SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Księgi Jakubowe (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2014
Oprawa twarda
Ilość stron 912
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Laureat Literackiej Nagrody NIKE 2015 

Monumentalną powieść `Księgi Jakubowe` Olga Tokarczuk osadziła w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistniały obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. Powstanie książki poprzedziły wnikliwe badania i liczne podróże na tereny obecnej Ukrainy.

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język - rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.
Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.
`Księgi Jakubowe` to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci `Księgi Jakubowe` imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.


Olga Tokarczuk - powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść Bieguni, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal `Zasłużony Kulturze Gloria Artis`. Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety - obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak `Prawiek i inne czasy`, `Dom dzienny, dom nocny`, `Gra na wielu bębenkach`, `Ostatnie historie`, `Bieguni` i `Prowadź swój pług przez kości umarłych`. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2014
Wymiary: 150x225
Ilość stron: 912
ISBN: 978-83-08-04939-6
Wprowadzono: 29.11.2019

RECENZJE - książki - Księgi Jakubowe - Olga Tokarczuk

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 80 ocen )
  • 5
    62
  • 4
    6
  • 3
    5
  • 2
    3
  • 1
    4

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Katrina

ilość recenzji:1

18-12-2019 20:32

Wszystko bez zarzutu.

Czy recenzja była pomocna?

EdytaD

ilość recenzji:2

1-12-2019 21:09

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Dobra cena, błyskawiczna przesyłka, polecam

Czy recenzja była pomocna?

Endorfina

ilość recenzji:1

brak oceny 20-03-2016 12:03

Trochę już o tej książce napisano..czy warto więc jeszcze o niej mówić? Moim zdaniem warto , bowiem każdy z nas przepuszcza słowo pisane przez pryzmat własnej wrażliwości, ciekawości poznawczej , czułości na piękno języka itp. Odczuć i opinii może więc być tyle ilu czytelników ale...z pewnością nie jest to książka do poduszki czy podczytywania w pociągu. Wymaga bowiem skupienia i pewnej wrażliwości zmysłowej pozwalającej zagłębić się w świat zapachów, kolorów ,smaków i nastrojów. Jest to powieść monumentalna. Wielowątkowa opowieść o czasie , ludziach, ideach, a wszystko osadzone na dogłębnie przeanalizowanym tle historycznym ( chylę czoła pani Olgo) . Co mnie urzekło?:piękny, prosty, bezpretensjonalny i "gęsty" język opowieści, smaczki historyczne, barwność postaci oraz, to co nazwałabym kształcącą stroną tej opowieści. Gorąco polecam. Choć świadoma jestem , że ogrom powieści możne odstraszyć a ilość wątków i postaci prowadzić do trudności w oglądzie całości POLECAM.

Czy recenzja była pomocna?

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 22-02-2016 20:09

Są takie książki, których - w ocenie - przegadać nie wolno. Takie, którym wystarczy kilka słów i to one zdecydują, czy weźmiesz tytuł ze sobą, czy zostawisz na sklepowej półce. Mając powyższe na uwadze, "uprzejmie donoszę", iż monumentalne dzieło Olgi Tokarczuk łączy w sobie doskonałą narrację, fascynującą fabułę, nieskrępowaną wyobraźnię z autentyczną historią, a całość: barwna, baśniowa, rzetelna (szacunek za włożony trud: wyobrażam sobie morze dokumentów, które trzeba było przekopać!), choć przecież sowicie podlana literacką fikcją, z finezją i brawurą przenosi nas w rzeczywistość Europy II. połowy XVIII, wraz z wszystkimi jej odsłonami, a bohaterowie: Jakub Frank i jego świta stają przed nami jako żywi. Z pewnością nie będzie to spotkanie na jedno popołudnie, bo i gabaryty słuszne, i historia najlepiej smakuje dawkowana w kawałkach. Jeśli tych kilka słów nie skusi, byś sięgnął po "Księgi Jakubowe", najprawdopodobniej nic już cię do tego nie przekona:-). A szkoda!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Sebastian

ilość recenzji:1

brak oceny 27-04-2015 00:00

Świetna książka, której fabuła rozpędzona jest pomiędzy istotnymi wydarzeniami historycznymi i oparta o potężną ilość interesująco zbudowanych postaci. Jednak nie jest to powieść jedynie historyczna, choć wielkie brawa należą się Oldze Tokarczuk za przedstawienie epoki, kultury i doskonale oddanej scenerii. To powieść transcendentalna, która zmusza do przemyśleń i ideowych wycieczek przez filozofię, trendy i sposoby myślenia. Zarówno bohaterów, jak i naszych. Kapitalna pozycja i gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Małgorzata

ilość recenzji:1

brak oceny 14-12-2014 20:28

Sięgnęłam po książkę Olgi Tokarczuk po wysłuchaniu rozmowy z autorką. Zaciekawiła mnie. Na żywo nieco zszokowała objętość dzieła, ponad 900 stron. Zastanawiałam się czy dam radę przebrnąć, ale podjęłam wyzwanie, może czas poznać współczesną polską powieść " pisaną na rewersie Trylogii Sienkiewicza". Udało się. Czytając miałam wrażenie,że dawno nie czytałam tak dobrze napisanej powieści. Wspaniały warsztat. Podzielam opinię,że to polska kandydatka do nobla. Zdecydowanie zasługuje. Literacko bez zarzutu. Oparta na historii, która opowiadana na kartach powieści wydaje się bardzo prawdziwa, psychologicznie i logicznie uzasadniona. Mam wrażenie, że tak na prawdę mogło być. Zachwyca mnie sposób przedstawiania tej historii : prosty, bezpośredni, bez ocen i interpretacji - w moim odczuciu - szczery. To sprawiło, że chciałam tą historię przeczytać do końca. I jeszcze nastrój powieści. Autorka nie lubi określenia "realizm magiczny", woli "świat wyobrażony". w moim odbiorze jest tak, że świat opisany w powieści jest jednocześnie realny i magiczny, i nie ma tu żadnego konfliktu. Magia, cuda, duchowość różnie przejawiana są częścią zwykłej rzeczywistości, nie mniej realną od jedzenia i spania. Powieść gorąco polecam, refleksje po jej przeczytaniu są warte tych 900 stron.

Czy recenzja była pomocna?