Ludzie, którzy jedzą ciemność

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Tokio, jakiego nie znacie - niezrozumiałe zwyczaje, męska przemoc i białe gejsze. Odwiedzić Tokio, najbardziej intrygujące miasto świata, to marzenie wielu z nas. Dwudziestojednoletnia Lucie także pragnęła takiej przygody. Japonia, o której niewiele wiedziała, wydawała się wspaniałym miejscem do życia, a praca hostessy - łatwa i przynosząca duże pieniądze. Pewnego dnia Lucie znika, a tajemniczy głos w słuchawce twierdzi, że wstąpiła do sekty. Jednak jej przyjaciele i rodzina nie mogą w to uwierzyć. Co tak naprawdę wydarzyło się w najbezpieczniejszej metropolii świata? `Ludzie, którzy jedzą ciemność` to hipnotyzujący reportaż napisany przez wieloletniego korespondenta londyńskiego `Timesa` w Japonii. Tokio z jego książki to miasto, które pochłania, jest trudne do zrozumienia dla Europejczyków i ukrywa przed nimi swoje bardzo mroczne strony. Razem z autorem poznajemy nocne życie tokijskiej dzielnicy czerwonych lampionów - Roppongi, w której białe dziewczyny zabawiają japońskich biznesmenów, a do klubów naganiają klientów Nigeryjczycy. Są narkotyki, jest seks, jest zbrodnia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 22.10.2014

RECENZJE - książki - Ludzie, którzy jedzą ciemność

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2401

brak oceny 6-08-2015 13:09

Przede wszystkim należy docenić marketingowców odpowiedzialnych za sprzedaż tej książki. Napisy z okładki są naprawdę intrygujące, sprawiają że nie możemy od niej oderwać oczu i koniecznie chcemy ją przeczytać. No, bo któż nie pragnie zajrzeć pod podszewkę, zobaczyć co kryje się za fasadą japońskiego sukcesu ekonomicznego, dlaczego Tokio to ?miasto mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet?? A o czym tak naprawdę jest ten reportaż? O dwudziestojednoletniej Brytyjce, która wyjechała do stolicy Japonii, aby pracować jako hostessa. Co to za zawód? Otóż kobieta pełniąca tę rolę ma za zadanie dotrzymywać towarzystwa mężczyźnie, który zawędrował do klubu, w którym jest zatrudniona. Jest to usługa płatna za godzinę. Im więcej alkoholu zamówi klient, tym więcej zarobi bar a tym samym hostessa. Niestety, aby zarabiać więcej kobiety były zmuszone umawiać się z mężczyznami również poza klubem, na tak zwane dohan czyli obiady. I to zgubiło główną bohaterkę. Z jednego z takich spotkań nie wróciła. Książka jest bardzo drobiazgowa, poznajemy dzieciństwo Lucie, czyli zamordowanej dziewczyny, jej rodzeństwo, powody rozwodu rodziców, byłych chłopaków. Również mężczyzna, który został oskarżony o popełnienie przestępstw jest szczegółowo przedawniony, jego młodość, biznesy oraz rodzina. Ta pieczołowitość sprawia, że reportaż jest rozwlekły, a akcja się rozmywa. Rozumiem autora, który zgromadził mnóstwo materiałów i chciał swoją pracę opublikować, lecz czasami mniej znaczy lepiej. A już osądzanie całego społeczeństwa na podstawie jednostki jest dużym nadużyciem. Jeśli sięgacie po tę pozycję, aby dowiedzieć się czegoś o współczesnej Japonii, to istnieje dużo innych, o wiele ciekawszych książek. Jeśli interesuje was wątek kryminalny, to obawiam się iż zaśniecie nad książką. Jeżeli natomiast zaintrygował was los zaginionej Angielki, to serdecznie zapraszam do lektury.

ulster

ilość recenzji:92

brak oceny 20-11-2014 23:57

Richard Lloyd Parry w ?Ludziach, którzy jedzą ciemność? opisał sprawę zaginięcia i zamordowania Lucie Blackman, młodej Brytyjki, która przyjechała do Japonii w celach zarobkowych. Sprawa ta od początku była nietypowa, od pierwszych sygnałów świadczących o zaginięciu po przyjazd do Tokio ojca Lucie, który nie zachowywał się ? jak powszechnie się uważa ? krewny kogoś porwanego. Można sobie wyobrazić odbiór takiego sposobu bycia w tak zrytualizowanym społeczeństwie, jakim jest Japonia. Właśnie kolorytowi Kraju Kwitnącej Wiśni Parry poświęcił sporo miejsca, pisząc o panujących w nim zwyczajach, specyfice nocnych klubów, systemu prawnego czy życia seksualnego.