Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

KŁOPOTY Z FIZYKĄ. Powstanie i rozkwit teorii strun, upadek nauki i co dalej

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Jedno jest pewne: fizyka jest w kłopocie! Odpowiedzialność za ten kryzys ponosi niezwykle popularna w ostatnich latach teoria strun, która urosła do roli ostatecznej teorii wszystkiego, wypierając alternatywne programy badawcze. Lee Smolin, znany naukowiec, specjalista od kwantowej grawitacji i wybitny popularyzator nie poprzestaje na tej tezie, stawiając szereg ważnych pytań. Czym jest i tak naprawdę funkcjonuje nauka? Co możemy dla niej zrobić? Dlaczego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza postęp w fizyce fundamentalnej był tak niewielki, co jest sytuacją bezprecedensową w ponad dwustuletniej historii nowożytnej nauki? Co wyjaśnia teoria strun? Czy jej ogromna popularność jest uzasadniona i czy dla podejścia strunowego nie ma alternatyw? Smolin zgłębia te problemy, wnikliwie analizując stan współczesnej fizyki, jej mody i patologie.
 "Kłopoty z fizyką" to nie tylko przystępny opis rozwoju fizyki fundamentalnej, teorii strun i alternatywnych programów badawczych, ale też ważny głos w dyskusji o nowoczesnej nauce.


Lee Smolin - jeden z najbardziej znanych i wpływowych współczesnych fizyków. Doktorat uzyskał na uniwersytecie Harvarda, wykładał też na uniwersytetach Yale i Penn State. Jest autorem wielu prac naukowych, które zdobyły światowy rozgłos, oraz dwóch książek popularnonaukowych: "Życie wszechświata" i "Trzy drogi do kwantowej grawitacji". Od 2001 roku pracuje w Perimeter Institute w Waterloo w Kanadzie, którego jest jednym z założycieli.

Tytuł oryginału: TheTrouble with Physics. The Rise of String Theory, the Fall of a Science and What Comes Next
Tłumaczenie: Jerzy Kowalski-Glikman
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 10.09.2008

RECENZJE - książki - KŁOPOTY Z FIZYKĄ. Powstanie i rozkwit teorii strun, upadek nauki i co dalej

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

deiwid

ilość recenzji:26

brak oceny 5-09-2009 23:27

"Kłopoty z fizyką"; to nie tylko podróż po teorii strun (TS), ale także krótkie podsumowanie tego, co udało się fizykom dawnym osiągnąć. REWELACJĄ jest to, że zostało to zaprezentowane w ciekawy sposób, ponadto pokrótce streścił Smolin jak trudno było w pewnych czasach akceptować pewne pojęcia i fakty (np. że Słońce to gwiazda – gwiazdą było w starożytności coś co świeci na niebie w nocy i jest tylko małym punkcikiem). Także to, że podzielił książkę na cztery części – kto jest zainteresowany fizyką przed TS, czyta pierwszą, kto samą teorią strun czyta drugą, kto tym, co działo się przez ostatnie 20-30 lat obok TS – trzecią, a kto tym dlaczego nauka po[...]da i po[...]dała, i jak temu przeciwdziałać – czwartą. Jest także bardzo ciekawy wstęp, który ma zaledwie 18 stron. Jednak ja całą pierwszą część traktuję jako wstęp. Czyli razem ok. 100 stron.
SŁABYMI punktami jest tłumaczenie (często niegramatyczne końcówki i literówki utrudniające po prostu czytanie) przez także wybitnego fizyka, którego autor wymienia w książce – Jerzego Kowalskiego-Glikamana oraz tylko 50 stron o TS, która na domiar złego jest niewytłumaczona zbyt szczegółowo (więcej i ładniej można znaleźć w książce pt. „Piękno Wszechświata”, którą polecam przeczytać najpierw).
Autor mówi o tym samym na kilku stronach i bynajmniej nie są to ujęcia z innej perspektywy, czy nowe przykłady, zatem wprowadza odrobinę nudy.
NATOMIAST, gdybym miał drugi raz kupić tę książkę, to na pewno bym to zrobił, nie wahając się ani chwili, czy może lepiej jest ją wypożyczyć z biblioteki. Niedługo zabiorę się za nią jeszcze raz.
DLA KOGO jest ta książka?
Dla licealistów i starszych (choć najbardziej chyba dla studentów kierunków matematycznych i fizycznych) zainteresowanych tematem TS (część druga) oraz fizyką przed TS (część pierwsza) i tym co obecnie się dzieje na uniwersytetach jak funkcjonuje nauka, kto jest za co odpowiedzialny oraz dlaczego w fizyce nie dokonał się zbyt wielki postęp (w porównaniu do poprzednich lat!). Pamiętajm; jeśli kupimy tę książkę, mamy więcej czasu na przemyślenie, doczytanie niektórych kwestii. Chyba, że czytamy tylko jedną z części.
Absolutnie zgadzam się z recenzją z tyłu książki, która jest przytoczona powyżej.