SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kolej podziemna (twarda)

Czarna krew Ameryki

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Albatros
Oprawa twarda
Ilość stron 384

Opis produktu:

Książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017 i National Book Award 2016. Zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii `historical fiction`.

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, najnowszy nabytek z Wirginii, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci.
Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych.

Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje też opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 130x205
Ilość stron: 384
ISBN: 978-83-6578-101-7
Wprowadzono: 14.06.2017

RECENZJE - książki - Kolej podziemna, Czarna krew Ameryki - Colson Whitehead

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 16 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    2

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Hrosskar

ilość recenzji:227

22-07-2021 16:56

Kolej podziemna porusza bardzo ważny temat niewolnictwa i wyzysku słabszych oraz bezbronnych. Autor pokazuje jakich dramatów doświadczali czarnoskórzy mieszkańcy Afryki porywani z rodzinnych wiosek, aby w Ameryce Północnej pracować na wielkich farmach. Wielu z nich umierało już na statku, a inni podczas ciężkiej pracy. Co więcej, często byli zmuszani do przymusowego rozmnażania się niczym zwierzęta, aby dostarczyć swoim panom kolejnych zdrowych i silnych niewolników. Dzieci zaś, które przyszły na świat w Ameryce bardzo szybko dorastały i wykonywały podobną pracę, co rodzice.

Nie wszyscy jednak ludzie w Ameryce byli tak okrutni, wielu osobom nie podobało się niewolnictwo i próbowało ratować niewolników, wykorzystując tytułową kolej podziemną. Był to cały szlak kontaktów, dzięki którym niewolnik mógł uciec i żyć bez kajdan w stanach, gdzie zniesiono niewolnictwo. Są to niestety tylko pozory, w tych nowym miejscach główna bohaterka co prawda żyje wolna, ale tamtejsi mieszkańcy wykorzystują czarnoskóre kobiety do eksperymentów medycznych i zachęcają je do poddania się sterylizacji. Ponadto, wielu ludzi trudni się polowaniem na zbiegłych niewolników, którzy tak naprawdę nigdzie nie mogą się czuć bezpieczni... Jedne kajdany są zamieniane na inne, a uprzedzenia rasowe nieustannie towarzyszą głównej bohaterce.

Bez wątpienia Colson Whitehead bardzo dobrze i obrazowo opisuję życie codzienne niewolników, ich znój, strach, małe radości i nadzieje na lepszy los. Co ważne, nie znajdziemy tutaj bardzo drastycznych opisów tortur i gwałtów, Wszystko jest opisane jakby było częścią codziennej rzeczywistości, w której żyje główna bohaterka - chłodno, ale rzeczowo. W książce nie brakuje wielu interesujących rozważań dotyczących wolności, równości, ale również wielokrotnego podkreślania, że Ameryka to kraj, który został zbudowany na ziemi siłą odebranej Indianom, krwią czarnoskórych.

Kolej podziemna to książka pokazująca jak wyglądało niewolnictwo w XIX wieku w Ameryce i próby ucieczki od ciężkiej pracy, ale i uprzedzeń rasowych. Ważna powieść, która pozwala lepiej zrozumieć problem rasizmu w Ameryce.

Czy recenzja była pomocna?

Zatracona w słowach

ilość recenzji:1

brak oceny 19-11-2017 23:41

Cora jest niewolnicą pracującą na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie na pewno nie należy do łatwych, a ma się jeszcze bardziej skomplikować, gdyż dziewczyna dorasta i staje się kobietą. Kiedy jeden z niewolników proponuje jej ucieczkę za pomocą kolei podziemnej, Cora nie musi się długo zastanawiać. Podejmuje ogromne ryzyko, ucieka, aby trafić w sam środek rozległej kolejowej sieci. Po piętach depcze jej pogromca niewolników, który nie ma zamiaru obdarzyć ją łaską.

?Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki? to powieść uhonorowana tegoroczną nagrodą Pulitzera, National Book Award 2016 oraz kilkoma innymi wyróżnieniami. Zauważyłam, że coraz częściej decyduję się sięgać po doceniane i nagradzane książki, gdyż jestem przekonana, że mogę spodziewać się po nich przyzwoitej i wciągającej lektury. Powieść Colsona Whiteheada odwołuje się do tematu niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, z którym miałam już wielokrotnie do czynienia w literaturze. To zagadnienie nie jest mi obce, dlatego byłam ciekawa, jak podejdzie do niego autor oraz czy ta książka w rzeczywistości jest tak wyjątkowa, a opinie na jej temat nie mijają się z prawdą.

Na samym początku warto wytłumaczyć, co kryje się pod nazwą kolei podziemnej. Była to sieć dróg, pomocnych domostw, organizacji, a także społeczności, które stanowiły umowny szlak ucieczki zbiegłych niewolników z południowej części Stanów Zjednoczonych do północnej, a także na terytorium Kanady i Meksyku. Autor potraktował ją bardzo dosłownie, stworzył prawdziwą kolej, pociągi i sieć torów. Przeinaczył kilka faktów historycznych, które sprawiają, że historia jest bardziej tłem dla rozgrywających się wydarzeń, a nie ich podstawą.

Książka Colsona Whiteheada to przede wszystkim opowieść o zrywaniu łańcuchów, pragnieniu wolności i poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Podczas całej historii obserwujemy wędrówkę Cory przez kolejne stany. Dziewczyna przekonuje się, że ucieczka z plantacji była dopiero początkiem, z fascynacją odkrywa nieznany jej dotąd świat, który jak sądzi, może zaoferować jej niezależność. Z czasem jednak zdaje sobie sprawę, że pod piękną powłoką kryje się niesprawiedliwość, wyzysk i zakłamanie.

Colson Whitehead należy do grona pisarzy, którzy nie mają problemu z przelewaniem uczuć na papier. Choć książka porusza temat bardzo poważny, to jednak jest napisana lekkim językiem, który sprawia, że przewracamy stronę za stroną bez większego wysiłku, z przyjemnością odkrywając kolejne sekrety tej historii. Nie znaczy to jednak, że nie potrafi wzbudzić ona w czytelniku głębszych uczuć. Nie pozostaje on obojętny wobec złego traktowania czarnoskórych, towarzyszy głównej bohaterce, razem z nią doświadczając smutków, radości i przygód.

?Kolej podziemna? to kolejna książka o niewolnictwie, która zamyka je jednak w ramach powieści przygodowej, co było według mnie miłą i ciekawą odmianą. Autor bardzo zręcznie splótł fakty historyczne z fikcją literacką, nadał akcji odpowiednie tempo, dzięki czemu lektura powieści nie nuży czytelnika, a skutecznie przykuwa jego uwagę. Uważam, że całkiem zasłużenie zdobyła ona tak wiele nagród i zyskała ogromną popularność. To książka, którą warto się zainteresować, choćby z powodu, że po przeczytaniu zostaje ona z czytelnikiem na dłużej.

http://someculturewithme.blogspot.com/2017/11/czasami-przydatne-zudzenie-jest-lepsze.html

Czy recenzja była pomocna?

Paweł

ilość recenzji:1

brak oceny 23-08-2017 08:12

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/08/23/colson-whitehead-kolej-podziemna-czarna-krew-ameryki-recenzja/ Znamienne, że choć powieść Whiteheada rozgrywa się w czasach dość nam już odległych, to wiele jej wątków jest wciąż zaskakująco aktualnych. Problem Ameryki z Afroamerykanami zdaje się nie mieć końca, nawet jeśli pozornie wszystko funkcjonuje tam w porządku. Dlatego dobrze, że taka książka powstała, w dodatku wyszła spod pióra czarnoskórego pisarza. Warto ją znać, warto o niej dyskutować, ale po bardziej konkretną wiedzę o niewolnictwie należałoby sięgnąć jednak do pewniejszych źródeł.

Czy recenzja była pomocna?

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 16-07-2017 09:25

Cora jest wnuczką rdzennej mieszkanki Afryki, porwanej z domu i sprzedanej białemu panu. Matka Córy, Mabel, porzucając córkę, uciekła z plantacji i nigdy nie została złapana. Po latach ucieka i Cora. Ucieczka z piekła podziemną koleją dla zbiegłych czarnych rozpoczyna nowy etap w życiu niewolnicy, naznaczony nadzieją, ale i rozczarowaniem, cierpieniem, bólem. "Kolej podziemna" nie jest odkrywcza. Whitehead prezentuje najczarniejszy etap historii Ameryki - "matki demokracji i praw obywatelskich", gdy "równość" i "miłość bliźniego" dotyczą wyłącznie białych, a biblijne miłosierdzie nie przeszkadza mordować,palić, rozrywać na strzępy, wieszać, okaleczać niewolników, bo niewolnik to nie człowiek. Whitehead nie jest odkrywczy, ale napisał książkę, której najmocniejszą stroną jest brak "krzykliwości", dosadność zamiast emocjonalności, prostota zamiast patosu. Dzięki temu jest mocniejsza. Tylko - pomijając fabułę, a taka przecież zawsze dotyka - to nie jest jakaś wybitna książka. Jest dobra, ale te wszystkie peany na jej cześć - zdecydowanie przesadzone. Oceniam książkę jako całość, a całość nadzwyczajną nie jest. Do przeczytania jednak zachęcam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Northman

ilość recenzji:1

brak oceny 1-07-2017 15:12

Książka... warta chyba każdej nagrody, jaką dotąd otrzymała.

Whitehead napisał rzecz... może niekoniecznie odkrywczą w jakiś szczególny sposób, na temat niewolnictwa napisano bowiem już wiele i to w każdy chyba możliwy sposób... jednak jest to książka, która przez swoich bohaterów, ich kreacje, poprzez wiernie odmalowany świat Południa z połowy XIX wieku, i to poprzez odmalowanie go nie tylko w czarno-białe barwy, lecz dzięki uchwyceniu całej gamy odcieni szarości... przez to wszystko ta książka po prostu zapada w pamięć.

Czym jest tytułowa "Kolej podziemna"? Marzeniem... marzeniem każdego niewolnika pragnącego wolności. To sieć dróg, kryjówek, sprawdzonych i bezpiecznych adresów, sposobów, a także ludzi, dzięki którym ten, który odważy się zbiec - ma szansę... nie tylko przeżyć, ale i dotrzeć tam, gdzie będzie mógł zacząć żyć. A przynajmniej gdzie będzie mógł spróbować to zrobić. Whitehead sporo się napracował i nad tą książką i nad odtworzeniem w niej elementów "kolei". Ta praca naprawdę budzi szacunek.

Bohaterowie? Proszę bardzo: stłamszeni systemem niewolnicy, dla kontrastu niewolnicy wciąż mający odwagę marzyć i działać, łowcy niewolników, którzy wcale nie są tak do końca i jednoznacznie wynaturzonymi monstrami, pragnącymi jedynie czarnej krwi. Akcja? Proszę bardzo: marzenia, decyzja, ucieczka, pościg, pokonywanie kolejnych punktów na trasie "kolei", ciągły strach, nadzieja... Finału nie zdradzę. Sami zapragniecie go poznać, ta książka bowiem - gwarantuję - wciągnie Was akcją do tego stopnia, że nawet się nie zorientujecie, ile już przeczytaliście, i że chcecie pędzić jak najszybciej do kolejnego rozdziału... Takie lektury potrafią wpędzić człowieka w książkoholizm :) ...

Gorąco polecam! To naprawdę ważna książka. Może nie oryginalna jeśli chodzi o tematykę, jednak użyte środki wyrazu, świetne postawienie przez autora akcenty w miejscach, gdzie były one najbardziej potrzebne, całość wykreowanej i w dużym stopniu odtworzonej rzeczywistości... warto dla całokształtu sięgnąć po tę pozycję.

...

Czy recenzja była pomocna?

Zatracona w książkach

ilość recenzji:1

brak oceny 26-06-2017 22:41

Cora jest niewolnicą, pracującą na plantacji bawełny. Jej matce udało się uciec, a ona została sama z małym kawałkiem ogródka, który przypomina jej o babci. Kiedy pewnego dnia Caesar, nowy chłopak na plantacji, proponuje jej ucieczkę jedna decyzja zmienia całe jej życie. Kolej podziemna staje się dla nich szansą na ratunek, a jednocześnie drogą w nieznane. A to co nieznane, bardzo często jest niebezpieczne. Cora musi wykazać się hartem ducha, odwagą i samozaparciem.
Historia Cory jest historią, która mogła przydarzyć się naprawdę. Młoda niewolnica, która próbuje ucieczki, by zakosztować wolności. Mimo tego, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co ją czeka w momencie złapania, Cora nie zamierza zbaczać z obranej ścieżki. Jej podróż po stanach Ameryki jest niezwykłym doświadczeniem, które pokazuje jak różny jest kraj, w którym przyszło jej żyć. Wolność i równość nie jest dla wszystkich, a czarni muszą pogodzić się z tym, że Południe rządzi się własnymi prawami.

Czy recenzja była pomocna?

Projekt: książka

ilość recenzji:36

brak oceny 25-06-2017 23:42

?Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki? Colsona Whiteheade?a nagrodzona najważniejszymi nagrodami literackimi w tym nagrodą Pulitzera oraz National Book Award. Przez cały poprzedni rok pozostawała w pierwszej dziesiątce zestawień największych pism, magazynów i dzienników amerykańskich.

Cora jest młodą niewolnicą na plantacji Randalla w stanie Georgia. Jej matka uciekła, gdy dziewczyna miała osiem lat. Babka zmarła przy zbieraniu bawełny. Cora jest pewna, że jeśli szybko czegoś nie zrobi, podzieli jej los. Wraz ze swym przyjacielem Ceasarem decyduje się na ucieczkę owianą legendą koleją podziemną, która ma zaprowadzić ją do nieznanej dla niej wolności. Dziewczyna pragnie nie tylko uciec ale również odnaleźć swoją matkę. Jednak kłopoty Cory nie kończą się wraz z opuszczeniem plantacji. W ślad za zbiegami zostaje wysłany łowca niewolników aby schwytać i zwrócić niewolników do prawowitego właściciela.

?Zatrzymywali nawet tych czarnuchów, o których wiedzieli, że są wolni - dla zabawy, ale także po to, by przypomnieć Afrykanom o siłach sprzymierzonych przeciwko nim bez względu na to, czy należą oni do białego człowieka, czy nie.?

Cora doświadcza różnego ?przejawu? wolności. Gdy wydaje jej się, że trafiła w miejsce, które może zaoferować jej niezależność, okazuje się, że pod piękną otoczką czai się wyzysk, nieufność, gorsze traktowanie. Płaca jest zdecydowanie niższa niż białych, mieszka w dormitorium z pięćdziesięcioma innymi kobietami. Czarni nie mogą głosować, mieć przedstawiciela w parlamencie, wchodzić do niektórych publicznych miejsc. Wszechobecny strach przed wydaniem, niepewność o swoją przyszłość. Jednak nie wszyscy biali są tak niegodziwi, niektórzy ryzykują życiem, aby idea wolności człowieka zaczęła dotyczyć wszystkich bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.
Colson Whitehead należy do wąskiego grona pisarzy, którzy idealnie potrafią przelać emocje na papier. Niczym nieuzasadniona nienawiść i okrucieństwo białych do czarnych, traktowanie ich jako rasa, stworzona jedynie do uległości, niewolniczej pracy budzi w nas zdecydowany sprzeciw. Cora urodziła się niewolnikiem, nigdy wcześniej nie zaznała wolności. Matka porzuciła ją samą wybierając ucieczkę zostawiając małą dziewczynkę w miejscu, które oferowało nic więcej ponad ból i cierpienie. Jednak Cora przetrwała. Marząc o wolności zaryzykowała wszystko i zdecydowała się walczyć o swoją niezależność, a nie tylko godzić się z losem istoty zależnej od białego człowieka. Razem z nią obserwujemy prawdziwą twarz Ameryki, próbujemy odnaleźć się w nowej sytuacji i szukamy miejsca w którym można godnie żyć.

?Oto prawdziwy Wielki Duch, boska nić łącząca ogół przedsięwzięć człowieka - jeśli nie potrafisz czegoś zatrzymać, nie jest twoje. Czy chodzi o własność, niewolnika czy kontynent.?

?Kolej podziemną? czyta się, mimo trudnego tematu, bardzo lekko. Wymieszanie historii z elementami baśni, trafne i klarowne spostrzeżenia oraz ciągły element niepokoju sprawiają, że powieść Colsona dosłownie się pochłania. Kolej podziemna stanowi pewien symbol, mit, którego istnienie tylko nieliczni mogli potwierdzić na własnej skórze. Tak naprawdę istniała sieć kontaktów, dróg, miejsc, ludzi, którzy pomagali zbiegłym niewolnikom w przedostaniu się na północ. Dla niektórych niewolników staje się jedynym promykiem nadziei na plantacjach pełnych okrucieństwa i przemocy.
?Kolej podziemna? jest jedną z tych powieści, które zostają i nie pozwalają o sobie zapomnieć siedząc gdzieś z tyłu głowy przez cały czas. Nie przedstawia ogromu tragedii niewolników, aby zagłębić się w temat należałoby sięgnąć po materiały historyczne, ale problemu niewolnictwa, braku wolności słowa, niesprawiedliwości i okrucieństwa samego w sobie.

?Prawda to zmieniająca się wystawa w sklepowej witrynie, przerabiana ręcznie, kiedy nie patrzysz, nęcąca i zawsze poza zasięgiem.?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

a.d.b.

ilość recenzji:12

brak oceny 18-06-2017 21:41

"Kolej podziemna" Colsona Whiteheada to nieczęsty przypadek dobrej, ambitnej książki o ważkiej tematyce i akcji tak wartkiej, że czyta się ją jak dobry thriller i ... zarywa się dla niej noc. Historia niewolnicy Cory, która ucieka z południa jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji, zaskakująca i doskonała. "Kolej podziemna" zasłużenie została obsypana nagrodami i ogłoszona książką roku i choć jest ledwie połowa czerwca powieść ma ogromne szanse by tę pozycję utrzymać. Jest bardzo dobra.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?