SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Moja Warszawa (twarda)

Powidoki

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa twarda w obwolucie
Ilość stron 340

Opis produktu:

Zbiór felietonów w nowej edycji z posłowiem Piotra Bratkowskiego, przygotowany na 75-lecie urodzin Marka Nowakowskiego. Na tom składa się wybór tekstów, opublikowanych w trzech tomach Powidoków: Chłopcy z tamtych lat, Wspomnij ten domek na Gęsiówce, Warszawiak pilnie poszukiwany, w latach 1995-1998

`Obchodzący w tym roku swoje 75-lecie Marek Nowakowski pisze przez całe moje życie: jego debiutanckie opowiadanie Kwadratowy ukazało się, gdy miałem dwa lata. A ja z kolei prawie przez całe życie go czytam: zaczęło się jeszcze chyba w szkole podstawowej od wydrukowanego bodaj w Twórczości opowiadania Teczka (weszło później do tomu Mizerykordia), pełnej mocno cynicznego humoru opowieści o przygodzie dwóch panów w delegacji służbowej. Okazało się, że jest w domu najnowsza z opublikowanych dotąd książek Nowakowskiego Zapis; natychmiast ją pochłonąłem. W ten oto sposób, sam o tym nie wiedząc (miałem wówczas zamiar zostać biologiem albo chemikiem), zacząłem już wtedy przygotowywać moją pracę magisterską, poświęconą właśnie twórczości autora Księcia Nocy.
(...) Wśród opinii, pomniejszających pisarsko autora Silnej gorączki był i ten, że Nowakowski nigdy nie stworzył prawdziwej powieści, (...) że skupia się na literackich drobiazgach, przyczynkach. Zapis był - nie wiem, na ile świadomą - odpowiedzią na te zarzuty i zarazem (całkiem już chyba niezamierzonym) manifestem metody twórczej pisarza. Kilkadziesiąt opowiadań - bardziej rozbudowanych i zupełnie szkicowych, króciutkich - rozgrywa się podczas jednej, wyjątkowo mroźnej zimy w Warszawie i przyłączonych do niej, ale wciąż peryferyjnych, rodzinnych Włochach pisarza. Te ułamkowe, często jednostkowe historyjki układają się jednak w panoramiczną całość. Nie będąc w klasycznym sensie tego słowa powieścią, tworzą jednak powieściową strukturę, zmuszają, by jak powieść je czytać i w efekcie - złożone razem pełnią tę samą co powieść funkcję: wyczerpującego opisu wybranego przez pisarza wycinka ludzkich losów.
(...) Teksty składające się na Powidoki są nie-literaturą jeszcze z jednego powodu. Zanim stały się książką, drukowane były jako felietony w prasie - Kulisach i Życiu Warszawy. Kolejne odcinki powstawały więc na zamówienie: na określony termin i pod wyznaczony przez redakcje wymiar. Spełniały więc także doraźną funkcję użytkową.
Tyle że - po latach widać to wyraźnie - pod ręką prawdziwego pisarza także nie-literatura zamienia się w literaturę. Czytane dziś Powidoki okazują się kolejną niby-powieścią Marka Nowakowskiego.`
Z Posłowia Piotra Bratkowskiego


Marek Nowakowski (ur. 2 kwietnia 1935), pisarz, publicysta, aktor i scenarzysta. Debiutował w 1957 roku ogłoszonym na łamach Nowej Kultury opowiadaniem Kwadratowy. W swojej twórczości zajmował się oficjalnie przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterowie wielu jego utworów to ludzie skłóceni z prawem, złodzieje i przestępcy. Wydał m.in. zbiory opowiadań: Ten stary złodziej, Benek Kwiaciarz, Silna gorączka, Zapis, Książę Nocy. Jest autorem książek: Raport o stanie wojennym, Homo Polonicus, Grecki bożek, Nekropolis, Syjoniści do Syjamu. Jako uważny obserwator i krytyk współczesnej rzeczywistości, przygląda się jej z ironicznym nieraz dystansem, ukazując z tęsknotą miejsca, które dziś już często nie istnieją, konfrontując jednocześnie swoje wspomnienia ze współczesnością.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wymiary: 165x235
Ilość stron: 340
ISBN: 978-83-244-0125-3
Wprowadzono: 07.04.2010

RECENZJE - książki - Moja Warszawa, Powidoki - Marek Nowakowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 10 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    3
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: