Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kobiety w islamie.

Miłość w życiu muzułmanek

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

 "Kobiety w islamie" to owoc podróży autorki przez Indie, Pakistan i Bangladesz w poszukiwaniu prawdy o miłosnym i erotycznym życiu islamskich kobiet. Nighat Gandhi nie zadowala się powielaniem schematów - interesują ją zagadnienia stanowiące na co dzień tabu, dlatego wśród jej rozmówczyń znajdzie się zarówno młoda kobieta żebrząca w sufickiej świątyni, nawrócona na chrześcijaństwo muzułmanka, która przez całe życie czci jednocześnie Allacha i Jezusa, jak przedstawicielka "trzeciej płci" - Nisho, pisarka Firdaus Haider czy Nusrat - żyjąca w związku z kobietą wykładowczyni akademicka.
 "Kobiety w islamie" to zaskakujące studium kobiecości, która - rozmaicie pojmowana i wyrażana - daje bohaterkom siłę i pozwala im odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i kulturze.
 "Kobiety w islamie" to niezwykła książka o miłości.



Nighat M. Gandhi - pisarka, matka, poszukująca wędrowniczka, jak sama się określa. Wychowana w Bangladeszu i Pakistanie, wykształcona w Stanach Zjednoczonych. Autorka m. in. tomu opowiadań "Ghalib at Dusk and Other Stories" (2009). "Kobiety w islamie" to jej pierwsza książka wydana na polskim rynku wydawniczym.


Tytuł oryginału: Alternative Realities
Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 19.11.2015

RECENZJE - książki - Kobiety w islamie., Miłość w życiu muzułmanek

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Patka

ilość recenzji:1

brak oceny 10-01-2016 00:00

To naprawdę fascynujący reportaż, po który warto sięgnąć. Problem kobiet w kulturze islamskiej jest wyjątkowo aktualny, ale Nighat Gandhi ujmuje go zupełnie inaczej i przedstawia w nowym świetle. Skupia się przede wszystkim na seksualności muzułmańskich kobiet, które żyją w nietolerancyjnym społeczeństwie patriarchatu, a jednocześnie pozostają w zgodzie ze swoimi pragnieniami. Interesująca pozycja ? polecam

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 6-01-2016 10:20

Czy w krajach, gdzie dominującą religią jest islam, jest miejsce dla wyzwolonych kobiet pragnących samodzielnie kierować własną przyszłością? Czy jest tam miejsce dla osób transseksualnych, miłości pomiędzy dwiema kobietami? Te i inne kontrowersyjne tematy w swojej książce porusza Nighat M. Gandhi.

Autorka to kobieta wychowana w tradycji islamskiej. Jednak jej ojciec pozwolił obu swoim córkom na zdobycie dobrego, zagranicznego wykształcenia. Jest to dość postępowy mężczyzna, ale jak się okazuje nie we wszystkich kwestiach. Kłopoty zaczynają się, gdy Nighat oświadcza, że chce poślubić Hindusa?

W kilka lat po swoim ślubie autorka wyrusza w podróż. Książka Kobiety w islamie. Miłość w życiu muzułmanek jest swoistym dziennikiem z tej podróży. Nighat rozmawia z mieszkankami Pakistanu, Indii i Bangladeszu. Porusza takie tematy jak: miłość, kobiecość, szacunek, stosunki rodzinne, bliskość z drugim człowiekiem, przyjemność cielesna.

Wśród kobiet, jakie zgodziły się na rozmowę jest cały wachlarz postaw moralnych, poglądów i zachowań. Jej rozmówczynie pochodzą z różnych środowisk i mają różny status społeczny. Powoduje to, że książka jest interesująca, ale przede wszystkim wiarygodna. Już sama historia autorki jest niezwykle ciekawa, a to dopiero początek.

Z jednej strony mamy obraz powielany przez stereotypy i uprzedzenia ? kobieta, dobra muzułmanka, ma rodzić dzieci, najlepiej chłopców, nie ma nic do powiedzenia, a gdy chce zawalczyć o siebie i swoje szczęście to w najlepszym wypadku musi zostawić wszystko, łącznie z dziećmi swojemu mężowi i jego rodzinie. Z drugiej możemy zobaczyć jak bohaterki chcą walczyć z tymi stereotypami i obalać mity. Ale czy to możliwe, kiedy w obiegu są takie poradniki, jak ten doktora Aftaba Ahmeda Shaha, w którym zawarte są porady dla świeżo upieczonych małżonków. Jakie to porady? Tego dowiecie się w czasie lektury.

Większość historii przywołanych w książce przytłacza nas swoim ciężarem. Jednak są tu i pozytywne opowieści o udanym życiu, miłości i oddaniu. Przykładem może być sama autorka, która samodzielnie podróżuje, pisze i rozwija się.

Sięgając po tę książkę warto mieć na uwadze to, że jest to połączenie kilku gatunków, między innymi pamiętnika, reportażu, zapisu z podróży. Nie każdemu taki mariaż gatunków literackich może odpowiadać. Ogólnie książka jest bardzo ciekawa, porusza ważkie tematy i co najważniejsze wszystkie historie poznajemy z najlepszego źródła, od kobiet, których dotyczy książka ? od prawdziwych, dobrych muzułmanek.

Polecam książkę nie tylko osobom zainteresowanym kulturą i życiem codziennym krajów Bliskiego Wschodu. Dodatkowo w książce znajdują się fotografie wykonane przez autorkę w czasie podróży, a także fragmenty klasycznych i współczesnych tekstów sufickich, wierszy i poradników. To sprawia, że mamy szerszy pogląd na wszystko, co jest opisane w książce.

http://czytajac.pl