Kraina wódki

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Alkohol: silny, rozpowszechniony w Chinach środek psychotropowy. Popularny zwłaszcza na prowincji, wśród tzw. elit politycznych.
Charakterystyka: łatwy w użyciu, w dużych dawkach powoduje trwałe zaburzenia świadomości. W przypadkach przewlekłego użycia prowadzi do zacierania granic pomiędzy światem rzeczywistym i wyobrażonym. Uzależnia.
Sposoby walki z zagrożeniem: nieskuteczne. Nałogowi ulegają wszyscy wywiadowcy przeszkoleni i wysyłani do walki z problemem.
Fakty: pewien specjalista oddelegowany do odległej od Pekinu prowincji celem zbadania pogłosek o odrażających ekscesach, jakich rzekomo dopuszczali się tam pewni politycy, uległ ich namowom i oddał się wraz z nimi, pod wpływem alkoholu, zwyrodniałym praktykom kanibalistycznym.
Źródło: wstrząsająca powieść Mo Yana.
Uwaga: istnieją obawy, że informacje powyższe mogą mieć charakter uniwersalny. Zaleca się ostrożność.

Tytuł oryginału: Jiu guo,
Przekład z chińskiego: Katarzyna Kulpa


Mo Yan laureatem literackiej Nagrody Nobla 2012

Mo Yan - urodził się w 1956 roku w Chinach. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, gdzie pełnił funkcje oficera ochrony, instruktora politycznego i oficera propagandy. W 1981 roku opublikował pierwsze opowiadanie, Chunye yu feifei, a wkrótce potem Minjian yinyue (1983). W 1984 roku wstąpił na wydział literatury w Wyższej Szkole Artystycznej i wydał Toumingde hongluobo (1985). Jego kolejna książka, Hong gaoliang jizu, została uznana przez chińskich czytelników za najlepszą powieść roku 1986. Zhang Yimou nakręcił na jej podstawie film, który nagrodzono w 1988 roku na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem. Mo Yan jest pisarzem znanym i uznanym nie tylko w Chinach. W 2012 otrzymał Nagrodę Nobla. Zagraniczna krytyka zgodnie uważa go za największy talent współczesnej literatury chińskiej. Mo Yan równoważy czarnowidztwo i pesymizm głęboką miłością do swojego kraju i jego mieszkańców oraz mistrzowskim stylem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 19.01.2013

RECENZJE - książki - Kraina wódki

4.3/5 ( 10 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 26-02-2015 11:53

"Kraina wódki" to książka specyficzna. Inna. Nie każdemu przypadnie do gustu. W powieści spotykają się dwie "przestrzenie": książkowa opowieść o śledczym Ding Gourerze, który w prowincji Alkoholandia ma odnaleźć kulinarnych kanibali, przygotowujących z niemowląt ekskluzywne mięsne danie, przeplatana jest korespondencją pisarza Mo Yana z adeptem sztuki literackiej - Li Yiodu, będącym jednocześnie ekspertem w dziedzinie produkcji wyskokowych napojów. Co zaskakujące - korespondencja między literatami determinuje losy bohatera "książkowego" - Gouera. Poniekąd stajemy się świadkami narodzin powieści. Narrator-pisarz pozwala nam obserwować proces powstania dzieła, jego ewolucję, po czym proces ów poddaje autoanalizie. Obie, przenikające się wzajemnie opowieści, polane obficie procentami, pełne absurdu, surrealistyczne, groteskowe wywołują niekiedy konsternację czytelnika. Czujemy się niczym bohater właśnie: otumanieni, niepewni, odurzeni - jak Goure, który od momentu rozpoczęcia śledztwa, ciągle pod wpływem najznakomitszych trunków, nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fikcji, alkoholowego urojenia od jawy. Powieść Mo Yana to ciekawe, niebanalne, oryginalne, ale i bardzo plastyczne studium zdegenerowanego społeczeństwa, dla którego jedyną wartością jest alkohol. Pierwotnie czysty, wytrwały, wierny ideałom Goure nie ma szans takim pozostać. Kolejne wlewane w siebie miarki wódki doprowadzić go muszą do upadku. Oczywiście, sama wódka ma w powieści wymiar paraboliczny: równie dobrze mógłby Yan posłużyć się jakimkolwiek upodleniem, by pokazać społeczną degrengoladę. Kwintesencję powieści stanowić mogą słowa samego autora: "Prawda o Chinach nie jest elegancka".

Achora

ilość recenzji:9

brak oceny 11-01-2016 09:26

?Prawda o Chinach nie jest elegancka? - napisał Autor.
Nie jest. Książka ?Kraina wódki? też zdecydowanie do eleganckich nie należy.

Mamy tutaj do czynienia z onirycznym, pełnym upojenia alkoholowego, opisem zdarzeń mających miejsce na chińskiej prowincji - w Alkoholandii.
Każdy rozdział w książce jest podzielony na 3 osie. Oś główna to fabuła zasadnicza - historia śledczego Dinga Gou?era, wysłanego na prowincję w celu rozwikłania zagadki odrażających zbrodni: wysoko postawieni rangą, przodownicy partii komunistycznej, zjadają małych chłopców.
Drugą osią są listy wymieniane pomiędzy autorem (Mo Yan), a jego uczniem - doktorantem alkohologii, który chce porzucić karierę naukową i pozostać literatem.
Trzecia oś to opowiadania pisane przez ucznia, przesyłane do Mo Yan. Moim zdaniem, te opowiadania są perełką całej książki.

Oderwanie, chaos, bezsens? Tylko pozornie. Okazuje się, że wszystkie osie są ze sobą ściśle powiązane.

Książka jest trudna do przebrnięcia na początku, ale po kilkudziesięciu stronach można dać się porwać w tą upojoną alkoholem opowieść.
Rozumiem już, skąd nagroda Nobla dla Mo Yan. Chiny przedstawione są w niesamowity sposób. Oczywiście mocno przerysowany, ale jednak oddający pewne cechy rzeczywistości chińskiej prowincji, które w innych pozycjach literackich są zaakcentowane w dużo łagodniejszy sposób.