SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mała Zagłada (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2020
Oprawa twarda
Liczba stron 264

Opis produktu:

 `Mała Zagłada` - mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia, w której autorka odwołuje się do zapomnianej historii Dzieci Zamojszczyzny
  `Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi...` Anna Janko Mała Zagłada

  Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci.
  Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć...
 `Mała Zagłada` Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia - naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności.
 `Mała Zagłada`. Przejmująca książka o tym, że wojna nie umiera nigdy...

 `Anna Janko - budując swoją opowieść na dialogu z matką, dialogu z samą sobą - pozostaje przede wszystkim autentyczna, poruszająca w potrzebie dotarcia do istoty prawdy. Tej najokrutniejszej.
  Ci, co zginęli, nie mieli szansy przekazać swojej opowieści. Ci, co przeżyli, nigdy nie mieli szansy na realne, psychologiczne przepracowanie traumy. Następne pokolenia odziedziczyły nieprzerobiony balast tragicznego doświadczenia.
  Książka Anny Janko wpisuje się w jeden z najważniejszych europejskich nurtów nowego przepracowania tragedii II wojny światowej w duchu zrozumienia i dialogiczności, a nie konkurencji ofiar i zbrodni.`
  Robert Traba - profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i profesor honorowy na Freire Universität w Berlinie.

 `Mała Zagłada nawet mnie - historykowi od lat zajmującemu się wojennym losem Zamojszczyzny - rozbudowuje te zdarzenia do panoramy pełnej nieznanych detali.
  Bardzo bolałem nad tym, iż mniej więcej pół wieku temu uznano dramat Zamojszczyzny za zbadany i opisany, wręcz buchalteryjnie rozliczony. Nic bardziej fałszywego i właśnie Mała Zagłada świetnie pokazuje, iż to czas przeszły niedokonany, że blizny dziedziczy się po rodzicach i ciągle są pytania wymagające odpowiedzi. Zresztą każdemu kolejnemu pokoleniu historię trzeba opowiadać na nowo jego współczesnym językiem.
  Książka Anny Janko była dla mnie lekturą wyjątkową i dużym przeżyciem.`
  Adam Sikorski - historyk, dziennikarz, reżyser i scenarzysta. Prowadzi w TVP Info i TVP Historia program o tematyce historycznej Było, nie minęło. Inne jego audycje to Ocalić od zapomnienia i Z archiwum IPN.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 130x205
Liczba stron: 264
ISBN: 9788308070529
Wprowadzono: 15.01.2015

RECENZJE - książki - Mała Zagłada - Anna Janko

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 13 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 22-10-2016 14:27

Renia i Anna... Matka i córka. Jedna cudem przeżyła pacyfikację malutkiej polskiej wsi na Zamojszczyźnie. W 43 Niemcy puścili z dymem prawie 90 chałup i wymordowali niemal wszystkich dorosłych i dzieci. 9-letnia Renia widziała. 9-letnia Renia straciła ojca, matkę, wujków, ciotki. 9-letnia Renia przeżyła, ale w jakiś sposób umarła. W jakiejś części pozostała przerażoną 9-latką, którą przez lata nęka koszmar, o którym nie mówi, do którego nie chce wracać. Ale podąża za nią jak cień i cieniem kładzie się na życiu jej córki, Anny. Kiedy więc przychodzi dzień "zamiany rolami" i starzejąca się Renia wymaga opieki dorosłej Anny, to jednocześnie ostatnia szansa, by wyrwać z siebie ten cierń, by "przemówić" to wszystko, oczyścić pamięć i się uwolnić. Anna podąża drogą, na którą nigdy nie weszła matka: szuka, bada, sprawdza, odwiedza, zbiera dowody, dowiaduje się, i słucha matczynej opowieści sprzed lat. "Mała Zagłada" nie jest kolejną opowieścią o wojnie, chociaż wojna stanowi jej sedno. "Mała Zagłada" musiała powstać, bo - okazuje się - że po ponad 70 latach wojna nadal trwa: i tamta, i kolejna. Bo wojna dotknęła nie tylko tych, którym "się udało" i którym się "nie udało" przeżyć. "Zaraziła" następne pokolenie, przeniknęła do życia córek i synów ocalonych i naznaczyła ich los. I Anna Janko decyduje się z nią zmierzyć: z tym kataklizmem globalnym i z tragedią bardzo prywatną. Jednocześnie "Mała Zagłada" to fantastyczny utwór literacki z mistrzowską narracją, która sprawia, że mamy przed sobą nie szczegółowy zapis wojennego koszmaru, ale przenikliwą, szczerą analizę człowieka. Polecam wszystkim, chociaż uprzedzam, że będzie bolało. Bardzo.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?