Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Paradoks szympansa

Przełomowy program zarządzania umysłem Wydanie II

książka

Wydawnictwo Edgard
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Drugie wydanie bestsellerowej książki, dzięki której zrozumiesz, jak funkcjonuje twój umysł!

Emocje zbyt często dyktują ci, co robić?
W sytuacjach stresowych trudno ci opanować irytację i zdenerwowanie?
Odkładasz podjęcie decyzji w czasie?
Zdarza ci się wątpić w swój sukces, ponieważ przejmujesz się opiniami innych?

Gdy odczuwasz spokój i myślisz w sposób racjonalny, przemawia przez ciebie Człowiek. Kiedy pojawiają się irracjonalne myśli, gwałtowne emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, a ty czujesz wściekłość lub zdenerwowanie - przemawia przez ciebie Szympans.

Szympans to część mózgu, która działa jak niezależna od ciebie maszyna. Jego żywiołem są kłębiące się w tobie emocje. Nie masz wpływu na jego naturę, ale możesz nim zarządzać.

Wewnętrzny Szympans może być twoim najlepszym przyjacielem lub największym wrogiem - na tym właśnie polega paradoks Szympansa!

Profesor Steve Peters, światowej sławy psychiatra tłumaczy naturę wewnętrznej walki, jaka odbywa się w umyśle, i wyjaśnia, jak wykorzystać tę wiedzę w każdym obszarze życia. Skuteczność tego rewolucyjnego modelu potwierdzają badania naukowe i sukcesy kolarzy brytyjskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, z którymi współpracował prof. Peters.

Zrozum, jak funkcjonuje twój umysł.
Pozbądź się nieracjonalnych i negatywnych myśli.
Naucz się jeszcze lepiej kontrolować swoje emocje.
Osiągnij najważniejsze cele życiowe: SZCZĘŚCIE, SUKCES I SPEŁNIENIE!

Prof. Steve Peters - światowej sławy psychiatra kliniczny z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem, dyrektor kliniczny Mental Health Services, psychiatra sądowy współpracujący ze szpitalem Rampton Secure Hospital, wykładowca senior The University of Sheffield, opiekun studentów. Posiada tytuł magistra matematyki, medycyny i edukacji sportowej. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu medycyny sportowej, edukacji i psychiatrii. Konsultant psychiatrii w świecie sportu. Współpracuje z Liverpool Football Club oraz z drużynami England Football i Sky ProCycling. Przygotowuje zawodników do igrzysk olimpijskich oraz wielu innych imprez sportowych. Współdziała m.in. z Brytyjską Federacją Rowerową, zespołem England Rugby, uczestnikami Mistrzostw Świata w Snookerze oraz zawodową ligą Premier League Football. Skuteczność opracowanych przez niego technik zarządzania umysłem została potwierdzona wyśmienitym występem najlepszych kolarzy brytyjskich na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i w Londynie w 2012 roku, z których przywieźli łącznie 26 medali, w tym 16 złotych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Edgard
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 03.08.2016

RECENZJE - książki - Paradoks szympansa, Przełomowy program zarządzania umysłem Wydanie II

4.2/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Klaudia Nadolna

ilość recenzji:166

brak oceny 19-02-2017 23:18

Prof. Steve Peters to psychiatra kliniczny, sądowy, wykładowca The University of Sheffield. Jest konsultantem psychiatrii w świecie sportu. Dyrektor kliniczny Mental Health Services.

Paradoks Szympansa to poradnik, a dokładniej program zarządzania umysłem. Cel? Przede wszystkim nauka kontrolowania emocji. Jednak nie jest to jedyne pojęcie, jakie autor stara się wyjaśnić w swojej publikacji.

Książka, którą wymęczyłam, która wycisnęła ze mnie resztki sił. Oczywiście nie jest to spowodowane tym, że jest napisana w nieprzystępny sposób, lecz porusza trudne tematy, które znajdą wielu odbiorców, przez co należy poświęcić jej maksymalną uwagę. Umysł człowieka jest skomplikowany, dlatego tak opornie może iść czytanie.

To, co najbardziej mi się spodobało w tej pozycji, to będą wskazówki oprawione w ramki, poprzedzone słowem "Zapamiętaj". Ponadto liczne rysunki Szympansa, Człowieczka czy Gremlina świetnie ilustrujące opisywane sytuacje i sprawiają, że łatwiej jest zapamiętać dane zasady, przy okazji dobrze się bawiąc. Książka zawiera również ćwiczenia, które znajdują się na końcu każdego rozdziału. Bywały one proste w wykonaniu, jednak ciężkie, jeśli chodzi o zaglądanie do swojego umysłu i uświadamianie sobie prawdy.

Sam pomysł nazwania wybranych części mózgu w tak ciekawy sposób jak: Szympans, jako zwierzę, które jest zapleczem emocjonalnym; Człowiek, który kieruje się logiką i faktami oraz Komputer, czyli miejsce przechowywania danych i centrum automatycznej reakcji; jest bardzo pomocne w zrozumieniu funkcjonowania umysłu człowieka. A więc każdy osobnik posiada dwie osobowości. Emocjonalną i logiczną.

Jeśli zaś chodzi o samą treść, to myślę, że jest ona przydatna, jednak jak pisze sam autor - to od czytelnika zależy, czy chce coś zmienić w swoim życiu oraz w jaki sposób to zrobi. Profesor nie narzuca swojej wizji, daje jedynie wskazówki, z których możemy albo skorzystać albo obalić i przejść obok nich bez wysuwania konkretnych wniosków.

Autor stara się, by każdą swoją radę poprzeć odpowiednim przykładem. Jest on zazwyczaj zaczerpnięty prosto z życia, z sytuacji, w której niejedne człowiek mógłby się znaleźć. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć, co mógł mieć na myśli.

Najbardziej interesującym mnie fragmentem był ten o Gremlinach. Niestety mam ich w sobie bardzo dużo, przez co mój Szympans jest zazwyczaj bardzo niespokojny. Są one ukryte, nieoczywiste i niezwykle trudne do wyeliminowania. Dzięki tej publikacji będę próbowała je wyrzucić ze swojego Komputera.

Niestety nie jestem w stanie zgodzić się z każdym poglądem autora. To, co najbardziej mnie drażniło, to informacja o związkach. O tym, że nie powinniśmy chcieć zmieniać partnera, choćby nie wiem jak nas irytowało jego zachowanie. Należy go zaakceptować i pozwolić mu być sobą, przecież nikt nas nie zmusza do trwania w tej relacji. Owszem, po części to racja, jednak nie uważam, iż człowiek nie mógłby wpłynąć na charakter innego człowieka. W końcu miłość, to chęć zmiany, by jak najbardziej się ze sobą dogadywać. Potężnym i zupełnie dla mnie nietrafionym przykładem był związek pomiędzy osobą agresywną i ofiarą. Autor uważa, że nie można oczekiwać od agresora zmiany. Należy go albo zaakceptować albo odejść. Tak po prostu, prosta rada. Niestety w życiu tak to nie działa.

Oprócz tych momentów, kiedy łapałam się za głowę nad sensem (było ich naprawdę rzadko), to polecam tę książkę. Jest to program, który może odnieść sukces. Na pewno kupię pozycję, by móc ją powoli czytać i stopniowo wprowadzać w życie, by nauczyć się zarządzać moim Szympansem, a przy tym uzyskać kontrolę nad swoim życiem i emocjami.


...

Nauka to też sztuka

ilość recenzji:350

brak oceny 25-11-2016 12:55

Zawsze mnie zastanawiało, w jaki sposób działa ludzki mózg i ile z naszych decyzji jest podjętych przez hormony... Bo zawsze wiedziałam, że nie na wszystko mamy wpływ. Okazuje się jednak, że możemy zapanować nad wewnętrznym szympansem i mieć większą kontrolę nad własnym zachowaniem.

Bardzo się cieszę, że książkę napisał specjalista - psychiatra, który całe lata zagłębiał ten temat i doskonale wie, o czym pisze. Dzięki temu książka jest dla mnie wiarygodna. Chociaż jednak autor jest człowiekiem nauki, to pisze w pełni zrozumiałym językiem: lekko i z humorem, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Dodatkowym atutem jest duża przejrzystość książki: najważniejsze informacje umieszczono w ramkach, a spis treści pozwala błyskawicznie odnaleźć to, co nas najbardziej interesuje.

Wiele rzeczy mnie tutaj zaskoczyło i wiem, że powinnam popracować nad swoim myśleniem. Sama świadomość, że w moim mózgu zachodzą takie a nie inne mechanizmy pozwala mi być spokojniejszą, zwłaszcza w stresujących sytuacjach. Wewnętrzny szympans kieruje się emocjami i to zwykle on pierwszy reaguje. To właśnie przez niego rodzą się bezsensowne kłótnie, bo zanim zdążymy ugryźć się w język, szympans już przez nas mówi... Profesor Steve Peters tłumaczy, w jaki sposób można to zmienić, poznając siebie i własne emocje oraz reakcje.

Polecam tę książkę z całego serca i to dosłownie każdemu - dzięki niej dowiecie się sporo o sobie, a może nawet zmienicie swoje myślenie na niektóre tematy. Czasem warto spróbować myśleć racjonalnie, zanim zdążymy zareagować emocjonalnie obrażając bądź krzywdząc ludzi. Nasz wewnętrzny szympans jest bowiem strasznym egoistą. Na zachętę dodam, że ta książka była w Anglii bestsellerem!