rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki
Pod mocnym aniołem
ocena: 6, głosów: 2
 
powiększenie

Fragmenty

odsłuchaj fragment książki przeczytaj fragment książki
Pod mocnym aniołem

Zawsze pod koniec pobytu na oddziale deliryków wytwarzałem
wokół siebie pewien ład, nawet jeśli był to ład oddziału zamkniętego,
był to ład i przejście z ładu oddziału zamkniętego do nieładu świata
otwartego, mówiąc zaś po ludzku, powrót ze szpitala do domu był
dla mnie niemożliwy bez wzmocnienia się paroma głębszymi.
– Typowy stres wyjścia – powiedziałby doktor Granada – nie
jest pan w stanie sprostać stresowi wyjścia. Niby wychodzi pan
w dobrej formie, ale nie jest pan w stanie sprostać stresowi wyjścia.
Istotnie, nie byłem w stanie sprostać stresowi wyjścia, toteż
skracałem stres wyjścia do minimum. Jazda taksówką z oddziału
deliryków trwała około dwudziestu minut, potem zaś, po pełnej
udręki jeździe, po wypiciu czterech stabilizujących pięćdziesiątek
oraz po zaopatrzeniu się w butelkę wódki nie miałem już stresu
wyjścia, w ogóle nie miałem żadnego stresu, jeśli zaczynałem
czuć się trochę gorzej, popijałem i czułem się lepiej, i to wszystko,
cała filozofia, cała filozofia picia.
– Nie ma żadnej filozofii picia – dzielący ze mną pokój Kolumb
Odkrywca obracał się na łóżku, zdejmował okulary, odkładał na
stolik francuskie tłumaczenie Nowego Testamentu i powtarzał
z zawodową intonacją zniecierpliwionego wykładowcy: – Nie ma
żadnej filozofii picia, jest jedynie technika picia.
Kolumb Odkrywca co najmniej od dwudziestu lat płynął wpław
przez morze ciemności, zachłysnąwszy się nawet pięćdziesiątką
bezkresnego przestworu wód oceanicznych, niezmiennie popadał
w mordercze, niekończące się ochlaje. Dwa tygodnie temu przywieziono
go w stanie agonalnym, nawet nie u nas na oddziale deliryków,
ale piętro niżej, na intensywnej terapii, wyciągano go
z trudem i wyciągnięto cudem wpierw z delirium, potem z padaczki.
Teraz już jako tako doszedł do siebie. W dzień z francuskim tłumaczeniem Nowego Testamentu pod pachą spacerował po korytarzu
i zarówno mową, jak i uczynkami dawał do zrozumienia,
iż jest wysoce zdegustowany poziomem pensjonatu, do którego
trafił, by co nieco podreperować nadszarpnięte siły.
Nocami wszakże jego bezradne ciało nie było w stanie przybrać
jakiejkolwiek pozy, wymyte do czysta z magnezu mięśnie nóg i ramion
kurczyły się spazmatycznie. Choć kamiennie uśpiony potężnymi
dawkami hemineuryny – budziłem się raptownie. Kolumb Odkrywca
podrygiwał na łóżku w sposób całkowicie pozbawiony stylu,
jeśli był w tym dygocie jakiś styl, był to styl przedśmiertny. Byłem
pewien, że umiera, tak to w każdym razie wyglądało, a nawet wyglądało
to gorzej, podrygi przedśmiertne muszą być łagodniejsze.
Wzywałem lekarza i pielęgniarkę, siostra Viola wstrzykiwała
magnez, wszelkie minerały, podawała witaminy i środki kojące,
doktor Granada pochylał się nad daremnie usiłującym powściągnąć
własne roztrzęsienie Kolumbem Odkrywcą.
– Jak się pan czuje, panie profesorze?
(...)

Pod mocnym aniołem (miękka)

książka

Wydawnictwo: Świat Książki

Oprawa: miękka

Ilość stron: 192

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 29,60

Cena detaliczna: 34,82

U nas taniej o 15%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

27,86

Powrót
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (8)

  • Inne wydania

Pod mocnym aniołem - opis produktu:

Bohaterem powieści jest Juruś - alkoholik i uwodziciel, który jest dość opornym, bo przeintelektualizowanym, pacjentem na terapii odwykowej. Któregoś dnia w jego mieszkaniu pojawiają się mafiosi, by zmusić go do ułatwienia publikacji wierszy poetki Alberty Lulaj.

`Ta niczego nieusprawiedliwiająca powieść jest jednocześnie śmieszna i czarująca, tragiczna i szokująca. Szczery, otwarty, ostry opis nałogu.`
Kirkus Review

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką Nike 2001.

Pod mocnym aniołem - wybrana recenzja:

Łukasz 16/05/2017

Alkoholizm jest mocno stygmatyzowany w naszym społeczeństwie. Większość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w pierwszej kolejności jest to koszmarna, całkowicie rujnująca życie człowieka choroba. Często uważamy, że jest to wyłącznie wina osoby pijącej, która automatycznie zasługuje w naszych... (czytaj dalej)

Pod mocnym aniołem - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa:miękka
Okładka:miękka
Wymiary:135x215
Ilość stron:192
ISBN:978-83-7943-466-4
Wprowadzono: 17.01.2014
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Pod mocnym aniołem - recenzje klientów

16/05/2017

Alkoholizm jest mocno stygmatyzowany w naszym społeczeństwie. Większość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w pierwszej kolejności jest to koszmarna, całkowicie rujnująca życie człowieka choroba. Często uważamy, że jest to wyłącznie wina osoby pijącej, która automatycznie zasługuje w naszych oczach na odrzucenie i pogardę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak wiele fałszu i nieprawdy jest w takim podejściu. Jerzy Pilch w książce "Pod mocnym aniołem" postawił sobie za zadanie uświadomienie czytelnika, jak niszczącą chorobą jest alkoholizm. Książka pisana jest w pierwszej osobie, w formie pamiętnika. Bohaterem jest człowiek zmagający się z problemem alkoholowym. Nie jest to jednak zwykły "pijak" - spotykamy się tu z literatem i niezwykle inteligentną osobą. Autor w dużym stopniu wzoruje się tu na swoich własnych przeżyciach i walce z alkoholizmem. Książka opisuje codzienne życie takiego człowieka, jego doświadczenia w klinikach odwykowych oraz kontakty z innymi uzależnionymi.

3/11/2014

"Pod mocnym aniołem" to powieść przedstawiająca bardzo realistycznie zmagania z uzależnieniem. Pilch, wirtuoz pióra, nie szczędzi nawet drastycznych szczegółów, dzięki czemu historia jest pełna i prawdziwa - tragiczna, szokująca, a chwilami zabawna. A na pewno z mocnym przekazem - zachęcam do przeczytania!

28/04/2014

Temat znany wielu Polakom. Wielu znany z autopsji - jak nie z własnych przeżyć, to z rodziny. Albo znajomych. Alkohol przez ponad 50 lat był stałym elementem kultury, skutki odbijają się na nas do dziś. Za narodowym uwielbieniem do procentów są ludzkie historie, w większości tragiczne. Macie możliwość zmierzyć się z jedną z nich, wziąć ją na klatę i choć trochę wybaczyć tym, którym nie starczylo sił do walki z nałogiem. Bez cenzury i bez owijania w bawełnę - sprawdźcie, czy sami dalibyście radę.

24/04/2014

Pilch na najwyższym poziomie. Świetna i jednocześnie typowa dla niego książka. Typowa fabularnie i stylowo. Pod Mocnym Aniołem jest więc powieścią konkretną, bezkompromisową i ostrą jak brzytwa. Ale takim językiem posługuje się przecież autor. Pełna ironii, ciężkiego jak kac humoru i abstrakcyjnych refleksji jest równocześnie nasycona po brzegi konkretną akcją, której wątki mieszają się jak wspomnienia przepitej nocy. Ta książka jest obrzydliwie oziębła i trudna, a dzięki temu realistyczna. Pilch jako jeden z nielicznych z tą samą łatwością prezentuje to, co na zewnątrz i to, co w środku. Tym razem na warsztat bierze alkoholików i ich alkoholizm, którego powody i skutki opisuje nad wyraz trafnie i bezpardonowo. Świetne pióro!

24/03/2014

Do "Pod mocnym Aniołem" Plicha zabierałam się kilka razy. Może ze względu na moje historie rodzinne bardzo trudno było mi się zmierzyć z tematem, a może to Plich nie zostawia suchej nitki na czytelniku, gdy z godnym uporu ekshibicjonizmem obnaża zagadki psychiki alkoholika. To karkołomna wycieczka po zwichrowanym psyche człowieka uzależnionego. Nie usprawiedliwiająca, broń Boże, dająca czytelnikowi POCZUĆ, jak makabryczne są zmagania z nałogiem. Dlaczego tak często walka skazana jest na niepowodzenie. Plich zgotował mi emocjonalną jazdę bez trzymanki, ale skutecznie pomógł mi rozprawić się ze wspomnieniami. Podejrzewam, że dla bardzo dużego procennta czytelników, dorastających w czasach sprzed przemiany politycznej, książka będzie podobną terapią.

13/03/2014

Ciekawa książka! Niby wspomnienia alkoholika, ale cała historia jest dość pokręcona! Może dlatego przeczytałem ją błyskawicznie? Pilch pisze ciekawie, obrazowo, z humorem, czego raczej się nie spodziewałem po książce o uzależnieniu. W każdym razie powieść jest inna od wszystkich - nie przytłacza, chwilami nawet rozbawia, ale daje też do myslenia!

13/02/2014

Trochę wstyd się przyznać, ale po ksiażkę sięgnąłem dopiero słysząc zapowiedzi premiery filmu. "Pod Mocnym Aniołem" to powieść o uzależnieniu, zakrapiana "knajpianym" humorem i chociaż temat ciężki, to książkę czyta się szybko, niekiedy z gorzkim uśmiechem. Niesamowity u Pilcha jest język - lekki i dowcipny, a jednocześnie boleśnie trafny w opisywaniu alkoholizmu. Warto przeczytać, a dopiero potem zobaczyć interpretację Smarzowskiego! Ale polecam i książkę, i film!

31/01/2014

Pilch jest jak męskie i intelektualne krzywe zwierciadło, które z powodzeniem odbija naszą rzeczywistość. To jak picie dobrego alkoholu, powolne rozkoszowanie się papierosowym dymem i spędzanie czasu na abstrakcyjnych rozmowach w środku nocy. Takie samo jest "Pod mocnym Aniołem" - kolejna powieść Jerzego Pilcha, która wraca znów na szczyty list sprzedaży z powodu jej ekranizacji, za którą odpowiedzialny jest Wojtek Smarzowski. "Pod mocnym Aniołem" czytałem już dawno, bo książka pojawiła się na rynku kilka lat temu. Zakochany od dawna w twórczości Pilcha sięgnąłem po nią momentalnie i...nie żałuję. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że to jedna z lepszych, jeśli nie najlepsza jego książka. Nic dziwnego więc, że w 2001 roku autorowi wciśnięto za nią w ręce Literacką Nagrodę Nike. Głównym bohaterem powieści jest Jaruś, który poza tym, że jest cholernie inteligentnym gościem, a przy okazji pisarzem, jest niestety także alkoholikiem w zaawansowanym stadium nałogu. W momencie, gdy udaje mu się odnieść sukces, butelka ściąga go w dół, aż do momentu, gdy w jego drzwiach staje kilku groźnych gości w sprawie pewnej pisarki. "Pod mocnym Aniołem" jest, moim zdaniem, książką typowo męską. Pełna pijackich rozmów o kobietach, miłości, życiu i wojsku jest jednocześnie zabawna i tragiczna. Idealnie ukazuje polskie realia, a przy tym przedstawia kondycję naszego społeczeństwa. Śmieszna w treści jest tak naprawdę poważna w przekazie i zmusza do chwili refleksji. Sam język jest jak zwykle bardzo "pilchowy". Mnóstwo ciętych żartów, ripost, ironii zakrawającej o cynizm pomieszanych z gawędą i typową opowieścią o szarym i nudnym świecie, który każdy z bohaterów chce trochę pokolorować. Wielkie brawa także za charakter, który otrzymał główny bohater. To bardzo konkretna i świetnie zbudowana postać, która bezceremonialnie tworzy portret Polaka-alkoholika jednocześnie ukazując bardzo szczegółową analizę nałogu. Jak zwykle u Pilcha wszystko jest tutaj inne, trochę abstrakcyjne, trochę niebezpieczne, ale w 100% pochłaniające. Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie, bo jej lektura zapada w pamięci na długo. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto lubi zatopić się w naprawdę dobrej literaturze.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Życie na wynos

O. Rudnicka

książka

23,05 zł taniej -30%

Czereśnie zawsze muszą być dwie

M. Witkiewicz

książka

25,77 zł taniej -30%

Deniwelacja Trylogia z komisarzem ...

R. Mróz

książka

27,87 zł taniej -30%

Duchowe życie zwierząt

P. Wohlleben

książka

24,36 zł taniej -30%

Jerzy Pilch - przeczytaj też

Portret młodej wenecjanki

J. Pilch

książka

24,36 zł taniej -30%

Tysiąc spokojnych miast

J. Pilch

książka

37,18 zł taniej -15%

Indyk beltsville Opowiadania zebrane

J. Pilch

książka

46,55 zł taniej -15%

Brak list życzeń:

Utwórz

W koszyku:
0 produktów
/ 0,00 zł

przejdź do koszyka

rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: