Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Czego dowiedzieliśmy się o pochodzeniu człowieka dzięki badaniom genomu naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych? "Neandertalczyk" przedstawia fascynującą historię okrywania odpowiedzi na to pytanie. Od pierwszych prób badań kopalnego DNA w latach 80. aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 r., śledzimy niezwykłą opowieść o narodzinach nowej dziedziny nauki, której porażki i triumfy ze swadą opisuje człowiek, dzięki któremu badania te w ogóle się rozpoczęły.
  Odczytanie pełnego zapisu informacji genetycznej neandertalczyka sprawiło, że dowiedzieliśmy się o nim znacznie więcej, niż kiedykolwiek odkrylibyśmy dzięki tradycyjnym badaniom paleontologicznym. Przede wszystkim jednak zbliżyło nas do odpowiedzi na pytanie, jakie biologiczne czynniki sprawiły, że to ludzie współcześni - a nie nasi wymarli krewni - odnieśli oszałamiający sukces ewolucyjny. No właśnie, czy jednak neandertalczycy wymarli bez śladu?
  Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w naszym drzewie genealogicznym. Stały się fundamentem, na którym jeszcze przez długie lata budować będą inni badacze - antropolodzy, paleontolodzy, genetycy populacyjni, ewolucjoniści. "Neandertalczyk" to wciągająca opowieść o marzeniach, wytrwałości i nauce najwyższej próby. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy - i skąd pochodzimy.

 `Rzadko się zdarza, by kulisy wielkich odkryć w nauce opisywali ich autorzy - w dodatku czyniąc to w świetnym stylu i opowiadając ciekawą historię. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak uprawia się prawdziwą naukę, musicie przeczytać tę książkę.`
  Edward O. Wilson, profesor Harvard University

 `Problem po problemie, rozwiązanie po rozwiązaniu, Pääbo relacjonuje przebieg badań, które doprowadziły do odkrycia naszych genetycznych związków z neandertalczykami, przedstawiając przy okazji realia współczesnej nauki i pozwalając nam doznać ekscytacji, jaką odczuwają badacze dokonujący wielkiego odkrycia naukowego.`
  Richard Wrangham, profesor Harvard University

 `Neandertalczyk autorstwa Svante Pääbo to niesamowita historia człowieka, który w pojedynkę wyruszył na poszukiwanie korzeni naszego gatunku, uzbrojony w najnowsze zdobycze genomiki. Pääbo opowiada o swoich odkryciach - zarówno tych pierwszych, dzięki którym dowiedzieliśmy się wiele nowego o naszych przodkach, jak i tych późniejszych, które dowiodły, że ludzie krzyżowali się z neandertalczykami i że domieszka neandertalskiego DNA trafiła do genomu ludzi współczesnych. Oto nauka w najlepszym wydaniu.`
  J. Craig Venter, biolog i dyrektor J. Craig Venter Institute



Svante Pääbo - jest dyrektorem Zakładu Genetyki w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku. Jego przełomowe odkrycia wielokrotnie przedstawiano w mediach i opisywano na łamach prasy. W 2009 r. tygodnik Time zaliczył go do stu najbardziej wpływowych ludzi świata.

Tytuł oryginału: Neanderthal Man. In Search of Lost Genomes
Tłumaczenie: Anna Wawrzyńska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 27.08.2015

RECENZJE - książki - Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów

4.5/5 ( 19 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

Andrzej Pióro

ilość recenzji:2

brak oceny 17-12-2016 22:24

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Nigdy nie sądziłem,że książka opisująca proces odkrywania genotypu Neandertalczyka może być napisana z taką swadą!Bardzo ciekawa, dająca dużo do myślenia na temat ludzkości i drogi którą przebyliśmy.Jak się okazuje przy pomocy tego hominida.Który, spotkanie z Homo Sapiens przypłacił zniknięciem z kart historii.Nie całkiem jednak do końca...W każdym z nas, Europejczyków jego cząstka pozostała.Przed naukowcami pozostaje jeszcze kawał roboty i badań nad genotypem Neandertalczyka i jego mapowaniem.Powinniśmy wiedzieć co otrzymaliśmy w spadku i za co odpowiadają jego geny. Są "dobre" czy "złe". Polecam.