Ostatni Wykład

książka

Wydawnictwo Nowa Proza
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

To co zwraca uwagę w przypadku książki Randy Pauscha i Jeffreya Zaslowa to wręcz niewiarygodna zaliczka kilku milionów dolarów ale autor ma nadzieję że zainteresowanie skupi się ostatecznie na słowach.

Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia dumy autorskiej. Słowa, które zainspirowały Ostatni Wykład i które będą służyć za jego podstawę, padły z ust profesora wyższej uczelni.

Zaslow mieszka w West Bloomfield i pisze dla Wall Street Journal. Profesorem, który mimowolnie zainspirował Zaslowa i niezliczone miliony innych ludzi, jest Randy Pausch z Carnegie Mellon Univeristy, znany od lat jako najlepszy wykładowca na wydziale informatyki.

Pausch mówi, że cała ta sytuacja go zaskoczyła, ale nie ulega wątpliwości, że wyraźnie nie docenia samego siebie. Jego wygłoszony dwa miesiące temu porywający wykład już stał się legendą - tematem programu Oprah Winfrey i ponad pięciu tysięcy blogów - a wydawnictwo Hyperion zapłaciło 6.7 miliona dolarów za prawo do wydania go w formie książki.

Choć oficjalne ogłoszenie kontraktu uczyni z Zaslowa fenomen świata wydawniczego, nie oznacza wcale, że autor będzie mógł przejść spokojnie na emeryturę w jakiejś nadmorskiej miejscowości z widokiem na plażę. Cześć zysków przypadnie Pauschowi, lat 47, a także agentom i różnym instytucjom rządowym.

Nic na początku nie wskazywało na taki ogromny sukces. Wręcz przeciwnie. Żona Pauascha nie chciała, by wygłaszał wykład, który zmienił jego życie, zwłaszcza że z powodu raka trzustki zostało mu go tak niewiele. Przeprowadzili się właśnie do Wirginii, pragnąc być bliżej rodziny, ona zaś wolała, by jej mąż się rozpakował i pobawił z dziećmi.

Powiadomiony o wykładzie przez kolegę dziennikarza z Pittsburgha, Zaslow nie wsiadł od razu do samochodu, by wybrać się w pięciogodzinną podróż; wpierw chciał się upewnić, że nie będzie musiał przywozić córki ze szkoły do domu.

Żaden z nich, ani Pausch, ani Zaslow, nie miał pojęcia, że wykład i artykuł na jego podstawie zmieni poglądy, filozofię rodzicielską i sypialnie w Indiach, Afryce Południowej i wszędzie indziej. Prawdę powiedziawszy, Pausch przegrał zakład z człowiekiem, który przewidywał ogromną frekwencję na wykładzie. Kto chce oglądać umierającego człowieka? - spytał. - To taki piękny i ciepły dzień wrześniowy.

Pausch nigdy nie brał samego siebie zbyt poważnie i nie zamierza też robić tego teraz, kiedy jego czas dobiega końca. Gdy Zaslow zadzwonił do niego po raz pierwszy, Pausch właśnie prowadził samochód, i Zaslow spytał go, czy nie chce zjechać na pobocze, by uniknąć ewentualnego wypadku. - A co to za różnica? - rzucił w odpowiedzi Pausch.

Ostatni wykład stał się na wyższych uczelniach czymś w rodzaju dowodu uznania. Wykładowcy, którzy odznaczają się elokwencją, słyszą: Wyobraź sobie, że to twoje ostatnie wystąpienie; powiedz to, co uważasz za najważniejsze. Choroba Pauscha sprawiła, że jego wykład był czymś wyjątkowym i jego autor został powitany owacją na stojąco. Muszę zasłużyć na ten aplauz - oznajmił. I zasłużył.

Pausch mówił o osiągnięciu celów życiowych, takich jak praca dla Disneya, napisanie hasła do World Book Encyklopedia i wygranie gigantycznych wypchanych zwierząt na jarmarku.

Mówił również o przeciwnościach, wyjaśniając: Mury z cegieł nie stoją bez powodu. Pozwalają się nam zorientować, jak bardzo czegoś pragniemy. Podziękował też swojej mamie i tacie za to, że pozwalali mu kreślić formuły matematyczne na ścianach jego sypialni i poprosił innych rodziców, by ich dzieci mogły rysować po domu do woli.

Przeżyłem nawrócenie na łożu śmierci - oznajmił w pewnym momencie. - Właśnie kupiłem sobie komputer Macintosha. Później przedstawił swoją żonę; przypadały akurat jej urodziny, przemycił więc na wykład ciasto. Tak mniej więcej wyglądała ta godzina, zabawnie, wzruszająco i prawdziwie, i tak też Zaslow napisał swój artykuł, któremu w Internecie towarzyszył czterominutowy film. W ciągu kilku dni obiegł cały świat. Pausch przedstawił dziesięciominutową wersję swojego wykładu w programie Oprah Winfrey. W Indiach wykład zgromadził około 300 studentów - www.randypausch.com - którzy zażądali powtórzenia w następnym tygodniu.

Zaslow otrzymał wiadomości od tysięcy ludzi, wielu z nich mówiło mu, jak ściany ich dziecinnych pokoi stały się płótnami malarskimi. Zgłosili się do niego także wydawcy.

Zaslow, który jest ożeniony z Sherry Margolis, gospodynią programu w stacji WJBK-TV (Chanel 2), twierdzi, że powodem tak ogromnego oddźwięku jest urok osobisty Pauscha, skromnego człowieka, który ma trójkę dzieci w wieku od 1 roku do pięciu lat, zasięg i poziom opiniotwórczego Wall Street Journal, dostępność wideo i ludzki głód mądrości.

Pausch wahał się, jeśli chodzi o książkę. W końcu trwałość słowa drukowanego zwyciężyła nad troską, jaką budziła konieczność wielogodzinnej pracy.
Tłumaczenie: Jan Kabat
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Nowa Proza
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 06.11.2008

RECENZJE - książki - Ostatni Wykład

4.6/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Justyna Gul

ilość recenzji:467

brak oceny 13-09-2009 22:01

Jak można zamknąć życie w kilku słowach? Jak podsumować swoje dokonania? Jak wyjaśnić dziecku, że spędzone razem chwile są o tyle cenne, że ostatnie? Te i wiele innych pytań z pewnością musiał sobie zadawać Randy Pausch, profesor Carnegie Mellon.
Każdego roku u ponad 37000 Amerykanów stwierdza się raka trzustki, a Pausch miał nieszczęście być w tej grupie. Jego wykład wygłoszony w Pittsburgu przed rzeszą studentów, profesorów oraz przyjaciół i rodziny był ostatnim, ale mądrość którą przekazał będzie ponadczasowa. Dzięki dziennikarzowi Jeffrey`owi Zaslow przemówienie to zostało przeredagowane, a czytelnik może zapoznać się z nim w książce „Ostatni wykład”.
Sięgając po tą lekturę spodziewałam się opisów umierania i sposobów radzenia sobie z chorobą. Jest jednak wręcz przeciwnie – książkę można określić jako wielką gloryfikację życia pełną piersią. Randy Paush miał to szczęście spełnić wszystkie swoje marzenia i dzięki temu mógł odejść z poczuciem spełnienia i świadomością godziwego, pełnego pasji życia. Powtarzał on jednak za Seneką, że „szczęście ma się wtedy, gdy przygotowanie spotyka się z okazją”, bowiem realizacja planów jest możliwa tylko przy wytężonej pracy nad nimi.
Randy Pausch przypomniał wiele życiowych prawd, które mimo ich powszechności są lekceważone, nawoływał także do szczerości, prawdomówności i pracy grupowej. Obecne dążenie do indywidualizmu zbyt często prowadzi do wywyższania się, izolacji i lekceważenia. Tymczasem kluczem do pełnego życia jest współpraca i relacje z innymi ludźmi, którzy nas otaczają. Randy przytaczał przykłady i anegdoty z jego pracy oraz życia rodzinnego.
Godne życie i godna śmierć wydają się znakomicie określać tego wysokiej klasy profesora. Potrafił on do ostatnich chwil cieszyć się wszystkim, a swoistego rodzaju spadek, który po sobie zostawił, ów „Ostatni wykład” powinien stać się naszym drogowskazem w kierunku szczęścia. Warto wyruszyć już dziś w tą wędrówkę ku doskonaleniu jakości naszego bytu, bowiem nikt nie wie, ile czasu nam jeszcze zostało.

Joanna G.

ilość recenzji:1

brak oceny 31-03-2009 23:50

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Co jest dla nas w życiu najważniejsze? Kiedy zauważamy drobnostki z życia, które tyle dla nas znaczą?. Książka "Ostatni wykład" ukazuje nam spojrzenie osoby, która rozstaje się ze swoim życiem, wspomina to co najlepsze, ale także daje nam cenne wskazówki. Najwspanialsze z mojego punktu widzenia są zawarte przez autora aforyzmy, przytoczone przykłady z jego życia - bardzo mądre i cenne wpływające na ukierunkowanie naszego myślenia. Książkę polecam wszystkim, którzy chcą poznać spojrzenie na życie ze strony osoby nieuleczalnie chorej (Randy Pausch-pełen życia i energi mimo choroby) bo jest to spojrzenie inne , bardziej wyostrzone. "Ostatni wykład" to przejmująca książka - uczy, wzrusza,przejmuje. Czym jest dla nas życie? co się w nas zmienia gdy zauważamy jego ulotność? Co u końca naszego losu jest dla nas ważne? Każdy z nas podsumuje co osiąnął, co mu się udało, co w życiu jest ważne, czego się nauczył, jakie wyciągał wnioski. Dla pokrzepienia i zadumy. POLECAM.