rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Mitologia słowiańska - mobi, epub ...

A. Brukner

ebook, multiformat: mobi, epub

4,34 zł taniej -2%

Hurrem. Słowiańska odaliska - mobi, ...

D. Altinyelekli...

ebook, multiformat: mobi, epub

22,13 zł taniej -20%

Hürrem, słowiańska odaliska Tajemnice ...

D. Altinyelekli...

ebook, multiformat: mobi, epub

22,13 zł taniej -20%

Czarna księga Tom 1

F. Górski

książka

26,83 zł taniej -18%

Moja pierwsza mitologia Księga 1 ...

K. Marciniak

audiobook cd

22,30 zł taniej -20%

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ ...

M. Grzegorz

książka

68,55 zł taniej -29%

Wielka Księga Modlitw Tom 1

P. ZBIOROWA

książka

127,17 zł taniej -15%

Wielka księga kuchni polskiej Tomy 1-2

E. Trojan

książka

184,92 zł taniej -38%

Słowiański hercog Tom 1 - mobi, epub

T. Jeż

ebook, multiformat: mobi, epub

3,92 zł taniej -20%

Księga emigrantów. Tom 1

Wykonawca:

Czesław Śpiewa

muzyka cd

Universal Music Polska

36,94 zł taniej -16%

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA
ocena: 4, głosów: 7
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA

We współczesnym świecie, zdominowanym przez skomplikowane technologie i prawie w całości już odkrytym, młodzi ludzie gorączkowo poszukują zagadek, które mogliby rozwiązać, światów, które mogliby odkryć, własnych sposobów na życie, które pozwoliłyby im wnieść nowe doświadczenie w zbiorową mądrość zwaną cywilizacją. Interesują się zaginionymi kulturami, megalitycznymi budowlami Ameryki Środkowej, obszarem wytrzebionej przez białych kultury Indian, szamanizmem, trollami i elfami mitologii germańskiej, nieistniejącymi kontynentami, egzotycznymi kultami i obyczajami.

To tak wyraźnie rysujące się zapotrzebowanie ujawnia dotkliwą lukę w świadomości Polaków i ich wiedzy na temat własnych korzeni. Książka Białczyńskiego ma za zadanie wypełnić tę lukę - ukazać rozległy, niemal doszczętnie zatopiony ląd, który nie leży wcale na antypodach Ziemi, lecz wokół nas, być może w naszych umysłach i sercach. Jako Polacy, Słowianie, Europejczycy jesteśmy ukształtowani na równi przez naszą historię i prehistorię. Pierwsza jest domeną nauki, druga - mitologii. O ile pierwszą znamy jako tako, druga stanowi ciągle mglistą, nieodgadnioną przestrzeń, mnogo usianą białymi plamami. A przecież świat magiczny naszych przodków stanowi integralną część naszej współczesnej mentalności i kultury. Trudno rozumieć w pełni własny język, nie znając źródeł słów, pojęć, symboli i znaków. Wierzenia magiczne, mity i język to nierozerwalny splot, którego poszczególne składowe kształtowały się we wzajemnych oddziaływaniach przez tysiąclecia.

Nieznane mity i podania otwierają przed Czytelnikiem rozległy przestwór świata wyobrażeń i wierzeń Prasłowian, świata podań ludowych i baśni mitycznych, zapełnionego postaciami dziwnych stworów, boginek, demonów, inogów. O tym świecie i jego bohaterach trzeba przypomnieć, przede wszystkim dlatego, że głęboka, wspólna wszystkim ludziom potrzeba odwołania się, wsparcia na archetypach wyrażonych w formie bliskich kulturowo mitów w XXI wieku z wielką siłą odżyła. I nie jest to sprawa chwilowej mody.

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA

książka

Wydawnictwo: Fundacja Turleja

Oprawa: twarda

Ilość stron: 592

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 84,70

Cena detaliczna: 99,66

U nas taniej o 15%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

79,73

Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (2)

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA - opis produktu:

Księga Tura jest pierwszym tomem "Mitologii słowiańskiej". Ta niezwykła publikacja stanowi najobszerniejszą jak dotąd literacką prezentację kultury duchowej Słowiańszczyzny.
Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata aż po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich.

Książka w swoim układzie jest wzorowana na "Mitach greckich" Roberta Gravesa. Autor nadał jej kształt trójwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowieść fabularna - czysta treść mitu, podania, legendy czy opowieści bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowią przypisy umieszczone pod każdym rozdziałem. Zawierają one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materiałach naukowych z wielu dziedzin. Trzecia warstwa to przypisy do przypisów - część stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat.

"Mitologia" Białczyńskiego, mimo wieloletniej pracy badawczej autora z wykorzystaniem narzędzi i żródeł naukowych oraz ogromu wiedzy, nie jest po prostu naukowym opracowaniem tematu. Stanowi piękną, wciągającą, literacką - a rzetelną z naukowego punktu widzenia - wizję, udaną próbę zebrania w spójną jedność bogatej, a nieznanej kultury Słowian. To wspaniała literatura, posługująca się bogatym, poetyckim, stylizowanym językiem, pełna barwnych postaci i dramatycznych wątków.

Mocną stroną planowanego wydawnictwa są fantastyczne ilustracje Jana Pola (Jerzego Przybyła), stanowiące już mitologiczny kanon ikonograficzny. Pol z dużą swobodą porusza się na gruncie symboliki i treści mitologicznych. Posiadł wielką wiedzę na ten temat, jest też obdarzony niezwykłą wyobrażnią i dużym talentem narracyjnym. Stworzył bogatą, udaną artystycznie i ikonograficznie galerię bogów i innych postaci mitologicznych, które - niczym Poczet Królów Polskich Jana Matejki - na trwałe zapadną w świadomości Polaków.


Czesław Białczyński urodził się w 1952 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi. Debiutował w 1978 roku powieściami SF: "Próba inwazji" (1978), "Zakaz wjazdu" (1981), "Miliardy białych płatków" (1983), "Ostatnia noc niewidzialnych" (1985), "Jan San - moje przygody z psioniką" (1990). Według "Próby inwazji" nakręcono w 1986 roku film telewizyjny. Napisał też powieści współczesne: "Czwarty na piąty, maj, osiemdziesiąt" (1983), drukowaną w czasopismach i czytaną w całości na antenie III Programu Polskiego Radia "Śmierć buntownika" (1985) oraz powieść sensacyjną "Polski łącznik" (1991).
Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych, np. nakręconych w 1992 roku przez Wojciecha Wójcika z Arturem Żmijewskim w głównej roli "Trzech dni bez wyroku", programów telewizyjnych popularyzujących historię Polski, np. emitowanego w latach 1996-1997 w TVP2 "Wehikułu czasu", oraz - dla amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS - odcinków serialu dla dzieci "Compet" (1997).
Jest założycielem awangardowej grupy poetyckiej Kodystów Polskich.
Drukował w czasopismach: "Życie Literackie", "Gazeta Krakowska", "Kurier Polski", "Literatura", "Przekrój", "NaGłos". Był stałym współpracownikiem "Gazety Polskiej" w Toronto (1996-2001).
Od 1989 roku zajął się studiami nad legendami, podaniami, mitami i obrzędami prasłowiańskiej religii oraz nad prehistorią Słowian. Pierwszym owocem tej pracy była wydana w 1994 roku książka "Stworze i Zdusze - leksykon boginek, bogunów i demonów słowiańskich". Była czytana w Polskim Radiu, stała się też podstawą scenariusza serialu animowanego dla dzieci oraz programów pokazywanych w ramach Telewizji Edukacyjnej (TVP1) czy "Swojskich klimatów".
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od początku jego istnienia. Członek-współzałożyciel Polskiej Akademii Filmowej (2003).

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Fundacja Turleja
Oprawa:twarda
Wymiary:240x315
Ilość stron:592
ISBN:83-7411-035-X
Wprowadzono: 26.04.2006
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA - recenzje klientów

1/11/2009
recenzja dotyczy produktu: Książka

Rewelacyjna i owszem. Ale z tą rzetelnością to różnie. No chyba, że rzetelność polega na uzupełnianiu tego, o czym źródła milczą, własną fantazją. Wtedy - czemu nie.

ciesielski_t(at)yahoo.com 25/04/2009
recenzja dotyczy produktu: Książka

Mitologia Słowiańska Czesława Białczyńskiego to rewelacyjna książka dla tych, którzy chcą poznać wierzenia naszych przodków - laików, jak i specjalistów religioznawstwa. W obliczu braku jakichkolwiek oryginalnych zapisów kosmologii Słowian, Białczyński stworzył niezwykłe dzieło, które na podstawie rzetelnych informacji stworzył fascynującą narrację - jedyną opowieść o słowiańskim świecie.

10.00

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

K. Michalak

książka

25,77 zł taniej -30%

Czarna Madonna

R. Mróz

książka

25,87 zł taniej -35%

Wilcze Leże

A. Pilipiuk

książka

27,87 zł taniej -30%

Czereśnie zawsze muszą być dwie

M. Witkiewicz

książka

23,93 zł taniej -35%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

20.24 zł

taniej -30%

Mitologia nordycka

Neil Gaiman od lat fascynował się mitologią krajów skandynawskich i północno-germańskich. Więc z wielką inspiracją stworzył porywające wersje największych nordyckich historii w swoim barwnym i specyficznym stylu. "Mitologia nordycka"to paleta szesnastu różnobarwnych mitów rozpoczynających się od powstania świata, a kończących się zmierzchem...

książka

56.81 zł

taniej -15%

Mitologia śląska Przywiarki ślónskie

Czy demonologia śląska zasługuje na wyodrębnienie, na specjalne potraktowanie?. Czy różni się od demonologii polskiej w ogóle i od demonologii, nazwijmy je, regionalnych? Z pewnością tak! Cechą wyróżniającą jest ogromna liczba i różnorodność opowieści wierzeniowych o demonach wodnych - utopkach, o demonach podziemnych, w szczególności kopalnianych, o...

książka

45.41 zł

taniej -24%

MITOLOGIA

Kolejna z serii tajemniczych, dawnych ksiąg, które zrządzeniem losu zachowały się do naszych czasów i obecnie zostały wydane z największą dbałością o wierność oryginałowi. Tym razem to XIX-wieczny skrypt studencki, zawierający na marginesach intrygujące zapiski podróżnika, który zaginął w niejasnych okolicznościach. Księga odsłania przed nami świat greckich...

książka

30.86 zł

taniej -15%

Mitologia Kresów Zachodnich w pamiętnikarstwie ...

Halina Tumolska podjęła ciekawą i potrzebną próbę analizy problemu mitologizacji literackiej i memuarystycznej Kresów Zachodnich. Co najmniej dwa czynniki decydują o tym, że rozpoznanie tej tematyki wydaje się pilną koniecznością, tj. aktualizacja zagadnienia - odrodzenie dyskusji o losach przesiedlonych i wypędzonych Polaków i Niemców po zakończeniu...

ebook

19.43 zł

taniej -20%

Mitologia prac dyplomowych - mobi, epub

Praktyczne przykłady prac dyplomowych z różnych dziedzin. Mitologia prac dyplomowych to doskonały przewodnik po pracach licencjackich i magisterskich, dla każdego poszukiwacza inspiracji artystycznej

ebook

4.34 zł

taniej -2%

Mitologia słowiańska - mobi, epub Klasyka na...

Im mniej o mitach wiemy, tym bujniej rozrosła się umiejętność o nich, mitologia; niestety, koło, jakie ona dotąd zatacza, zupełnie błędne. Brak bowiem istotnych wiadomości zastąpiły mrzonki i rojenia. Tak zmyślili kronikarze miejscowi niemieccy w XV i następnych wiekach, gdy wszelki ślad po mitach zaginął, cały Olimp słowiański i poopisywali nawet...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku
10.00
Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność ›
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: