Nagość życia

Opowieści z bagien Rwandy

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wiosną 1994 roku, kiedy zaczęły się rzezie Tutsich przez Hutu w Rwandzie, Jean Hatzfeld był w Sarajewie. Dziennik "Libération" wysyła go do Stanów Zjednoczonych, by relacjonował mistrzostwa świata w piłce nożnej. W hotelowym pokoju w San Francisco dowiaduje się z telewizji o ludobójstwie w Rwandzie. Później zostaje wysłany do Rwandy, by pisać o ucieczce setek tysięcy Hutu do sąsiednich krajów. Po powrocie do Paryża zastanawia się, dlaczego media tak mało miejsca poświęcają ludziom, którzy ocaleli. W 1997 roku wraca do Rwandy, by wysłuchać tych, którzy przeżyli. Świadectwa trzynastu z nich, pierwszych, którzy zdecydowali się mówić, składają się na książkę Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy.
Trzynastu Tutsich opowiada o tym, jak przeżyli, całymi tygodniami nie wychodząc z bagien, leżąc w błocie, kryjąc się pod wielkimi papirusami, a ich lakoniczne, często metaforyczne słowa ocierają się niemal o poezję. Opowiadają o tym, jak ich sąsiedzi Hutu zabijali maczetą ich rodziców, ich dzieci, ich przyjaciół, jednak językiem tak lekkim, że ból wydaje się mniej bolesny, okrucieństwo nie tak okrutne. Mówią też, dlaczego nie rozumieją tego, co się stało, dlaczego tak mało jest w nich nienawiści, w jaki sposób zdołali powrócić do życia, choć stracili wszystko, rodziny, domy, stada, choć dotarli do kresu życia, do "nagości życia", jak mówi jeden z nich. Jean Hatzfeld opisuje ich wioski, rwandyjskie pejzaże, portretuje osoby składające świadectwa: nauczyciel Innocent Rwililiza, wypasający bydło Janvier, szwaczka Jeannette, osoby, z którymi polski czytelnik spotkał się już w trzeciej części rwandyjskiej trylogii Hatzfelda zatytułowanej Strategia antylop.

"Nie wiadomo, czy można zrozumieć. Ale żeby spróbować, trzeba najpierw wysłuchać. Hatzfeld robi to za nas. Rozmawia z ocalałymi. Oni też nie rozumieją, jak to jest, że sąsiad staje się mordercą - ale nie mają swojego Hatzfelda, który by im pomógł. Więc opowiadają, jak potrafią, bezradni i bezbronni. O krwawym błocie, w którym żywi udawali trupy. O tym, jak to jest, gdy się z takiego błota wychodzi i trzeba żyć dalej, obok morderców, wśród cieni pomordowanych. Hatzfeld słucha. Zapisuje. Już dawno przestał być dziennikarzem, autorem reportaży. By opisać, musiał stać się częścią tego, co opisuje, zamieszkać razem z ocalałymi, na ich wzgórzu. Opisuje swoich sąsiadów. Naszych".
Konstanty Gebert


Jean Hatzfeld (ur. w 1949 roku na Madagaskarze) - reporter, korespondent wojenny i pisarz. Karierę dziennikarską rozpoczął w 1977 roku w dzienniku Libération. Jako korespondent zagraniczny podróżował po Europie Środkowej: opisywał powstanie Solidarności, upadek Muru Berlińskiego, aksamitną rewolucję oraz koniec dyktatury Nicolae Ceauşescu. Przez dwadzieścia pięć lat pracował jako korespondent wojenny z objętych kryzysem zbrojnym krajów Bliskiego Wschodu - Libanu, Izraela, a także Iraku - oraz Haiti, Konga, Algierii, Burundi i Iranu. Trzy lata spędził w byłej Jugosławii, gdzie został ranny podczas ostrzału Sarajewa. Doświadczenia te zaowocowały dwiema książkami: L'Air de la guerre (1994) oraz La guerre au bord du fleuve (1999).
W 1994 wyruszył do Rwandy z zamiarem przygotowania reportażu dla Libération o tamtejszych ludobójstwach i ich następstwach. Wkrótce zrezygnował jednak z pisania do prasy codziennej i skupił się na dogłębnym zbadaniu przyczyn i konsekwencji rwandyjskiej masakry. Na podstawie zebranych artykułów powstała książka reporterska Dans le nu de la vie (2001), w której Hatzfeld opisuje świadectwa ocalałych członków plemienia Tutsi. Książka otrzymała Prix Culture, Prix Pierre Mille i Prix France Culture. Dwa lata później postanowił przedstawić racje zbrodniarzy - rozmowy z przedstawicielami plemienia Hutu doprowadziły do powstania książki Une saison de machettes, za którą otrzymał Prix Jossef Kessel w 2004 roku. W 2007 roku opublikował La stratégie des antilopes (polski tytuł: Strategia antylop), nagrodzoną Prix Médicis, jedną z najbardziej prestiżowych francuskich nagród literackich.
Przekład z francuskiego Jacek Giszczak
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 20.04.2011

RECENZJE - książki - Nagość życia, Opowieści z bagien Rwandy

4.5/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0