Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Obyczaje polskie Wiek XX w krótkich hasłach

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Pamiętacie pralkę Franię? Może nawet stoi jeszcze gdzieś w piwnicy, ale czy zdajecie sobie sprawę że jej pojawienie się przyspieszyło rozpad mikrostruktury społecznej? Kiedyś pranie angażowało pół wsi, później całą rodzinę, dzisiaj - wystarczy jedna osoba. Albo spłuczka klozetowa - wynaleziona pod koniec XVI wieku długo nie mogła zagościć w łazienkach, gdyż budziła obawy natury ekonomicznej, a nawet... historiozoficznej. A czy kiedy bierzecie tabletkę przeciwbólową (statystycznie Polacy kupują ich najwięcej na świecie), przeszło wam przez myśl, że zmiana, którą spowodowały środki przeciwbólowe, ma charakter egzystencjalny? Autorki opisują zjawiska, przedmioty i urządzenia, które najmocniej odcisnęły swoje piętno na naszych codziennych zachowaniach. Oprócz wspomnianych wyżej haseł pojawiają się też takie jak topless, rozwód, przedszkole, depilacja, świadome macierzyństwo czy ogródki działkowe. Podstawę badań stanowi nie tylko codzienna obserwacja, lecz także literatura piękna, prasa ilustrowana, film czy telewizja... Jest to fascynujące, napisane z humorem i wielką erudycją świadectwo przemian, które się dokonały w XX wieku.


Małgorzata Szpakowska (ur. 1940) - wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze PAN, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN-Clubu, redakcji Dialogu oraz jury Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody im. Jana Józefa Lipskiego. Wydała Teatr i bruk. Szkice o krytykach teatralnych (2006), Chcieć i mieć. Samowiedza obyczajowa w Polsce czasu przemian (W.A.B. 2003; nominowana do nagród NIKE 2004 oraz Podporiusz 2004), Zakorzenieni, wykorzenieni (1997), Dyskusje ze Stanisławem Lemem (1996), O kulturze i znachorach (1983) oraz Światopogląd Stanisława Ignacego Witkiewicza (1976). Jest także redaktorem naukowym publikacji Jak badać obyczaje (2007).

Agata Chałupnik - wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się historią teatru i widowisk, tematyką gender oraz przemianami obyczajowymi w Polsce w XX wieku. Jest autorką publikacji Sztandar ze spódnicy. Zapolska i Małkowska o kobiecym doświadczeniu ciała (2004) oraz współautorką pracy Antropologia widowisk. Zagadnienia i wybór tekstów (2005).

Justyna Jaworska - wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, w obszarze jej badań znajdują się: prasa ilustrowana, antropologia ciała i płci, historia polskiego konsumeryzmu oraz audiowizualność w kulturze. Publikuje w Dialogu i Lampie. Współautorka haseł w Bibliotece widmowej: suplemencie pierwszym do leksykonu xiąg urojonych (2002).

Justyna Kowalska-Leder - wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, publikowała w Dialogu i Studia Judaica.

Iwona Kurz - wykłada w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje Zakładem Filmu i Audiowizualności. Jest sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Bada antropologię ciała i płci, audiowizualność w kulturze, media wizualne oraz film w kulturze polskiej XX wieku. Publikuje w Kinie, Dialogu i Kwartalniku Filmowym. Wydała Twarze w tłumie. Wizerunki bohaterów wyobraźni zbiorowej w kulturze polskiej lat 1955-1969 (2005; nominacja do Nagrody NIKE 2006), jest współautorką książki Animacja kultury. Doświadczenie i przyszłość (2002). Tłumaczy teksty Eugenia Barby.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 29.07.2008

RECENZJE - książki - Obyczaje polskie Wiek XX w krótkich hasłach

4.5/5 ( 12 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0