SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Między nami dobrze jest

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Lampa I Iskra Boża
Oprawa miękka
Liczba stron 88
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Wznowienie drugiej sztuki teatralnej autorki, napisanej na zamówienie TR Warszawa i Schaubuehne am Lehniner Platz, Berlin. Właśnie przeniesionej w oryginalnej obsadzie TR na duży ekran przez Grzegorza Jarzynę.

Rzecz dzieje się w Polsce, w Łodzi lub w Wałbrzychu lub w familokach na Dolnym Śląsku, lecz zdjęcia kręcone są częściowo na Litwie, częściowo w Katowicach. Bohater Jasiek mieszka w radioaktywnym bloku. Pewnego dnia jego pijany ojciec górnik, zataczając się na stary poniemiecki kredens z witrażykami, łamie sobie obie ręce i obie nogi. Dla rodziny Jaśka zaczynają się ciężkie czasy.
Aby utrzymać umierającą na raka rodzinę, chłopak jest bezrobotny i wpada w złe środowisko. Wszędzie przemoc, ponure ugory blokowisk, wyciekające baterie, palące się rowery, komputerowe symulacje hołd. To właśnie na jednej z nich bohater zauważa głuchą i ślepą, ale całkiem do rzeczy wyglądającą Monikę, która melankolijnie grzebie patykiem w osypujących się pikselach. Zaprzyjaźnia się z nią. Razem zbierają złom na uranowych ugorach upadającej Stoczni Gdańskiej, którą świetnie nam zresztą ograł Czarnobyl. Monika uczy go dostrzegać to czego w naszym zabieganym, cotygodniowym trybie życia nie widzimy my, ludzie normalni. Niestety w tym samym czasie brat Jaśka zachorowuje na białaczkę. Lecz on bierze los w swoje ręce.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: nagrody literackie,  Nike
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa,  książki na jesień,  książki na lato,  książki o Czarnobylu
Wydawnictwo: Lampa I Iskra Boża
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 88
ISBN: 978-83-89603-56-2
Wprowadzono: 12.01.2015

Dorota Masłowska - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Między nami dobrze jest - Dorota Masłowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Michał Wachowiak

ilość recenzji:1

brak oceny 9-06-2009 15:09

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Masłowska po raz kolejny stworzyła biuletyn swoich przemyśleń. „Między nami dobrze jest” to typowy zestaw poglądów na życie i obserwacji autorki. Fabuła podobnie jak w poprzednich książkach stanowi drugorzędną wartość, a właściwie zepchnięta jest na ostatni plan. Jest ona bardziej elementem scenografii niż elementem dzieła samego w sobie. Po raz kolejny spotykamy się w powieści Masłowskiej z kpiną tandety i społeczeństwa konsumpcyjnego. Książka napisana została w formie dramatu, co nadaje jej płynności. Czyta się ją nadzwyczaj lekko i zrozumiale – co w przypadku Doroty Masłowskiej jest sporym zaskoczeniem.

Jeżeli chodzi o moją subiektywną opinię, to przyznam, że przeczytałem „Między nami dobrze jest” z wielkim zapałem, niejednokrotnie śmiejąc się z zastosowanej weń grotesce. Jednakże zastanawiam się jak długo Masłowska będzie kontynuować pisanie książek w obecnym stylu. To jej czwarta książka (Nie czytałem tylko „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”) i każda wygląda mniej więcej tak samo. Fabularny bełkot wymieszany z zestawieniem poglądów na to i owo, które tak na dobrą sprawę badacz literatury byłby w stanie wypunktować. Wydaje mi się, że Masłowska w tym stylu powiedziała już wszystko co miała do powiedzenia, a jeżeli coś w jej głowie jeszcze tkwi z dziedziny poglądów społecznych, to niech o nich po prostu powie w telewizji. Bardzo cenię tą pisarkę, ale wydaje mi się, że na potwierdzenie swoich wysokich umiejętności twórczych powinna zmierzyć się z zupełnie innym gatunkiem literackim. Sposób wypowiedzi literackiej który obrała przy „Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” został wyczerpany. O czym może być następna kalka myślowa Masłowskiej? O Zenku Ogrodniczku, który zdradza swoją ukochaną żonę w tanim [...]u, zwierzając się ukraińskiej prostytutce, która zresztą i tak nie rozumie ani słowa po polsku? A może czas na powieść kryminalną w wykonaniu Masłowskiej? Pomimo, że tak jak już wspomniałem bardzo cenię Masłowską, to kolejną książkę o takim samym charakterze, jak poprzednie, kupię, przeczytam, opieczętuję „Biuletyn apatii Doroty Masłowskiej vol. 5” i nie będę polecał jej nikomu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

MadGa

ilość recenzji:75

brak oceny 26-11-2008 11:15

Dorota Masłowska już nie raz pokazywała, że lubi zaskakiwać, a nawet wręcz szokować swoich czytelników. I w tej konwencji utrzymana jest także jej najnowsza książka. I chociaż wszystko jest tu przerysowane, postacie iście karykaturalne autorka nie mija się zbytnio z prawdą. To smutny, lecz niezwykle prawdziwy obraz polskiego społeczeństwa. Przedstawiany świat jest pozbawiony wartości, głębi, sensu. Ludzkie życie jest tylko egzystencją wypełnioną pracą. W tym świecie nie istnieją żadne więzi między ludźmi, żyją tylko obok siebie, choć tak naprawdę zupełnie nic ich nie łączy. To obraz prawdziwego nihilizmu. Czytając utwór ciężko pozbyć się wrażenia inspiracji Witkacym, szczególnie w kreacji bohaterów. Masłowska podkreśla swoją zdolność do obserwacji i interpretacji obecnego świata. To naprawdę dobra lektura, poruszająca, trochę przerażająca,bo trafna i prawdziwa. Niestety.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?