Kuchnia duchów

książka

Wydawnictwo Bukowy Las
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Po nagłej śmierci rodziców nieśmiała i skryta Ginny, młoda kobieta dotknięta zespołem Aspergera, szuka ukojenia w kuchni, z dala od dominującej siostry Amandy i wścibskich krewnych. Metodyczne czynności związane z przygotowywaniem posiłków łagodzą jej smutek i niepokój, a bogaty aromat toskańskiej zupy ribollity, przygotowanej zgodnie z ręcznie spisanym przepisem włoskiej babci, koi zmysły. Przyciąga też nieoczekiwanego gościa... Duch babci przynosi Ginny tajemnicze ostrzeżenie i znika niczym para znad stygnącego talerza. Wkrótce po tym wydarzeniu Ginny odkrywa, że ma niezwykłą moc przywoływania duchów osób, których ulubione danie przyrządza. Wie, że nie może o tym opowiedzieć swej stojącej twardo na ziemi siostrze, ale wierzy, że ten dar może być okazją do nawiązania upragnionej przyjaźni i rozpoczęcia całkiem nowego życia. Spróbuje też za jego pomocą wyjaśnić głęboko skrywany sekret i ocalić przed sprzedażą swój dom rodzinny. Refleksyjna i smakowita powieść o samopoznaniu i wewnętrznej kruchości z oryginalną bohaterką, która łącząc teraźniejszość z przeszłością, prozę życia z poezją smaków, odkrywa w sobie cudowną moc i siłę do samodzielnego, pełnego życia. Dla wielbicielek gotowania i czytania powieści takich "Julia i Julia", "Przepiórki w płatkach róży" czy "Lunch w Paryżu" i "Toskańska trattoria".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bukowy Las
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 21.02.2012

RECENZJE - książki - Kuchnia duchów

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Kolmanka

ilość recenzji:1

brak oceny 3-05-2012 16:16

Ginny jest kobietą nadzwyczajną. Jej odmienność spowodowana jest przez dość rzadką przypadłość - chorobę Aspergera. Zapewne niewielu z Was słyszało o tej chorobie. Charakteryzuje się panicznym lękiem przed nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, strachem przed nawiązywaniem kontaktu wzrokowego, dotykiem, a co za tym idzie trudniejszym funkcjonowaniu w świecie. Ludzie cierpiący na Aspergera są indywidualistami, samotnikami, introwertykami, którzy obsesyjnie zajmują się swoim hobby.

Na Ginny niespodziewanie spada wielkie nieszczęście. Jej rodzice giną podczas urlopu z powodu zaczadzenia. Jej siostra wraz z dwójką córeczek oraz kotka o uroczym imieniu Nocka,są jedyną rodziną jaka jej pozostała. Kobieta nie potrafi odnaleźć się w żałobie i szuka ukojenia w kuchni. Z niesłychaną dokładnością i wyostrzonymi zmysłami zagłębia się w świat aromatycznych potraw i zapachów. Przez przypadek odkrywa, że gotując, przywołuje duchy osób, które za życia spisały na kartce przepis na konkretne danie. Co przyniesie jej ta umiejętność? Czy stanie się powodem kolejnych tragedii?

Kobieta nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Uważa, że ma Osobowość i żeby tego dowieść zakłada jako dziecko Księgę Normalności, w której przykleja wycinki z gazet, w którym słowo "normalny" wplecione jest w tekst. Przyznajcie sami, że nie jest to hmmm... normalne? No właśnie. Czym tak właściwie jest normalność?

Jest to powieść niezwykła, jedyna w swoim rodzaju. Pochłania się ją jak truskawki w letni, upalny dzień. Autorka bardzo wnikliwie przedstawia nam emocje,uczucia i obawy Ginny, jakie towarzyszą jej każdego dnia. Jest to wspaniałe studium psychologicznie osoby cierpiącej na Aspergera oraz reakcję jej najbliższych.

Ogromnym plusem książki są przepisy, które rozpoczynają każdy rozdział. Książki nie należy czytać na pusty żołądek, bo skutkuje to ciągłym podjadaniem lub chęcią natychmiastowego ugotowania potraw jakie przyrządzała Ginny. Osobiście polecam zupę z chleba, czekoladę z dodatkiem chili i ciasteczka księżycowe.

Na początku lektury miałam mieszane uczucia. Ginny zapoznaje bowiem młodego sąsiada jej rodziców, który stracił swoją żonę w wypadku samochodowych. Obawiałam się nudnej i przewidywalnej fabuły. Bałam się, że autorka pewnie zeswata oboje, jedno wyleczy drugie z lęków i wszystko skończy się happy endem. Nic bardziej mylnego. Uwierzcie mi, finał jest zaskakujący i nigdy nie wpadła bym na takie zakończenie.

Podsumowując jednym słowem (no może dwoma) - gorąco polecam. Świetna, odprężająca lektura o pasji gotowania, lęku, strachu, bólu, ale też i nadziei na lepsze życie. Autorka wplotła również małą tajemnice ojca dziewczyny, która dla każdego czytelnika okaże się szokiem.

tala.ogrodpelenksiazek

ilość recenzji:227

brak oceny 23-04-2012 19:10

Świat widziany inaczej

Jael McHenry w dzieciństwie bardzo dużo się przeprowadzała. Sama nazywa siebie utalentowanym i entuzjastycznie nastawionym kucharzem amatorem. „Kuchnia duchów” to debiutancka powieść autorki, w której zawarła swoją największą miłość – gotowanie.

Ginny po nagłej śmierci swoich rodziców, co raz więcej czasu spędza w kuchni gotując i piekąc. Jest to jej azyl i schronienie przed despotyczną siostrą Amandą i całą resztą krewnych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Ginny nie tylko jest nieśmiała, ale także zdiagnozowano u niej zespół Aspergera. Wszystko byłoby w miarę w porządku, gdyby nie fakt, że wspaniałe aromaty z jej kuchni ściągają również niespodziewanego gościa… ducha swojej babci, która ma dla niej ważne ostrzeżenie. Po tej wizycie dziewczyna odkrywa, że posiada niespotykany dar. Może przywołać każdego ducha, jeżeli tylko przyrządzi jego ulubioną potrawę. Ginny wie, iż nie powinna nikomu o nim mówić, ale widzi w tym także szanse na nowe życie oraz na rozwiązanie starej rodzinnej tajemnicy. Czy jej się uda? Sami koniecznie musicie poznać tą historię.

Zespoł Aspergera zalicza się do zaburzeń rozwoju, które mieści się w spektrum autyzmu. Często mówi się wręcz, że jest to łagodna odmiana autyzmu. Aspergerowcy funkcjonują zupełnie normalnie, tak jak każdy z nas. Tylko ich zainteresowania są jednokierunkowe i właśnie w tej dziedzinie się ciągle dokształcają. W przypadku naszej bohaterki jest to zainteresowanie gotowaniem. Książka jest naprawdę wspaniała, nie tylko dlatego, że przybliża nam ludzi dotkniętych tym zaburzeniem, ale także wspaniałymi przepisami, które zostały umieszczone na początku każdego rozdziału. Warto wypróbować, szczególnie czekoladę i ciasteczka.

Pani McHenry wykorzystała w swojej powieści również elementy fantastyczne, dzięki czemu powstała ciepła i „aromatyczna” książka, która w delikatny sposób nakłania czytelników do głębszych przemyśleń nie tylko na temat życia, ale także nad tym, co rozumiemy pod pojęciem normalności.

Podsumowując. „Kuchnia duchów” to książka napisana bardzo prostym i barwnym językiem, który z duża precyzyjnością oddaje nawet zapachy gotowanych potraw. Powieść poruszy każdego, więc polecam ja każdemu. Naprawdę warto!