Król Szczurów

Saga azjatycka Część 4

książka

Wydawnictwo Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W 1941 roku, 17-letni James Clavell, został wysłany na wojnę do Malezji. Przez wiele miesięcy ukrywał się w tropikalnej dżungli, żył w malezyjskiej wiosce.

Schwytany jednak przez Japończyków trafił do obozu jenieckiego Changi w pobliżu Singapuru. Ze 150 tysięcy więźniów, którzy tu trafili, przeżyło zaledwie 10 tysięcy. Pozostałych wykończyły głód i tropikalne choroby. Clavell przeżył. I właśnie to obozowe doświadczenie stało się kanwą jego debiutanckiej powieści - Króla szczurów. To książka o zachowaniu człowieka w sytuacji ekstremalnej. Ale nawet w piekle można być człowiekiem wolnym i zachować resztki godności - jak dwuznaczny moralnie amerykański kapral, nazywany przez współwięźniów Królem, albo jak kapitan Marlowe, literackie alter ego pisarza, zaznaczmy jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, zwanego MR. Bestseller. Jego ksiązki sprzedały się w łącznym nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy na całym świecie!!!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 10.06.2013

RECENZJE - książki - Król Szczurów, Saga azjatycka Część 4

5/5 ( 9 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Erni2015

ilość recenzji:312

brak oceny 9-04-2015 08:37

Zaledwie osiągając pełnoletność autor "Króla szczurów" trafił do japońskiego obozu jenieckiego w Singapurze. Przeżycia, których tam doświadczył, stały się fundamentem jednej z najlepszych powieści, które miałem okazję przeczytać. "Król szczurów" opowiada o codziennym życiu w obozie, o walce o byt, o próbie zachowania żołnierskiej dyscypliny i godności, ale przede wszystkim jest to opowieść o będącej często ponad ludzkie siły próbie dostosowania się do panujących w obozie warunków.
"Król szczurów", mimo że opowiada o obozowych realiach drugiej wojny światowej, nie jest powieścią o wojnie. Jest to doskonałe studium psychiki człowieka i jej ewolucji, niestety ewolucji moralnie spaczonej, której kierunek wyznaczała codzienna walka o zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka.
Clavell po mistrzowsku przedstawił charaktery głównych bohaterów, ukazując ich jako elementy wielkiej obozowej układanki, której głównym fundamentem jest Król - postać sprawiająca na pierwszy rzut oka wrażenie egoisty, a nawet oszusta i wyzyskiwacza, ale z biegiem czasu jawiąca się jako postać rzekłbym nawet pozytywna, która dzięki swojej przedsiębiorczości i sprytowi zapewnia lepszy byt nie tylko sobie, ale i wielu innym mieszkańcom obozu.
Obozowe realia oraz bierność zdecydowanej większości więźniów stawiają Króla na pozycji dominatora, który świetnie znając mechanizm wzajemnej zależności funkcjonującej w obozie, potrafi go idealnie wykorzystać. Jednakże kim byłby Król, gdyby wszyscy więźniowie mieli zawsze zapewnione godne warunki życia w obozie? Kim byłby Król, gdyby nikt nic od niego nie potrzebował? Kim byłby Król, gdyby nie wszechobecny głód, malaria i czerwonka? Kim byłby Król, gdyby nie biegające wokół niego szczury?
Odpowiedź jest prosta - Król byłby nikim.

Calando

ilość recenzji:1

brak oceny 15-08-2007 19:03

Ile masz lat? 60? A może 15? To książka, która świetnie przedstawia realia życia w obozach koncentracyjnych. W dzisiejszych czasach trudno jest uświadomić czytelnikowi (szczególnie temu młodemu pokoleniu), jakie okrutne losy spotykały ludzi nawet kilkadziesiąt lat temu. Wiele razy spotkałam się z opiniami "to było dawno", "teraz to nieważne", "inne czasy". Walka o każdą łyżkę ryżu, papieros, jajko czy opatrunek to sytuacje nam nieznane. Mogę użyć słowa "nam". Mam 15 lat i "Król szczurów" Clavell'a to jedna z pierwszych książek o tej tematyce, które czytałam. Niech nie przeraża Cię grubość, naprawdę warto!