Piękno to bolesna rana (twarda)

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Magiczna opowieść o brutalnym świecie. Czasy wojny i pokoju. Tajemnica rodzinnego skarbu, który `ukradł Pan Bóg`, zawirowania wielkiej historii oraz trudy codzienności. A w ich centrum kobieta - wieczna zakładniczka męskiego pragnienia.

Dewi Ayu wie doskonale, że uroda potrafi być źródłem nieszczęścia. Uświadomiła jej to wojna, która wkroczyła w życie tyleż niespodziewanie, co definitywnie. Wywózki, więzienie, walki okupantów z partyzantami, rozdzielane rodziny i konfiskowane majątki. W burzliwym tyglu historii znalazło się jednak miejsce, o które dbała każda walcząca formacja - burdel. Odkąd kobieta trafiła tam po raz pierwszy, minęło wiele lat. Od tamtego czasu jest uwielbiana przez mężczyzn szukających w jej ramionach słodkiego zapomnienia. Nie ma w mieście człowieka, który by jej nie znał, nie kochał lub nie nienawidził. Każda z jej trzech córek, jedna piękniejsza od drugiej, podzieliła los matki. Jak mawia Dewi Ayu: `nie ma gorszego przekleństwa od rodzenia ładnych kobiet w świecie mężczyzn zajadłych jak goniące się psy`. Gdy więc kobieta zachodzi w ciążę czwarty raz, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rzuca klątwę. Wkrótce miasto obiega wieść o narodzinach potwora...
Jedna z najlepszych powieści roku według `The New York Timesa`. Autor nominowany do nagrody Bookera. Indonezyjczyk Eka Kurniawan to kolejny, po Eleanor Catton oraz Richardzie Flanaganie, pisarz `zza końca świata`, który zachwycił czytelników w Europie i Stanach Zjednoczonych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 11.11.2016

RECENZJE - książki - Piękno to bolesna rana

4.4/5 ( 13 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    1

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 26-01-2017 20:09

Brawurowa, napisana z rozmachem, pełna humoru i magii egzotyczna historia indonezyjskiej piękności, która mogła zostać jedynie prostytutką, oraz jej trzech równie pięknych córek i jednej szkaradnej. Opowieść, w której miłość kroczy w parze z tragedią, a uroda staje się przekleństwem. Monumentalna, epicka, baśniowa, fantastycznie napisana powieść budząca skojarzenia z dziełami Mo Yan czy Salmana Rushdiego, absolutnie nie dla miłośników sentymentalnych romansów. To powieść, która porywa od pierwszego zdania. Bolesna, ironiczna, piękna, niebanalna.... Dewi Ayu jest wnuczką Ma Iyang. Ta piętnastolatka, pokochawszy miłością bezgraniczną Ma Gedika, zostaje przekazana holenderskiemu koloniście jako konkubina. Po jednym namiętnym spotkaniu z ukochanym woli rzucić się ze skały niż żyć bez niego. Po latach Dewi Ayu na swego męża wybiera starego Ma Gedika, chcąc w ten sposób zrekompensować mu stratę ukochanej. Co z tego, że Dewi jest najpiękniejszą i najbardziej pożądaną w mieście, skoro Ma Gedik nie ją kocha i wybiera samobójczą śmierć. Od tego czasu losy nieziemskiej urody Dewi wydają się naznaczone klątwą. Okupacja Indonezji i krwawa wojna kierują kobietę do burdelu. Tu piękność robi zawrotną karierę, ale nigdy nie udaje jej się zaznać prawdziwej miłości i szczęścia. Podobnie jej trzem urodziwym córkom. To dlatego przy czwartej ciąży, której nie udaje się jej spędzić, przyszła matka modli się, by dziewczynka była tak brzydka jak to tylko możliwe. Życie nauczyło bowiem Dewi Ayu, że uroda to najgorsze, co może kobietę spotkać... Gorąco polecam, bo powieść Kurniawana to prawdziwa uczta dla duszy!

Beata Igielska

ilość recenzji:129

brak oceny 25-11-2016 12:22

?Pewnego niedzielnego popołudnia, w marcu, Dewi Ayu wstała z grobu, w którym przeleżała dwadzieścia jeden lat? ? tak zaczyna się powieść ?Piękno to bolesna rana? jawajskiego pisarza, Eki Kurniawana.
Nic dziwnego zatem, że po przeczytaniu pierwszego zdania, chce się poznać kolejne frazy. I kolejne, i kolejne? A potem przychodzi to, co książkowe mole lubią najbardziej ? od lektury nie można się oderwać.

Autor w niezwykle barwny, finezyjny i zaskakujący sposób opisuje historię powstałej z grobu prostytutki i jej czterech córek. Wszystkie te kobiety są wyjątkowo piękne, ale uroda już od dzieciństwa ściąga na nie mnóstwo kłopotów, a nawet tragedii.
Nie tylko one są intrygującymi bohaterkami, nie mniej ciekawe są losy ich mężczyzn, sąsiadów, przyjaciół i wrogów. Wszystkie te historie splatają się w fascynującą opowieść o miłości i nienawiści, o zaufaniu i zdradzie, o radości i bólu? Pełna tajemnic rzeczywistość przeplata się tu z miejscowymi legendami, ze światem duchów, demonów i innych nadprzyrodzonych sił, które często decydują o losach bohaterów.
Ta pasjonująca powieść utrzymana jest w klimacie realizmu magicznego i przywodzi na myśl prozę takich mistrzów jak Gabriel Garcia Marquez i Isabel Allende. Nic dziwnego zatem, że tonie się w niej z wielką przyjemnością i oddaniem.

?Piękno..? to nie tylko historia napiętnowanych urodą kobiet, które wciąż muszą walczyć o swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To również wciągająca opowieść o dawnej i współczesnej Indinezji, której kwintesencją jest jawajskie miasteczko Halimunda. Na tle ważnych, przełomowych wydarzeń historycznych i politycznych rozgrywają się ludzkie tragedie, wzloty i upadki. Na drugiej wojnie światowej i późniejszych przewrotach jedni zyskują, inni tracą. Tych drugich jest, oczywiście, znacznie więcej. Wszyscy jednak są na siebie skazani, gdyż mieszkają w jednym miejscu, w które wrastali od pokoleń.
Wzajemne urazy, zadawnione niesnaski i pozornie chowane w czterech ścianach tajemnice tak naprawdę są udziałem wszystkich mieszkańców Halimundy, którzy pielęgnują w sobie pamięć o przeszłości, i tej dobrej, i złej.
A przeszłość wciąż odzywa się echem w życiu bohaterów. Muszą się oni z nią zmagać, podobnie jak zmartwychwstała Dewi Ayu. Od początku intryguje czytelnika, po co była prostytutka przybyła do świata żywych. Na odpowiedź trzeba jednak poczekać, gdyż nie dowiadujemy się tego od razu.

Oprócz fascynujących wydarzeń i postaci na uwagę na pewno zasługuje forma i język powieści. Czas nie płynie tu linearnie, co jeszcze bardziej podsyca ciekawość czytelnika. Wiele historii poznajemy fragmentarycznie, lecz w końcu układają się one w całość, która powoli odsłania wszystkie tajemnice.
Język i styl są mistrzowskie! Eka Kurniawan to wirtuoz słowa, który potrafi zauroczyć nie tylko fabułą, ale i sposobem jej opowiadania. Liryzm przeplata się tu z wulgarnością, rzeczowość sąsiaduje w onirycznymi opowieściami, a nad wszystkim unosi się aura tajemniczości i magii.

Lektura powieści ?Piękno to bolesna rana? była dla mnie ucztą duchową na najwyższym poziomie, czego życzę wszystkim czytelnikom.
Nie szafuję ocenami w swoich opiniach, ale tę książkę z czystym sumieniem mogę nazwać arcydziełem.
BEATA IGIELSKA