SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Niewidzialna

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo HarperCollins Publishers
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Liczba stron 336

Opis produktu:

Offline Vicky Decker nie rzuca się w oczy. Jest przeciętna, chorobliwie nieśmiała, nie ma znajomych. Czuje się samotna.
Jako Observi jest duszą towarzystwa. Wrzuca zdjęcia z imprez, kolorowe stories, na których jest roześmiana, wśród znanych ludzi. Ma coraz więcej followersów, zbiera tysiące lajków i komentarzy.
Na Instagramie jest gwiazdą, po raz pierwszy w życiu. W końcu może być tym, kim chce.
Fikcyjny profil dopracowuje w każdym szczególe. Uświadamia sobie, że mogłaby spędzić resztę życia, nie wychodząc z pokoju. Im bardziej jest popularna jako Observi, tym lepiej rozumie, że w realnym świecie roi się od ludzi, którzy są równie #samotni i #niezauważani jak ona.
By pomóc im i sobie, musi pokazać światu swoją prawdziwą twarz. Czy zdobędzie się na odwagę i zacznie żyć naprawdę?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: HarperCollins Publishers
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 145x215
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-2763-114-5
Wprowadzono: 05.09.2017

RECENZJE - książki - Niewidzialna - Roat Sharon Huss

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 27 ocen )
  • 5
    22
  • 4
    0
  • 3
    3
  • 2
    2
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Books Harmony

ilość recenzji:21

brak oceny 26-10-2017 14:54

Vicky jak samo o sobie mówi jest nierzucającą się w oczy szarą masą i chce aby tak pozostało. Dziewczyna nie radzi sobie w kontaktach z ludźmi, dlatego jej jedyną przyjaciółką jest Jenna i wszystko było w porządku aż do momentu kiedy Jenna wraz z rodzicami przeprowadza się na drugi koniec kraju. Dziewczyny oczywiście starają się utrzymywać stały kontakt, jednak to nie to samo, Vicky pozostaje w szkole całkiem sama, co daje początek życiu online jakie zacznie prowadzić.
Vicky, aby poradzić sobie z samotnością zakłada Instagramowy profil @Observi, któremu z czasem poświęca sporą część wolnego czasu. Dziewczyna zupełnie nie spodziewa się tego ile osób zainteresuje jej instagramowe alter ego, bardzo szybko zdobywa tysiące obserwacji i staje się gwiazdą, jednak nikt nie wiem kim @Observi jest na prawdę.
#niewidzialna to książka młodzieżowa, jednak nawet starsi czytelnicy powinni zwrócić na nią uwagę jej treść, która pokazuje nam jaką moc moją wszechobecne media społecznościowe. W dużej mierze w sposób negtywny potrafią zawładnąć życiem ludzi, jednak w wielu przypadkach mogą okazać się wołaniem o pomoc, albo stać się narzędziem by naprawić swoje, życie lub życie innych uczestników tej licznej społeczności.
Książkę Sharon Huss Roat czyta się bardzo lekko i przyjemnie, choć momentami (a nawet często) bardzo denerwowało mnie zachowanie, głównej bohaterki, dopiero ostatnie rozdziały książki sprawi, że trochę ją polubiłam :P Książka jest bardzo prawdziwa, może nie jest to głęboka rozprawa nad wpływem mediów społecznościowych na ludzi, ale świetnie pokazuje jak bardzo instagramowe życie może różnić się od tego prawdziwego, i jak osoby wyglądające na szczęśliwe i lubiane, mogą okazać się odrzucone i samotne. Autorka stara się uświadomić czytelników jak wiele jest osób, które w social mediach starają się odnaleść akceptację, a zaraz jak wiele osób zastępuje prawdziwe życie tym online, które niejednokrotnie dla wielu okazuje się łatwiejsze, ponieważ nie wymaga kontaktu z innymi ludźmi.
Książkę polecam przede wszystkim osobom, które lubią czytać młodzieżówki, ponieważ porusza ona przede wszystkim problemy nastolatków, większa część akcji rozgrywa się w jednej z amerykańskich szkół średnich, a jej głównymi bohaterami są licealiści.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

www.przychylnym-okiem.blog.pl

ilość recenzji:189

brak oceny 25-10-2017 08:01

Życie cichej i nieśmiałej Vicky Decker zmieniło się na gorsze, odkąd jej najlepsza i jedyna przyjaciółka przeprowadziła się do innego stanu, zostawiając ją zagubioną i przerażoną. Dziewczyna nie potrafi się porozumieć z rówieśnikami i z ogromną trudnością nawiązuje kontakty z innymi, ale gdy miała Jennę przy boku, mogła ignorować ten problem. Jednak gdy osoba, na której zawsze mogła polegać znajduje sobie innych przyjaciół i zaczyna powoli układać życie w nowym miejscu, Vicky zmuszona jest zrobić to samo, nawet jeśli powiedzenie zwykłego ?cześć? napawa ją panicznym strachem. Z pomocą przychodzi jej internet i fikcyjne konto na instagramie, na którym występuje w kolorowym i nietuzinkowym przebraniu, wklejając się w zdjęcia znanych ludzi i miejsc. W prawdziwym życiu Vicky jest niewidzialna i nie wyróżnia się z tłumu, jednak jako @observi zdobywa niesamowitą popularność i po raz pierwszy zostaje zauważona?
?#niewidzialna? to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sharon Huss Roat i muszę przyznać, że wypadło całkiem nieźle, mimo iż ta pozycja zdecydowanie skierowana jest do młodszych czytelników. Zanim postanowiłam sięgnąć po tę książkę, zapoznałam się z kilkoma zagranicznymi recenzjami, które ostatecznie przekonały mnie do lektury. Jestem dosyć wybredna jeżeli chodzi o powieści młodzieżowe i coraz trudniej mi znaleźć pozycje, które trafiłyby w mój gust, dlatego dzieło amerykańskiej autorki tak pozytywnie mnie zaskoczyło. Jest to bez wątpienia jedna z lepszych książek z gatunku Young Adult, z jakimi miałam okazję się ostatnio zapoznać. ?#niewidzialna? opowiada historię nastoletniej Vicky, która cierpi na niezdiagnozowaną fobię społeczną i podobnie jak wiele osób, którzy zmagają się z tą chorobą, szuka ucieczki w wirtualnym świecie. Sharon Huss Roat świetnie sobie poradziła z kreacją tej postaci i narracja z jej punktu widzenia wypadła bardzo naturalnie i przekonująco. Vicky to bohaterka, która wzbudza sympatię i z którą łatwo się utożsamić, dlatego z przyjemnością i zaangażowaniem śledziłam jej historię. Amerykańska autorka stworzyła poruszającą i wartościową opowieść o samotności, przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości i skomplikowanych relacjach międzyludzkich, która wzrusza, bawi i zachęca do refleksji. Ja ze swojej strony serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, zwłaszcza nastoletnich czytelników i entuzjastów gatunku. Jestem pewna, że się nie zawiedziecie! ;)

Czy recenzja była pomocna?

Kasia

ilość recenzji:146

brak oceny 22-10-2017 21:03

Vicky Decker nie lubi rzucać się w oczy. Najlepiej zaszyłaby się we własnym pokoju, aby tylko uniknąć kontaktu z ludźmi. Jest przeciętna, chorobliwie nieśmiała, nie ma znajomych a kontakt z ludźmi sprawia jej ogromny problem. Jej życie staje się trudniejsze, gdy jej jedyna przyjaciółka Jenna się wyprowadza. Jenna chwali się zdjęciami na z nowymi przyjaciółmi w przeciwieństwie do nieśmiałej Vicky. W odpowiedzi Vicky zakłada konto na Instagramie, stając się Observi. Observi jest duszą towarzystwa, dziewczyną obracającą się wśród gwiazd, bywającą na imprezach. W sieci jest gwiazdą z ogromną liczbą obserwatorów, tysiącami lajków i komentarzy. Wszyscy pragną się z nią przyjaźnić. Popularność Observi odkrywa przed nieśmiałą Vicky, że w prawdziwym życiu istnieje wiele osób takich jak ona, którzy czują się #samotni i #niezauważalni. Dziewczyna stara się im pomóc, uświadamiając im, że ?ich widzi?, jednak najpierw msi zmierzyć się z własnymi problemami, odnaleźć w sobie odwagę i w realnym życiu stać się Observi.

Instagram to idealne miejsce, aby pokazać swoje ?perfekcyjne życie?, które często jest jedynie naszym wyobrażeniem. Czy naprawdę poranne śniadanie spędzamy przy kubku gorącej kawy, maślanym rogaliku i najnowszym wydaniu Voguea? Być może nie, ale takie zdjęcie zawsze zbierze tysiące lajków i nowych obserwatorów. W sieci jesteśmy anonimowi i możemy być kim tylko chcemy pokazując wyimaginowaną rzeczywistość, ale Internet to także miejsce ludzi samotnych, którzy zdobywając obserwatorów mogą poczuć się zauważeni. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po "#niewidzialną". Sharon Huss Roat porusza temat niezwykle istotny, gdy każdy z nas czy to w szkole, w tramwaju czy na ulicy siedzi z nosem w telefonie.

Vicky Decker to nastolatka panicznie bojąca się kontaktu z ludźmi. Jej lęki nasilają się gdy Jenna przenosi się do nowej szkoły. Vicky spędza przerwy ukryta w kabinie toalety, opuszcza zajęcia, nie potrafi nawiązać nowej znajomości. Na Instagramie publikuje zdjęcia przerobione w Photoshopie, na których bawi się na koncertach i przebywa w towarzystwie znanymi ludźmi. Mimo, iż żyje cudzym życiem jej profil zdobywa tysiące obserwatorów. Observi jest tą osobą, którą prawdziwa Vicky nie potrafi być w rzeczywistości. Jest dowcipna, żywiołowa, towarzyska i odważna, a co najważniejsze ma wielu ?przyjaciół?. Vicky odkrywa, że w rzeczywistości nie tylko ona jest niezauważalna. Dostrzega, że ludzie ze szkoły, których miała za popularnych i lubianych są w rzeczywistości samotni. Observi zauważa ludzi samotnych i ignorowanych, a jej przesłanie podąża w świat i rozprzestrzenia się. Vicky musi wygrać ze strachem, że istnieje. Musi przestać myśleć, że jest głupia, żałosna, gorsza, że jest obiektem drwin. Czy uda jej się wygrać z samą sobą? Z pomocą przyjdzie jej Lipton, kolega ze szkoły, jednak tylko od Vicky zależy, czy pozwoli sobie pomóc.

Ta historia urzekła mnie pod każdym względem. Naświetla problem dzisiejszego świata, jakim jest samotność, która dotyczy ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Autorka przedstawiła go w realiach szkolnych, gdzie najtrudniej jest odnaleźć się ludziom nieśmiałym i nowym. Tacy ludzie szukają kontaktu w social mediach, gdzie mogą być lepszą wersją siebie, zupełnie jak Vicky i jej Observi. Vicky to świetnie wykreowana postać, której kibicowałam od samego początku w pokonaniu złowieszczych demonów. Mimo swoich lęków przed kontaktem z ludźmi w odpowiedniej chwili potrafiła stać się silna i stawić czoło problemom.

"#niewidzialna" Sharon Huss Roat to książka poruszająca temat samotności, depresji, przyjaźni, odrzucenia i magii social media. To książka, która ujęła mnie za serce, a sprawiła to poniekąd postać Vikcy, którą autorka wykreowała niezwykle realistycznie. Jednak głębię historii stanowi jej przesłanie. Wokół nas żyje sporo osób, którzy borykają się z samotnością, a my ich nie dostrzegamy. Ale to także przesłanie dla samotnych, aby przezwyciężyli swoje lęki, które gromadzą się jedynie w ich głowach i zrobili ten mały, pierwszy krok w kierunku lepszego życia, zupełnie jak Vicky. Czy polecam tę książkę? Zdecydowanie tak!

https://mowmikate.blogspot.com/2017/10/recenzja-sharon-huss-roat-niewidzialna.html

Czy recenzja była pomocna?

MargoRoth

ilość recenzji:132

brak oceny 17-10-2017 17:25

Vicky Decker marzy tylko o tym, aby nie rzucać się w oczy i pozostać niezauważoną. Wpada w panikę przy najmniejszym kontakcie z ludźmi, jest chorobliwie nieśmiała i po tym, jak jej najlepsza przyjaciółka Jenna wyprowadziła się z miasta, nie zamienia z nikim ani słowa.

Observi jest duszą towarzystwa i nie waha się spełniać własnych marzeń. Zyskuje niesamowitą popularność na Instagramie, gdzie wrzuca swoje zdjęcia z imprez i dzieli się fantastycznymi przygodami.

Observi jest fikcyjną postacią stworzoną przez Vicky Decker i chociaż szybko staje się gwiazdą Internetu, jej twarz pozostaje w ukryciu, a tożsamość wciąż jest słodką tajemnicą Vicky. Im większe grono fanów zdobywa Observi, tym bardziej Vicky uświadamia sobie, że świat jest pełen ludzi, którzy, tak jak ona, są samotni i niezauważalni. Czy Vicky zdecyduje się wyjść z cienia i zacznie żyć naprawdę?

#niewidzialna zdołała przekonać mnie do siebie już samym opisem. Dziś, gdy każdy z nas spędza w Internecie mniejszą lub większą część swojego życia, bardzo łatwo jest zauważyć kontrast między prawdziwą rzeczywistością a tą wirtualną. Wielu ludzi, tak jak Vicky Decker, w momencie wzięcia do swojej dłoni smartphonea, staje się zupełnie inną osobą. Ten temat jest mi bardzo bliski, więc z ogromną ciekawością sięgnęłam po #niewidzialną - powieść, która wpisuje się idealnie w tematy obecne w dzisiejszym świecie.

Jenna, najlepsza przyjaciółka Vicky, była jedyną osobą, która potrafiła wydobyć z Vicky choć odrobinę śmiałości i odnaleźć jej prawdziwą osobowość - nie tą Vicky, która panicznie boi się, że któryś nauczyciel wywoła jej nazwisko, a przerwy między lekcjami spędza w szkolnej toalecie, próbując zapanować nad zżerającym ją strachem. Vicky po wyprowadzce Jenny starała się niczym nie wyróżniać i stać się niezauważalną. Szczerze mówiąc, chociaż zachowanie Vicky było obrazem skrajnej obawy przed światem, w niektórych momentach potrafiłam odnaleźć tam siebie. Myślę, że jest to bohaterka, z którą każdy może się choć odrobinę identyfikować. W końcu nieraz miewamy watpliwości, jesteśmy przerażeni i chcemy tylko zamknąć się w czterech ścianach i przenieść do innej rzeczywistości... tej wirtualnej.

To właśnie robi Vicky Decker. Tworzy fikcyjne konto Observi na Instagramie, gdzie zaczyna zamieszczać przerobione w fotoshopie zdjęcia siebie samej w wymarzonych miejscach, z podziwianymi ludźmi - podczas lotu na Hipogryfie, na koncercie zespołu światowej sławy, na fotelu w The Ellen Show... Vicky kreuje postać, która jest jej zupełnym przeciwieństwem - otwarta, odważna i pełna życia. Observi po pewnym czasie udaje się zebrać wokół siebie społeczność ludzi, którzy tak jak ona czują się samotni i niechciani. Chociaż Vicky ma wrażenie, że jest ze swoim problemem zupełnie sama, okazuje się, że zarówno w Internecie, jak i w realnym świecie, otaczają ją osoby, które gotowe są ją zrozumieć. Są to nastolatkowie, których wielokrotnie mijała na korytarzu i którzy wydawali jej się szczęśliwi i spełnieni, a w rzeczywistości cierpieli w duchu. Vicky przekonała się, w jak wielki błąd wprowadziły ją pozory...

Na przykładzie Vicky można bliżej przyjrzeć się umysłowi osoby, która zaczyna zmagać się z depresją. Jej myśli są pełne sprzeczności: pragnie pozostać w cieniu, lecz chce, aby ktoś ją zauważył i zrozumiał; ogarnia ją przerażenie na samą myśl o kontakcie z innymi ludźmi, a jednocześnie ma dosyć samotności i potrzebuje zrozumienia. Nie może liczyć na swoją matkę, która dąży do zmienienia jej na wzór obrazu idealnej córki, który sama stworzyła we własnym umyśle. Brakuje jej też wsparcia ze strony ojca, który w każdej sytuacji konfliktowej podporządkowuje się matce. Jednym słowem, Vicky nie jest łatwo. Observi staje się dla niej odskocznią od codzienności; namiastką życia, które chciałaby prowadzić.

#niewidzialna okazała się naprawdę dobrą powieścią; jedną z tych, które, mimo że są całkiem krótkie i niezbyt ambitne, zostawiają w umyśle czytelnika coś więcej niż satysfakcję po skończeniu kolejnej książki. Przez akcję tej powieści mknęłam błyskawicznie, a w przerwach w czytaniu mój umysł wciąż przywoływał zdarzenia z książki. Nie mogłam się od niej oderwać!

Książka Sharon Huss Roat została napisana bardzo prostym i przyjemnym językiem, który będzie łatwy w odbiorze dla każdego. Styl nie odgrywa tutaj jednak dużej roli - najważniejsze jest przesłanie, jakie autorka próbuje przekazać na kartach powieści. Jest ono niezwykle mądre i daje do myślenia. Przysięgam, po lekturze tej książki będziecie w stanie spojrzeć na świat nieco inaczej i zaczniecie zauważać więcej. 

Podsumowując, #niewidzialna to powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek, który na co dzień żyje pomiędzy światem rzeczywistym a tym wirtualnym. Ta książka może Was zmusić do zmiany sposobu myślenia i do zwrócenia większej uwagi na otaczających Was ludzi. To wszystko opakowane jest we wciągającą historię z wartką akcją. Polecam!

booksofsouls.blogspot.com

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

NaWidelcu

ilość recenzji:54

brak oceny 17-10-2017 16:01

Trzeba dobrze wyglądać, ale nie na tyle, by rzucać się w oczy. Być oryginalną, ale nie dziwną. Towarzyską, ale nie nachalnie. Modną, ale na swój sposób. Odzywać się, milczeć, nawiązywać kontakt, czekać na pierwszy ruch i cały czas? dbać o to, co myślą inni. Niektórzy tak sądzą, prawda? Pamiętam jeszcze czasy gimnazjum. I wiecie co? Nie wróciłabym tam za żadne skarby. Nigdy! A już na pewno nie w czasach Instagrama!


Vicky ma dwie wersje, offline i online. Pierwsza z nich jest nieśmiała, przerażona obecnością innych ludzi i swoją bezradnością. Najchętniej by znikła. Druga nie boi się pokazać w przedziwnych miejscach, zachowywać odważnie, wyciągać rękę do innych. Problem jest taki, że wersja online istnieje tylko na Instagramie. Czy te światy da się zupełnie oddzielić? Czy Vicky kiedykolwiek odważy się ujawnić swoją tożsamość?

Muszę przyznać, że ta książka zupełnie mnie zaskoczyła. Przede wszystkim pomysłem. Bo chociaż podwójna tożsamość internetowa nie jest niczym zaskakującym, nigdy dotąd nie czytałam książki, która by tak dobrze opowiadała o tym temacie. Autorka nie tylko przedstawiła nam bardzo interesującą historię, ale też poruszyła istotne problemy wieku dojrzewania. Nie poszła na skróty, nie poznajemy Vicky już w trakcie ?internetowej sławy?, ale śledzimy jej całą drogę. Od momentu, gdy Instagram służył jej wyłącznie do pooglądania życia innych, po rosnącą popularność anonimowego profilu. Dzięki temu powoli strona po stronie, coraz bardziej lubimy Vicky i coraz mocniej się z nią utożsamiamy. Pod sam koniec powieści byłam jednocześnie zaintrygowana, wzruszona i przejęta!

Strona emocjonalna to bez wątpienia duży plus tej pozycji. Ale nie tylko. Również sama fabuła to po prostu bardzo dobrze opowiedziana historia. Pełna zwrotów akcji, ciekawych wątków i zabawnych dialogów. Całą lekturę towarzyszą nam interesujące postaci. Początkowo schematyczne, jednowymiarowe i typowo szkolne kreacje, wraz z rozwojem akcji wyłamują się ze stereotypów i ujawniają swoje drugie oblicze.

#niewidzialna to przede wszystkim mądra książka, poruszająca bez patetyzmu ani też sztucznej dramaturgii problemy młodego człowieka. Zdecydowanie polecam nastolatkowi, ale też ich rodzicom, którzy nie zawsze są w stanie zrozumieć bolączki ich dziecka. Czy media społecznościowe odgrywały dużą rolę w czasach ich młodości? No właśnie, ta książka pozwoli im zrozumieć, jak to zjawisko wpływa na młodsze pokolenie, jakie niesie zagrożenia, a jak może pomóc. Jeśli jednak nie zaliczacie się do żadnej z tych dwóch grup... nie odkładajcie tej powieści. Gwarantuje, że Was również skłoni do refleksji, bo media społecześciowe są obecne w naszym życiu na każdym kroku.

Spodobał mi się też wątek romantyczny. Był niesztampowy, nienachalny i nieoklepany. Jednym słowem uroczy, a do tego niesamowicie prawdziwy. Zakochałam się w tym zakochaniu, tak młodzieńczym, tak świeżym, a jednocześnie pozbawionym fałszywego lukru.

#niewidzialna to lekka, piękna i warta opowiedzenia historia o nieśmiałości, samotności, ale też o przezwyciężaniu własnych słabości i ograniczeń. Uniwesalna i wciągajaca jak sam Internet. Warto ją zobaczyć i przeczytać!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Książkowe Zacisze

ilość recenzji:1

brak oceny 16-10-2017 21:42

#niewidzialna to wyjątkowo aktualna i mądra młodzieżówka, nie tylko dla młodzieży. Napisana lekkim stylem, bogata w życiowe wskazówki i rady, poruszająca wiele ważnych problemów, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo. Mamy tutaj obraz młodych ludzi, żyjących na uboczu grupy rówieśniczej, wykluczonych, osamotnionych, szukających przyjaźni i wsparcia w internecie. Fabuła wciąga, a bohaterowie dają się lubić. Nie mam jej nic do zarzucenia i uważam, że warto zwrócić na nią uwagę.

Czy recenzja była pomocna?

Amanda

ilość recenzji:262

brak oceny 16-10-2017 12:45

Na pełny tekst zapraszam na bloga: https://amandaasays.blogspot.com/2017/10/niewidzialna-sharon-huss-roat.html

#niewidzialna, to książka młodzieżowa, jednak ani trochę nie należy jej umniejszać wagi, gdyż porusza ciekawą tematykę i niesie za sobą jakąś lekcję. Nie musimy być tak nieśmiali jak Vicky, by czuć się samotnym, ale też i nie każdy, kto wygląda na duszę towarzystwa, naprawdę nią jest. Autorka zwraca też uwagę na to, by nie skupiać się wyłącznie na sobie, ale też wyciągnąć pomocną dłoń do innych. A wszystko to, wraz z interesującą fabułą i kreacją bohaterów, daje nam świetną lekturę na wieczór, którą pochłoniemy szybko i bez zgrzytów. Nie spotkałam się też jeszcze z książką, w której byłby wątek dotyczący Instagrama, więc to dodatkowy plus, nawet jeśli nie wszystko było w nim zgodne z rzeczywistością.
Dla kogo? Oczywiście dla miłośników młodzieżówek, ale też i dla tych, którzy mają słabość do tego gatunku, ale w tym bardziej wartościowym wydaniu.
Ja się nie zawiodłam, mam nadzieję, że tak samo będzie i w Waszym przypadku! ;-)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Angelika

ilość recenzji:1

brak oceny 11-10-2017 12:35

Motyw internetu,facebooka jest ostatnio dość często wykorzystywany przez autorów jako główna fabuła powieści.I tak również jest z tą książką#niewidzialna.
Internet daje czasami anonimowość, czasami jest, to sposób na wyrażanie siebie i swoich zainteresowań,społeczeństwo,które przegląda posty czy zdjęcia nakręca cała machinę.Im więcej liczników polubień tym,osoba staje się bardziej interesowna dla innych.Czasem jednak można pogubić się w internetowym świecie.I tak poniekąd jest z główną bohaterką Vicky.
Vicky to młodziutka dziewczyna,która się uczy.Na pozór wiedzie normalne życie w śród znajomych i rodziny.Jednak w dziewczynie drzemią pasję,z którymi ukrywa skrzętnie przed rodzicami,którzy zupełnie inaczej spostrzegają dziewczynę.
Vicky swoją pasję postanawia przełoży na internet i dzielić się większym gronem odbiorców z zainteresowaniami.Z pierwszym dodanym postem dziewczyna robi się coraz bardziej znana,zaczyma być szkolną gwiazdą.Ma poczucie,że w końcu mogła wyjść z cienia i poczuć się sobą.Czy internet i licznik polubień są w stanie dać jej spełnienie i bezgraniczne szczęście ?Tego nie zdradzę.
Bez zastanowienia sięgnęłam po tą książkę.Lubię motyw internetu i szkolne klimaty,aczkolwiek muszę zaznaczyć ,że nie jest to na pewno książka dla wyrafinowanych i wymagających czytelników.Po książkę powinni się pokusić czytelniczy w wieku szkolnym.Autorka pokazuję jak bardzo młodzi ludzie ,pragną za wszelką cenę być akceptowani i lubiani i jak bardzo internet daje nam tą możliwość.Kreowanie innej osobowości ,niż jest się w rzeczywistości jest prostsze,niż ukazanie swojej naturalności,prawdziwej twarzy.Jest to nie lada wyczyn.Niestety nie każdy jest na tyle odważny i świadomy siebie ,by wykonać ten ruch i wyjść poza szereg.Czy aby nie lepiej być sobą a niżeli kolejną kopią człowieka?Polecam książkę

Czy recenzja była pomocna?

Aga

ilość recenzji:1

brak oceny 11-10-2017 09:11

Gdy tylko zobaczyłam okładkę książki, a także jej ciekawy tytuł z popularnym hashtagiem, chciałam ją przeczytać. Szczerze mówiąc nie zaglądałam nawet zbytnio do opisu, po prostu zabrałam się za lekturę i mogę zdecydowanie stwierdzić, że moje przeczucia odnośnie powieści się sprawdziły, bo nie dość, że wciągnęła mnie bez reszty, to jeszcze wywołała masę najprzeróżniejszych uczuć.

Główną bohaterką jest Vicky Decker, przeciętna nastolatka, która jest nieśmiała do tego stopnia, że nie potrafi powiedzieć zwykłego ?cześć? koleżance z szafki obok, nawet jeśli przygotowywała się do tego bardzo długo. I choć do tej pory jakoś sobie radziła to po wyprowadzce jej najlepszej przyjaciółki Vicky naprawdę nie jest w stanie uporać się z tą nieśmiałością, a przez to czuje się coraz bardziej samotna. Po kilku wydarzeniach w swoim życiu zaczyna tworzyć nową historię ­? na instagramie zostaje Observi i odkrywa, że może świetnie bawić się nawet bez wychodzenia z pokoju. Observi pomaga jej, ale szybko staje się czymś więcej, a zabawa w nią może naprawdę pomóc innym. Tylko czy podczas przeżywania swojego życia w internecie nie zapomni o tym ważniejszym życiu ? realnym? I czy będzie w końcu potrafiła stawić czoło swoim lękom oraz poznać ludzi, dzięki którym przestanie być tak #samotna?

Jak już wspomniałam, książka mnie dosłownie pochłonęła i skończyłam ją w kilka godzin. Mimo że zamierzałam przeczytać zaledwie pierwszy rozdział przed snem, to nie odłożyłam jej, póki nie dotarłam do ostatniej strony. I nic dziwnego, po prostu jest to jedna z tych książek młodzieżowych, które naprawdę potrafią poruszyć czytelnika i zamknąć w swoim szczelnym świecie, tak że nie będzie istniało nic dokoła.

To, co bardzo mi się spodobało w książce, to poruszenie popularnych tematów w nowy sposób. Przede wszystkim użycie mediów społecznościowych, a głównie instagrama, do przekazania głównego zamysłu, ukazanie siły, jaką takie aplikacje posiadają ? zarówno tej niszczycielskiej, jak i tej dobrej, która naprawdę może pomóc komuś po drugiej stronie telefonu czy komputera. Zostało to wszystko opisane tak, że zarówno osoba, która zupełnie nie interesuje się nimi jest w stanie spokojnie wszystko zrozumieć, a także ktoś, kto doskonale zna mechanizmy działania aplikacji nie będzie się niecierpliwił oczywistościami. Poza tym autorka bardzo zręcznie opisuje kolejne rozterki i problemy, nawet przez chwilę nie ma się wrażenia, że coś jest nudne, zbyt przekoloryzowane czy zwyczajnie niepotrzebne. Książka charakteryzuje się realizmem, ponadto nie dość, że porusza naprawdę ważne w ostatnim czasie problemy, to jeszcze robi to w bardzo prosty, a zarazem ciekawy sposób. Sam styl autorki jest bardzo przyjemny, lekki, dzięki czemu książkę czyta się naprawdę szybko.

Vicky to jedna z bohaterek, które naprawdę polubiłam. Mimo że jej chorobliwa nieśmiałość czasami mnie drażniła, to byłam w stanie naprawdę zapałać do niej sympatią, czasami współczuciem i zdecydowanie kibicowałam jej w kolejnych decyzjach, nawet jeśli nie były zwykle trafione. Poza tym bardzo podobały mi się wątki poboczne w książce, a także bohaterowie, towarzyszący Vicky. Wszystko było dopracowane, zadbane, a postacie wyraziste, ciekawe i nieprzerysowane.

Książka porusza ciekawe i trudne tematy, z którymi pewnie większość z nas niejednokrotnie się zetknęła. Może nie jest to bardzo wymagająca lektura, bo przecież to powieść młodzieżowa, ale jest to poruszająca opowieść o nieśmiałej dziewczynie, o jej problemach i próbach wyjścia z nich. O jej przyjaciołach, znajomych i nieznajomych, którzy są #samotni, czują się czasem #zapomniani. O sile internetu, dzięki któremu można zarówno zostać zniszczonym, jak i spróbować podnieść się na nogi. Dlatego serdecznie polecam #niewidzilną. Jest to naprawdę dobrze napisana, poruszająca, pełna trosk, ale także i humoru opowieść o samotności, o przyjaźni i o popularnych mediach społecznościowych, po skończeniu której nie będziecie w stanie tak zwyczajnie wrócić do własnego świata, zwłaszcza gdy zdacie sobie sprawę z tego, że jest dokładnie taki sam, jak ten Vicky.

Czy recenzja była pomocna?

dwiestronykultury.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 7-10-2017 23:25

Jaką moc w dzisiejszych czasach mają media społecznościowe? Pozwalają nam poznawać ludzi z całego świata, dzielić się momentami z życia oraz po prostu dać się zauważyć. Zanotowane jest wiele negatywnych czynników, które sprawiają, że ludzkość uzależnia się od Instagrama, Facebooka czy Twittera, jednak niespecjalnie mówi się o ich pozytywnych stronach. Wszyscy wiemy, że są tam pokazywane nierzeczywiste kanony piękna i wiele gwiazd jest produktem agencji reklamowej. Jednak zastanawialiśmy się czasem, ilu samotnych ludzi szuka w nich kontaktu z drugim człowiekiem? Będąc nieśmiałym oraz wrażliwym ciężko jest się otworzyć i podejść do obcej osoby na ulicy. Napisanie do drugiej osoby na Twitterze nie wydaje się już takie ciężkie. Jednak czy jest to rzeczywista pomoc dla człowieka samotnego, czy tylko złudny moment, kiedy ktoś czuje się z kimś związany?

Książka #Niewidzialna Sharon Huss Roat okazała się dla mnie wielkim zaskoczeniem. Przez to nieszczęsne porównanie do Girl Online na okładce, spodziewałam się raczej płytkiej historii o zdobywaniu popularności w sieci. Jednak zamiast tego dostałam opowieść o wielkiej samotności i nieśmiałości, która, mimo że blokuje życie Vicky nie pozwalając jej nawiązywać kontaktów, sprawia, że tworzy źródło pomocy dla ludzi z podobnymi problemami.

Wszystko zaczęło się dość niefortunnie. Najlepsza przyjaciółka Vic wyprowadziła się do innego stanu. W przypadku, gdy całe życie ma się jednego przyjaciela, taki cios może zaboleć. Do tego główna bohaterka widzi, że Jen zaczyna nowe życie z popularnymi znajomymi, kiedy ona nadal jest zbyt wstydliwa by powiedzieć cześć do koleżanki z szafki obok. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że Vicky wymyśla Observi. Jednak nie tworzy tylko swojego popularnego alter ego, nie taki był jej zamysł. Wiedząc jakie to uczucie być samotnym, chciała dotrzeć do osób jej podobnych. W ten sposób dowiedziała się, że istnieją różne rodzaje samotności. Osoby, które na co dzień w szkole wydają się duszami towarzystwa, w zaciszu domu mogę cierpieć, a ich jedynym ratunkiem jest krótka rozmowa, która może wszystko zmienić.

Książka ukazuje drogę Vic przez zrozumienie swojego problemu, aż do momentu, kiedy postanawia sobie pomóc. Jest swoistym podręcznikiem dla nastolatków, którzy czują się w jakiś sposób odizolowani od otaczających ich ludzi, czy nawet rodziny. Jednak nie rzuca nam znanym frazesów typu: ?wyjdź do ludzi?, ?odważ się to zrobić? itp. Droga bohaterów tej książki wcale nie jest prosta i usłana różami. Jeśli chce się sobie pomóc, to należy o tę pomoc poprosić. Młode osoby odnajdą w niej wiele cennych porad, niezależnie od tego czy identyfikują się z przedstawionymi przypadkami osób, czy nie. Książka wręcz zachęca nas, by spojrzeć wokół siebie i zastanowić się co czują inni.

Jednak #niewidzialna to nie same porady i nauka empatyczności, przede wszystkim to ciekawa historia oraz wyraziści bohaterzy. Fabuła, choć typowa dla książek młodzieżowych, okazała się bardzo ciekawie i przede wszystkim realnie skonstruowana. Czytając kolejne rozdziały czujemy, że takie osoby mogłoby żyć w naszej szkole i otoczeniu. Jest to bardzo ważne w powieściach, które mają w jakiś sposób dotrzeć do młodego czytelnika.

Ciężko też nie wspomnieć o wątku romantycznym w dziele Sharon Huss Roat. Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl, kiedy go wspominam, to uroczy. Jest to przykład, że każdy może znaleźć w swoim otoczeniu kogoś, kto jest w stanie cię zrozumieć. Nie trzeba nawet wychodzić ze swojej skorupy. Jeśli znajdziesz odpowiednią osobę, razem uda wam się zmienić siebie nawzajem. Jednak romans między bohaterami nie jest natarczywy oraz nie jest głównym wątkiem książki. Jest on po prostu dodatkiem, który może być nadzieją dla ludzi, którzy poczują się jak Vic albo po prostu motorem, który sprawi, że akcja będzie dynamiczna i nie prostolinijna.

Jeśli więc macie ochotę przeczytać książkę, która będzie lekka, a jednocześnie z przesłaniem, to #niewidzialna od Sharon Huss Roat jest odpowiednim wyborem. Pozwoli wam przez kilka tygodni zamieszkać z Vicky i poznać, jak wygląda jej życie. Życie osoby samotnej, która nagle osiąga moc zmieniania życia innych. Przede wszystkim pozycja powinna spodobać się nastolatkom, jednak starszy czytelnik również nie powinien nudzić się przy zgłębianiu tej lektury.

Czy recenzja była pomocna?