szwedzki i okalające go wydarzenia to jeden z najbardziej krwawych i barwnych okresów w historii Rzeczpospolitej. Znamy go z klasycznej sienkiewiczowskiej trylogii i filmów stworzonych na jej podstawie przez Jerzego Hoffmana. Wciąż nie znamy jednak dość dobrze. Specjalizujący się w publikacjach popularno-naukowych Sławomir Leśniewski opisał ten pasjonujący okres historii Polski od nowa, ze swadą i rozmachem, bazując na faktach i kreśląc wyraziste sylwetki uczestników dramatu - poczynając od młodszego brata zmarłego Władysława, króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarneckiego czy Gabriela Wojniłłowicza, powieściowego Kmicica.

Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George`a R.R. Martina. Zatrać się w historii!

Sławomir Leśniewski (ur. 1959) - doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: Historia Polski (RTW, 1994; Mozaika, 2010), I i II wojna światowa (Fenix, 2011), Jan Zamoyski - hetman i polityk (Bellona, 2008), Książę Józef. Wódz i kochanek (Bellona, 2012), Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich (Czerwone i Czarne, 2013), Historia tajemnic (RTW, 2007), Poczet polskich królów i książąt (Fenix, 2011), Poczet hetmanów polskich i litewskich (Somix, 1992), Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy (Karabela D. Chojnacka, 2008) oraz monografii bitew (Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram 1809 - wszystkie Bellona). Publikował artykuły historyczne m.in. w `Polityce`, `Rzeczpospolitej` i `Focusie`. Z zawodu jest adwokatem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Literackie
Kategoria: historia,  Historia Polski,  Polski XIX wieku,  Literatura piękna,  Powieść historyczna,  Powieść wojenna,  książki dla starszych pań,  książki na jesień,  książki na lato,  Popularnonaukowe
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: zintegrowana
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 145x207
Ilość stron: 384
ISBN: 9788308080399
Wprowadzono: 14.11.2022

Sławomir Leśniewski - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Potop, Czas hańby i sławy 1655-1660 - Sławomir Leśniewski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 13 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 8-03-2017 14:41

Potop szwedzki - czyli inaczej najazd Szwedów na Polskę w 1655 roku w czasie II wojny północnej (1655-1660). Szwedzi napadli na Polskę w okresie szczególnych trudności państwa.
Szwedzi dość dobrze orientowali się w stosunkach panujących w Rzeczpospolitej. Do Sztokholmu regularnie nadchodziła poczta dyplomatyczna z aktualnymi wydarzeniami. Osoba, którego Paweł Jasienica nazwał ?jedną z najbardziej odrażających figur w naszych dziejach? był Radziejowski. Szwedzi atakując w 1655 roku Rzeczpospolitą, nie byli jednym niespodziewanym gościem w jej granicach. Ale najazd szwedzki może nie doszedłby do skutku, gdyby nie trwająca wojna domowa. Bunt kozacki pod wodzą Bohdana Chmielnickiego pokazał skalę kryzysu jakie przeżywały Polska i Litwa. Jednak wielu magnatów nie widziało sensu w dalszej walce ze Szwedami, tym bardziej że krwawiąca Litwa też postanowiła poddać się Szwedom. Wielkopolska poddała się Szwedom niemal bez walki. Pod aktem ugody podpisały się 1163 osoby, a tym samym Karol X Gustaw został obwołany królem polskim i wielkim księciem litewskim.
Autor w swej książce stawia pytania: Czy potop nie stanowił dla Rzeczpospolitej szczęśliwego zrządzenia losu?
Czy Polska i Litwa tak naprawdę mogły skorzystać na szwedzkim najeździe i odmienić bieg zdarzeń, które przyniosły im wymazanie Rzeczpospolitej z mapy Europy jako państwa?
Co by się stało, gdyby Jan Kazimierz pozostał w Głogówku i nie próbował odzyskać władzy, a tron Rzeczpospolitej zdobył Karol Gustaw?
Autor książki - wybitny historyk, autor kilkunastu książek historycznych, opisuje temat potopu szwedzkiego, dzieje zdrady i poświęcania się o polski tron oraz o wzajemnych relacjach tak jawnych jak i utajnionych motywach działania i losach, dramatycznych wydarzeń oraz ludziach, którzy odegrali pierwszoplanowe role.
Te powikłane losy i niesprzyjające okoliczności pozostawiły jeszcze Rzeczpospolitej ponad 100 lat istnienia.
Ale po tym czasie miała ona podążać już ku upadkowi.
Pragnę tutaj jeszcze wspomnieć o ocaleniu Jasnej Góry, gdzie autor opisał bardzo dogłębnie i szczegółowo: jak napisał Kochowski ?Nie ludzie Jasną Górę lecz Bóg miejsce święte i ludzi ocalił, gdyż bardziej tam cudami niż orężem walczono. Gęsta mgła osłaniała klasztor przed szturmem, kule odpadały od dachu kaplicy i leciały nazad, sam Muller widział niewiastę w błękitnej sukni, jak na murach rychtowała armaty i zwracała pociski w przeciwną stronę?.
Przepiękne opisy, kolorowe zdjęcia sprawiają, że tę książkę chce się czytać.
Bardzo zachęcam , bo to wartościowa lektura, a szczególnie dla młodego pokolenia, bo to przecież nasza historia, którą każdy powinien znać.
Polecamy, zespół dobrerecenzje

Czy recenzja była pomocna?

JolaK

ilość recenzji:350

brak oceny 22-02-2017 12:42

Bardzo lubię sięgać po książki historyczne i kiedy zobaczyłam nową książkę Sławomira Leśniewskiego ,,Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660" wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Sławomir Leśniewski jest popularyzatorem historii, autorem kilkunastu książek historycznych m.in.: ,,Poczet hetmanów polskich i litewskich", ,,Historia Polski", ,,Jan Zamoyski-hetman i polityk", ,,Wojsko Polskie w służbie Napoleona", ,,Poczet polskich królów i książąt." Publikował m.in. w ,,Polityce", ,,Rzeczpospolitej" i ,,Focusie."

W połowie XVII wieku Rzeczpospolita przeżywała wyjątkowo trudny i burzliwy czas. Król Jan Kazimierz w obliczu szwedzkiego najazdu w 1655 roku został praktycznie sam w obliczu trudnej próby, gdyż w większości magnateria i szlachta przeszły do obozu szwedzkiego króla Karola X Gustawa. Rzeczpospolitą Obojga Narodów wstrząsała wojna z Kozakami, nawała moskiewska, potop szwedzki i najazd księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Wojny wyniszczyły kraj, zdziesiątkowały ludność, zniszczyły plony i całe miasta.

Autor na tle wojennych wydarzeń przedstawił zakulisowe rozgrywki pomiędzy możnymi, królem i innymi osobistościami z różnych krajów Europy, które pragnęły zasiąść na polskim tronie. Wrogowie zwierali szyki i zawierali sojusze, by wspólnie zsynchronizować atak na Rzeczpospolitą. Skandynawowie zapewniali Zygmunta Rakoczego, że wesprą jego starania o polski tron. Ożywiły się stosunki szwedzko-kozackie. ,,Dla Bohdana Chmielnickiego, prowadzącego od samego początku niekonsekwentną, doraźną i chaotyczną politykę, zamorski sojusznik był kolejnym już pożądanym partnerem w rozgrywce o Ukrainę pod jego panowaniem." Rzeczpospolita wstrząsana wewnętrznymi sporami stanowiła łakomy kąsek dla sąsiadów.

Bardzo interesująco został przedstawiony konflikt podkanclerzego Hieronima Radziejowskiego z królem Janem Kazimierzem. Był to jeden z najsłynniejszych i najbarwniejszych zatargów personalnych w polskiej historii. Rodzinno-finansowe spory Radziejowskiego z parą królewską były powszechnie znane. Przez kilka lat królowa Maria Ludwika była protektorką Hieronima Radziejowskiego. Zarządzał on żupami wielickimi i bocheńskimi, które przynosiły duże dochody, a wraz z posagami po żonach uczyniły z niego bardzo majętnego człowieka. Dzięki wsparciu królowej kupił urząd podkanclerzego koronnego, co wywołało zatarg z marszałkiem Lubomirskim. Podczas wyprawy beresteckiej przeciw Kozakom król i Radziejowski ruszyli wspólnie, ale w listach do Marii Ludwiki podkanclerzy krytykował prowadzenie kampanii przez władcę i zasugerował, że ma on romans z jego żoną Elżbietą. Jeden z takich listów trafił w ręce króla i wybuchł skandal. Radziejowski za jednym zamachem utracił zaufanie królowej i wystawił się na gniew Jana Kazimierza oraz uczynił z własnej żony zawziętego wroga. Sprawa zatargu pomiędzy władcą a Radziejowskim z osobistej szybko przekształciła się w polityczną. Hieronim Radziejowski utracił majątek i po cichutku wyjechał za granicę, gdzie rozpoczął knowania. W kraju bronił go najbardziej miecznik sieradzki Stefan Zamoyski. Z biegiem czasu grupa wrogów króla szybko wzrosła.

Sławomir Leśniewski niezwykle barwnie przedstawił dramatyczne starcia wielkich armii. Niektóre wydarzenia przypominają scenerie jak z powieści płaszcza i szpady. Bohaterowie historyczni są charakterni, temperamentni i doskonale widać jak ścierają się w nich wszelkie namiętności, wybujałe ambicje, chęć wzbogacenia się, a przede wszystkim dążenie do uzyskania władzy. Spiski, pojedynki, najazdy i miłość na tle wojennej zawieruchy. Prawdziwe wydarzenia zostały opisane jakby były wytworem wyobraźni. Historia jak najwspanialsza powieść, a do tego bardzo ładnie wydana i urozmaicona ilustracjami. Dla miłośników literatury historycznej książka obowiązkowa. Polecam:)
...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?